26.02.2025.
Vrlo je važno znati efikasno komunicirati, izraziti kada nam je neko ponašanje zasmetalo jer se bojimo da će doći do svađe ili tražiti ono što nam je potrebno zbog straha od odbijanja. Međutim, ako se u odnosu osjećamo nezadovoljno, a odlučimo ne reći ništa, s vremenom može doći do rasta nezadovoljstva. Kada nam se neugodne emocije ,,nakupe”, može doći do eskalacije i burne, pretjerane reakcije.
Komunikacija je proces razmjene informacija između pojedinaca, grupa ili organizacija. To je ključna komponenta u svakom društvu koja omogućava povezivanje ljudi, razumijevanje ideja, rješavanje problema i donošenje odluka. Kada govorimo o verbalnoj komunikaciji, razlikujemo četiri osnovna komunikacijska stila: pasivni stil, agresivni stil, pasivno-agresivni stil i asertivni stil.
Kod pasivne komunikacije osoba izbjegava izražavanje svojih stvarnih misli, osjećaja ili stavova. Pasivni komunikator se obično povlači, ne postavlja granice i često pristaje na želje drugih kako bi izbjegao konflikt. Ovaj stil može dovesti do nakupljanja frustracije, stresa i gubitka samopouzdanja, jer osoba zanemaruje svoje potrebe i želje.
Osobine pasivne komunikacije:
Posljedice:
Agresivna komunikacija suprotnost je pasivnoj komunikaciji, jer osoba iznosi svoje misli i stavove, ali na način koji može povrijediti ili zastrašiti druge. Ovaj stil često uključuje napade na druge, verbalno nasilje, uvrede ili prijetnje. Agresivni komunikatori često ne poštuju granice drugih i prepoznaju samo vlastite potrebe i želje.
Osobine agresivne komunikacije:
Posljedice:
Pasivno-agresivna komunikacija kombinira pasivnost i agresivnost. Osoba koja koristi ovaj stil komunicira svoje nezadovoljstvo, ali ne izravno, nego putem manipulacije, izbjegavanja odgovornosti ili nejasnih signala. Ovaj stil može biti zbunjujući za druge, jer osoba ne izražava svoje osjećaje na otvoren način, nego koristi pasivno-agresivne taktike kako bi se osvetila ili izrazila nezadovoljstvo.
Osobine pasivno-agresivne komunikacije:
Posljedice:
Asertivna komunikacija je najzdraviji i najefikasniji stil. Asertivni komunikator izražava svoje osjećaje, mišljenja i potrebe jasno i direktno, dok istovremeno poštuje prava i osjećaje drugih. Ovaj stil omogućava ljudima da postave granice, iskažu svoje osjećaje i potrebe bez napada na druge, te održavaju zdrave međuljudske odnose pune poštovanja.
Osobine asertivne komunikacije:
Posljedice:
Kako vježbati asertivnu komunikaciju?
Postoje različite formulacije u okviru asertivne komunikacije, ovisno o tome koju poruku želite prenijeti. Ako, primjerice, želite izraziti nezadovoljstvo zbog određenog ponašanja i potrebu za promjenom, možete slijediti tri koraka:
Asertivnost je konceptualizirana kao ,,zlatna sredina” koja se nalazi između neučinkovitosti pasivne i agresivne komunikacije. U početku može biti izazovno izražavati se na asertivan način, no s vježbom se ta vještina usavršava i dugoročno vodi do većeg zadovoljstva i zdravijih odnosa.