Komunikacijske vještine liječnika doista utječu na zdravlje pacijenata
Klara Čičić, dr. med.
12.06.2014.
Kvalitetan odnos s liječnikom može biti jednako utjecajan na zdravlje srca kao i lijekovi, nađeno je u studiji objavljenoj u časopisu PLOS One.
Osnovne vještine poput održavanja kontakta očima i slušanja bez prekidanja tj. upadica pokazale su se vrlo važnima.
Izgleda da maniri liječnika imaju pozitivan utjecaj na bolesnikovo zdravlje, a ovo istraživanje to objektivno dokazuje. Analizom 13 kliničkih studija iz cijeloga svijeta nađeno je kako pacijenti čiji su liječnici bili na usavršavanju svojih komunikacijskih vještina snažnije ustraju u skidanju suvišnih kilograma, snižavanju krvnog tlaka te prijavljuju manje boli.
Snaga studije leži u tome što su mjereni parametri poput promjena u krvnom tlaku ili tjelesnoj masi objektivni, a ne subjektivni poput primjerice zadovoljstva pacijenata.
U usporedbi s lijekovima, učinak kvalitetnog odnosa sličan je onome niskih doza acetilsalicilne kiseline ili statina za prevenciju srčanog udara. Osnovne vještine poput održavanja kontakta očima i slušanja bez prekidanja tj. upadica pokazale su se vrlo važnima.
Komunikacija je temeljna i univerzalna ljudska aktivnost. Razni oblici neverbalne komunikacije često su izvan naše svjesne kontrole te mogu znatno utjecati na našu vjerodostojnost. Neki su medicinski fakulteti u Hrvatskoj odnedavno integrirali predmet Komunikacijske vještine u studij medicine. To bi trebalo pomoći izgradnji boljih odnosa liječnik-bolesnik u budućnosti jer komunikacija je jedan od najvažnijih alata kojim liječnici mogu utjecati na uspjeh svog rada.