x
x

FDA uvodi oznaku hrane "zdravo"

  21.12.2024.

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) ažurirala je definiciju oznake "zdravo" kako bi pomogla potrošačima u lakšem prepoznaju namirnice koje su temelj zdrave prehrane.

FDA uvodi oznaku hrane "zdravo"

Ova promjena dio je jedne šire kampanje u kojoj je cilj smanjiti broj bolesti povezanih s lošom prehranom, kao što su kardiovaskularne bolesti, šećerna bolest tipa 2 i maligne bolesti.

Prema novim pravilima, hrana koja se označava kao "zdrava" mora sadržavati određenu količinu namirnica iz barem jedne od prehrambenih skupina navedenih u Smjernicama za prehranu Amerikanaca, a u to je uključeno voće, povrće, proteini, mliječni proizvodi i žitarice.

Hrana mora zadovoljiti određene granice za zasićene masti, natrij i dodane šećere.

Ova ažurirana definicija usklađena je s trenutnim znanstvenim saznanjima o prehrani i Smjernicama za prehranu Amerikanaca.

Tako su na primjer, po prvi put postavljene granice za dodane šećere.

Cilj je postići da potrošači imaju pristup točnijim i ažuriranim informacijama o prehrambenim proizvodima koje se nalaze na deklaracijama.

FDA je nedavno izdao nacrt smjernica s novim ciljevima za smanjenje natrija i planira izdati prijedlog pravila o označavanju nutritivnih vrijednosti na prednjoj strani pakiranja kako bi potrošači brzo i lako prepoznali namirnice koj mogu biti dio zdrave prehrane.

Smjernice za prehranu Amerikanaca pružaju preporuke za zdravu prehranu kako bi se poboljšalo opće zdravlje i smanjio rizik od kroničnih bolesti. U nastavku je nekoliko ključnih točaka:

1. Voće i povrće: Preporuka je konzumirati raznovrsno voće i povrće, jer su bogati vitaminima, mineralima i vlaknima.

2. Cjelovite žitarice: Preporuka je birati cjelovite žitarice umjesto rafiniranih, jer sadrže više hranjivih tvari i vlakana.

3. Proteini: Preporuka je uključiti raznovrsnih izvora proteina, kao što su nemasno meso, riba, mahunarke i orašasti plodovi što je važno za izgradnju i održavanje mišićne mase.

4. Mliječni proizvodi: Preporuka je konzumirati mliječne proizvoda s niskim udjelom masti ili bez masti.

5. Ograničavanje šećera, soli i zasićenih masti: Treba smanjiti dodatni unos šećera, soli i zasićenih masti.

Izvor: FDA