Povezanost folata, vitamina B12 i homocisteina s mineralnom gustoćom kosti
21.09.2015.
Povišena razina homocisteina se smatra novim rizičnim čimbenikom za pojavu osteoporoze, a starije osobe su rizična skupina jer mogu imati povišenu razinu homocisteina zbog niskog unosa folata i slabije apsorpcije vitamina B12.
Primarni cilj ovog istraživanja je bio utvrditi interventnom duplo slijepom placebo kontroliranom studijom postoji li utjecaj folne kiseline i vitamina B12 na markere koštane pregradnje. Sekundarni cilj je bio utvrditi postoji li moguća povezanost razina folata, vitamina B12 i homocisteina s mineralnom gustoćom kosti (BMD) u žena starije dobi.
U interventnoj studiji je sudjelovala 31 žena od ukupno 105 žena dobi 65-93 godine koje su obuhvaćene ovim istraživanjem.
Interventnom studijom je utvrđen pozitivan utjecaj folne kiseline i vitamina B12 na razinu homocisteina, dok nije utvrđen utjecaj na razine markera koštane pregradnje (alkalna fosfataza i CTX). Razina homocisteina je statistički značajno negativno korelirala s razinom folata u serumu (r=-0,52), folata u eritrocitima (r=-0,44) i vitamina B12 (r=-0,30). Utvrđena je negativna korelacija razine homocisteina s BMD-om vrata femura (r=-0,24) te pozitivna korelacija razine vitamina B12 s BMD-om vrata femura (r=0,23).
U cilju sprječavanja povišenih razina homocisteina starijim ženama se preporučuje unos folata i vitamina B12 u obliku dodataka prehrani, zbog njihovog pozitivnog utjecaja na razinu homocisteina, dok je utjecaj na markere koštane pregradnje potrebno još ispitati zbog maloga uzorka ispitanica i kratkoga vremena trajanja intervencije u ovom istraživanju.
Irena Keser