prof. dr. sc. Kristina Potočki
05.12.2013.
Radiološka obrada ima nekoliko važnih zadaća, prikazati i dijagnosticirati osteoporozu, upozoriti kliničare na postojanje osteoporoze i povećan rizik nastajanja frakture, te praćenje efekta terapije.
Osteoporoza postaje važan javno zdravstveni problem. Populacija je starija. broj osteoporotičnih fraktura očekivano raste jer je duže trajanje života. Povećana životna dob, smanjena čvrstoća kosti, u kombinaciji s češćim padovima poveća rizik nastanka frakture, a fraktura kuka je najčešća ozbiljna komplikacija osteoporoze.
Čvrstoća kosti u funkciji je kvalitete kosti, s njenom geometrijom i elasticitetom. Slikovne metode su od značaja za "pronalaženje" osoba s rizikom za nastanak frakture i potrebom za farmakološkom terapijom te potom i praćenja efekta terapije.
To je DXA (vrsta denzitometrijske metode) koja mjeri masu i koštanu gustoću (BMD) velikog volumena koštanog tkiva. Podatak o BMD-u nije dostatan da se predvidi snaga kosti, u koju treba uključiti koštanu mikroarhitekturu, a nju pak čine trabekularni koštani volumen, trabekularna gustoća i morfologija, intertrabekularni prostor i parametri povezivanja.
Makroarhitekturu čini izgled i veličina kosti. U ispitivanjima se stoga koriste geometrijska mjerenja, kao što je povećanje promjera vrata natkoljenice, povećanje proksimalne femoralne intertrohanterične širine, i kortikalna debljina. Sve su to važne odrednice koštane snage i prediktori nastanka frakture kuka. MDCT (multi-detector computed tomography) koji je u standardnoj kliničkoj praksi odlične je prostorne rezolucije no za analizu trabekularne kosti još je limitiran minimalnom debljinom sloja od 0,6mm i pikslom dimenzija 0,25 – 0,3 mm2. Veličina pojedine trabekule mjeri u promjeru oko 0,05 – 0,2 mm, izražen je parcijalni volumni efekt, no unatoč tome parametri koštanih trabekula dobiveni ovom metodom koreliraju s onima dobivenim kontaktnom radiografijom iz histološkog presjeka i µCT-a (Micro-CT).
QCT (Quantitative computed tomography) mjeri gustoću kortikalne i trabekularne kosti, te na taj način imamo podatak volumetrijskog BMD-a. Modernim CT uređajima moguće je snimiti slojeve submilimetarske debljine i odlične prostorne rezolucije.
Visoko rezolucijski periferni kvantitativni CT trenutno je od važnosti u brojnim kliničkim studijama za ispitivanje trabekularne i kortikalne koštane arhitekture. Uređajem HR-pQCT je moguće stvaranje slike perifernih dijelova tijela, in vivo, u kratkom vremenu s jednolikom veličinom voxela. Jednako tako je moguće upotrebom MR-a dobivati slike visoke rezolucije centralnih dijelova tijela, primjerice proksimalnog dijela natkoljenice. Te bi metode tijekom vremena mogle postati važna osnova za neinvazivno određivanje rizika osteoporotične frakture, te biti od značaja u praćenju djelotvornosti upotrijebljene terapije.
Napredak u razvoju svih dijelova MR uređaja omogućio je prikaz trabekularne građe. Kalibracijske i validacijske studije pokazale su da podaci izvedeni MR-om koreliraju sa histološkim i µCT, i biomehaničkom snagom izvedenom iz in vitro studija.
Nedostatak zračenja stvara metodu atraktivnom posebice za znanstvena i klinička istraživanja.
Medularna kost je od velikog značaja u vrednovanju snage trabekula i kortikalne kosti. Naime postavlja se pitanje nije li osteoporoza "mast ili , debljina" kosti, jer u stanjima poput DM, u tijeku glukokortikoidne terapije i imobilnosti u medularnoj kosti nalazimo mast.
Proton MR spektroskopija smatra se obećavajućom za kvantifikaciju medule i njenog masnog sadržaja neinvazivno. Prethodne studije pokazale su da mast u meduli mjerna MR spektroskopijom raste sa smanjenjem BMD-a mjerenog DXA i značajno je povećana u postmenopauzalnih žena i starijih muškaraca.
U zaključku, radiološka obrada ima nekoliko važnih zadaća, prikazati i dijagnosticirati osteoporozu, upozoriti kliničare na postojanje osteoporoze i povećan rizik nastajanja frakture, te praćenje efekta terapije.
Važnost osteoporoze raste s dobi, mogućnost nastajanja fraktura ima značajan utjecaj na morbiditet i mortalitet, te je uloga radiologa u tom krugu vrlo važna.
Predavanje održano na Simpoziju o osteoporozi, MEF, listopad 2013. godine