PTCL je tumor građen od T ili NK stanica koje obično, ali ne uvijek, izražavaju aberantne kombinacije imunoloških biljega pa je za dijagnozu ponekad potrebno dokazati klonalnost T-staničnog receptora. PTCL su bolesti loše prognoze, a petogodišnje preživljavanje ne prelazi 30%.
Uvod
SZO klasifikacija definira nekoliko entiteta koji se više razlikuju po kliničkoj prezentaciji, nego po morfološkim, odnosno imunološkim značajkama. PTCL je tumor građen od T ili NK stanica koje obično, ali ne uvijek, izražavaju aberantne kombinacije imunoloških biljega pa je za dijagnozu ponekad potrebno dokazati klonalnost T-staničnog receptora. PTCL su bolesti loše prognoze, a petogodišnje preživljavanje ne prelazi 30%.
Nespecificirani T periferni limfom (PTCL-NOS)
U ovu skupinu spadaju svi PTCL koji ne ispunjavaju kriterije za uključivanje u druge tipove. Morfologija može biti jako različita, a tumor može biti građen od naizgled normalnih T limfocita ili od izrazito atipičnih stanica. PTCL-NOS čine oko 6% svih NHL.
Pri dijagnozi je bolest obično diseminirana. Nema konsenzusa o optimalnom liječenju. Uz CHOP21 petogodišnje je preživljavanje <30% pa se pokušavaju različite agresivnije kemoterapijske sheme i ATKS u 1. remisiji. Izgleda da dodatak etopozida u uvodnoj terapiji poboljšava ishod. Kod mladih bolesnika refraktornih na prvu liniju terapije ili u relapsu treba razmišljati o alotransplantaciji. Novije terapijske opcije su gemcitabin, pralatreksat i inhibitori histon-deacetilaze.
Angioimunoblastični limfom (AIL)
Tumor je građen od polimorfnog infiltrata s izraženom proliferacijom endotela venula i folikularnih dendritičkih stanica. Osim malih do srednje velikih T stanica koje izgledaju skoro normalno, u čvorovima se vidi reaktivni infiltrat građen od B limfocita, eozinofila, plazma stanica, histiocita i folikularnih dendritičkih stanica. Mogu se naći stanice nalik na Reed-Sternbergove. Zbog toga je dijagnozu AIL-a praktički nemoguće postaviti iz uzorka dobivenog iglenom biopsijom.
Na angioimunoblastični T stanični limfom otpada oko 1% svih NHL. Bolest je pri dijagnozi obično diseminirana, s izraženim sustavnim simptomima, a bolesnici su imunodeficijentni što otežava terapiju. Tijek bolesti je agresivan, a pristup liječenju kao i u nespecificiranom PTCL, uz nešto bolju prognozu.
Ekstranodalni nosni tip (ENTL)
Radi se o primarnom ekstranodalnom tumoru medijane linije, najčešće nosne šupljine. Tumor je obično građen od NK, rjeđe od T stanica i EBV je pozitivan. Raste angiocentrično i sadrži dosta nekroze i vaskularne destrukcije. Bolest je češća u istočnoj Aziji i agresivnog je tijeka. Bolesnici nerijetko imaju izražene sustavne simptome. ENTL slabo odgovara na CHOP pa su terapija izbora polikemoterapijski protokoli temeljeni na asparaginazi uz dodatak HD-MTX, etopozida, ifosfamida i deksametazona. Uz kemoterapiju se u lokaliziranoj bolesti koristi zračenje, a u proširenoj ATKS.
Enteropatski tip
Radi se o tumoru intraepitelnih T limfocita, obično velikih, koji izražavaju CD3, CD7, CD103 i djelomično CD30. CD4 i CD5 su negativni, a mogu biti CD8 i CD56 pozitivni ili negativni. Obično nastaje u crijevima, a češće se javlja u bolesnika s celijakijom i u osoba porijekla iz sjeverozapadne Europe. Tipično se prezentira abdominalnim tegobama, a česta je malapsorpcija zbog enteropatije. Bolest je agresivnog tijeka, slabo reagira na standardno liječenje, a bolje, čini se, na agresivnu kemoterapiju.
Hepatosplenički tip
Riječ je o tumoru građenom od CD4, CD8 i CD5 negativnih T stanica, obično s γδ tipom receptora. Bolest se prezentira sustavnim simptomima, hepatosplenomegalijom, infiltracijom koštane srži, leukocitozom, anemijom i trombocitopenijom. Limfni čvorovi obično nisu povećani. Klinički tijek je izrazito agresivan. Neki bolesnici isprva odgovore na kemoterapiju, no u literaturi je opisan vrlo mali broj izliječenih, a to su listom alotransplantirani bolesnici. Medijan preživljavanja je manji od dvije godine.
Anaplastični velikostanični limfom
ALCL je T ili NK-stanični, CD30+ tumor građen od vrlo velikih stanica s obilnom citoplazmom i nepravilnim, često potkovastim jezgrama. Nerijetko se nalaze stanice koje sliče Reed-Sternbergovim ili Hodgkinovim pa ga je moguće zamijeniti s HL. Postoje i limfohistiocitna i malostanična inačica.
SZO klasifikacija razlikuje ALK pozitivni i negativni ALCL. Prvi ima bolju prognozu, a u tumorskim stanicama se obično nalazi t(2;5). ALK+ ALCL je tumor mlađe životne dobi i djece. Pri dijagnozi je obično proširen. Dobro odgovara na standardnu kemoterapiju (tj. CHOP), no često dolazi do relapsa. Međutim, i nakon toga ostaje kemosenzitivan, tako da se bolesnike uglavnom uspijeva izliječiti intenzivnom 2. linijom kemoterapije i ATKS-om. Zbog toga je ovo T/NK limfom s najboljom prognozom. Petogodišnje preživljavanje odraslih bolesnika je oko 70%, a kasni relapsi su rijetki.
ALK- inačica se obično javlja u 5. i 6. desetljeću života. Slabije odgovara na liječenje od ALK+ pa se obično liječi kao i PTCL-NOS. Petogodišnje preživljavanje je nešto bolje nego kod PTCL-NOS i iznosi 40-50%.
Konjugirano monoklonsko protu-CD30 protutijelo, brentuksimab vedotin, alternativa je kemoterapiji za bolesnike koji nisu izliječeni prvom linijom terapije. Povoljno odgovara oko 75% bolesnika, a 2/3 postiže kompletnu remisiju. Inhibitor ALK-a, krizotinib, izgleda može biti učinkovit u ALK+ ALCL koji ne reagira na druge terapijske opcije.
Literatura
- Aurer I, Gašparov S, Kralik M i sur. Dijagnostika i liječenje limfoma - drugi hrvatski konsenzus. Liječ Vjesn 2013; 135:63-76.
- Swerdlow SH, Campo E, Harris NL, Jaffe ES, Pileri SA, Stein H, Thiele J, Vardiman JW. WHO classification of tumours of haematopoietic and lymphoid tissues. IARC, Lyon 2008.
- Swerdlow SH, Campo E, Pileri SA i sur. The 2016 revision of the World Health Organization classification of lymphoid neoplasms. Blood 2016; 127:2375-90.
- Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Registar za rak Republike Hrvatske. Incidencija raka u Hrvatskoj 2013., Bilten 38, Zagreb, 2015.
- Cheson BD, Pfistner B, Juweid ME i sur. Revised response criteria for malignant lymphoma. J Clin Oncol 25:579-86, 2007.
- Eichhorst B i sur. Chronic lymphocytic leukaemia: ESMO clinical practice guidelines for diagnosis, treatment and follow-up. Ann Oncol 2016; 26(Suppl. 5):v78-84.1
- Hallek M i sur. Guidelines for diagnosis and treatment of chronic lymphocytic leukemia: a report from the International Workshop on Chronic Lymphocytic Leukemia, updating the National Cancer Instittute-Working Group 1996 guidelines. Blood 2008; 111:5446-56.
- Rawston AC i sur. Monoclonal B-cell lymphpocytosis and chronic lympocytic leukemia. N Engl J Med 2008; 359:575-83.
- Tam CS i sur. How best to manage patients with chronic lymphocytic leukemia with 17p deletion and/or TP53 mutation. Leuk Lymphoma. 2015; 56:587-93.
- Willemze R, Dreyling M. Primary cutaneous lymphomas: ESMO clinical practice guidelines for diagnosis, treatment and follow-up. Ann Oncol 2010; 21(Suppl.5):v177-80.
- Trautinger F, Knobler R, Willemze R i sur. EORTC consensus recommendations for treatment of mycosis fungoides/Sezary syndrome. Eur J Cancer 2006; 42:1014-30.
- The international non-Hodgkin’s lymphoma prognostic factors project. A predictive model for aggressive non-Hodgkin’s lymphoma. N Engl J Med 1993; 329:987-94