15. rujna – obilježava se "Svjetski dan svjesnosti o limfomima". Hrvatska udruga leukemija i limfoma obilježila je ovaj dan objavom predavanja koje će održati vodeći hematolozi u Republici Hrvatskoj i jedan član udruge, oboljeli od limfoma, kao i javnozdravstvenim akcijama s ciljem podizanja svijesti o ovoj zločudnoj bolesti.
Limfomi su zloćudne bolesti čije tumorske stanice potječu iz limfatičnog sustava. To je bolest srodna leukemiji, a također nastaje zloćudnom promjenom limfocita, i njihovim nekontroliranim množenjem.
Limfom se može razvijati polako (indolentno) ili može biti agresivan. Prema vrsti tumorskih stanica možemo ih podijeliti u dvije glavne (i vrlo različite) podskupine, Hodgkinov (HL) i ne-Hodgkinov limfom (NHL) (iako se u nekim klasifikacijama ovdje ubrajaju i multipli mijelom i imunoproliferativne bolesti). Postoji preko 50 različitih tipova limfoma, od kojih je gotovo 90% iz skupine NHL.
Vrste limfoma
Hodgkinov limfom (HL) uglavnom zahvaća limfne žlijezde. U početku se razvija sporo i uglavnom dobro odgovara na terapiju. Prvi simptom obično je povećanje limfnih žlijezda, često vrata. Najčešće se javlja kod mlađih odraslih osoba. Liječenje se može sastojati od operacije, zračenja ili kemoterapije.
Ne-Hodgkinov (NHL) limfom podrazumijeva zloćudnu promjenu limfnih stanica koje su emigrirale izvan koštane srži i nalaze se u limfnom tkivu, odnosno ili u limfnim žlijezdama ili u bilo kojem mekom tkivu tijela. Uglavnom se javljaju kod mladih odraslih osoba, ali rizik nastanka NHL raste s dobi. Razlikujemo tri vrste non-Hodgkin limfoma:
1. Niski stupanj (Low grade)
U slučaju da se ovaj limfom nije jako proširio, može se izliječiti operacijom ili lokalnim zračenjem. Ipak, često se ovaj limfom primijeti, odnosno dijagnosticira tek kad je već široko rasprostranjen. Pacijenti s niskim stupnjem limfoma možda godinama neće trebati liječenje i još će dugo živjeti, a danas postoje i suvremeni načini liječenja koji mogu produljiti život.
2. Srednji stupanj (Intermediate grade)
Limfom srednjeg stupnja razvija se brže od onog niskog. Lokalizirani limfomi srednjeg stupnja mogu se izliječiti zračenjem, a ako su i široko rasprostranjeni mogu se izliječiti kombinacijom kemoterapije i presađivanjem matičnih stanica.
3. Visoki stupanj (High grade)
Ovaj se limfom ponaša kao akutna leukemija i liječi se na sličan način. Prognoza za ovu vrstu limfoma će ovisiti o tome do koje mjere je bolest uznapredovala do vremena kad je primijećena. Kod slučajeva kada je limfom visokog stupnja dijagnosticiran u fazi u kojoj nije agresivan uglavnom će biti dovoljna samo kemoterapija, dok će u uznapredovaloj fazi vjerojatno biti potrebno dodatno presađivanje matičnih stanica.
Simptomi
S obzirom na to da limfomi nastaju u limfnim čvorovima, jedan on glavnih simptoma je njihovo povećanje. Osim toga, karakteristični su i simptomi poput temperature i to više od 38°C bez poznatog uzroka, noćno znojenje, gubitak na tjelesnoj težini, malaksalost, kašalj i bol u prsištu te svrbež kože.
Liječenje
Za uspješno liječenje od limfoma nužno je dijagnosticirati točan tip bolesti i odrediti stadij (I do IV). Pri odabiru vrste liječenja, specijalist hematolog u obzir uzima već navedeni tip i stadij bolesti te dob i opće stanje oboljele osobe. Kao što je već spomenuto, najčešće liječenje podrazumijeva kemoterapiju i presađivanje matičnih stanica, no svoje mjesto ponekad imaju i imunoterapija, zračenje i, vrlo rijetko, kirurško liječenje.
Rizični čimbenici
Iako uzrok nastanka limfoma još nije poznat, istaknuti su rizični čimbenici koji uključuju oslabljeni imunološki sustav (zbog nasljednih poremećaja ili djelovanja imunosupresivnih lijekova nakon transplantacije organa), infekcije virusima poput HIV-a i EBV-a te izloženost pesticidima i srodnim onečišćenjima.
Predavanja su objavljena na You Tube kanalu HULL-a.
Predavači:
- Prof. dr. sc. Igor Aurer dr.med. – „COVID-19 u bolesnika s limfocitnim tumorima“
- Doc. dr. sc. Zdravko Mitrović, dr.med - „Komplikacije tijekom liječenja limfoma i njihovo zbrinjavanje“
- Dr.sc. Ivana Dijanić, dipl.psiholog – „Pozitivan stav – Biopsihosocijalni pristup; Kako vidimo sebe iznutra; Priča o dvije žabe“
- Priča pacijenta