Drugi mozak
doc.dr.sc. Donatella Verbanac
06.09.2024.
Od izdanja knjige „Drugi mozak: znanstvena osnova crijevnog instinkta i revolucionarno novo razumijevanje živčanih poremećaja želuca i crijeva“ autora dr. Michaela Gershona prošlo je gotovo četvrt stoljeća. Mogli bi to razdoblje smatrati radikalnim u smislu otkrića u biomedicini i spoznaje o postojanju vrlo čvrste povezanosti između mozga smještenog u našoj lubanji te živčanih stanica i mikroorganizama (mikrobiote) koje nalazimo u probavnom traktu.
I dok su drevne tradicije liječenja, uključujući ajurvedsku i kinesku medicinu, spominjale važnost dijaloga između crijeva i mozga, zapadna medicina, skupljajući čvrste znanstvene dokaze, postepeno upoznaje složenost načina na koji mozak, crijeva i mikroorganizmi koji žive unutar nas, komunicirati jedni s drugima. Naime, ti se mikroorganizmi, po brojnosti više zastupljeni u odnosu na naše eukariotske stanice, zbog svoje složene prirode i načina rasta, počinju bolje upoznavati gotovo cijelo desetljeće nakon što je Gershonon objavio svoje tridesetogodišnje istraživanje i otvorio put novom razumijevanju širokog spektra gastrointestinalnih simptoma, poremećaja i bolesti.
Kombinirajući vrhunsku znanost, u prvom redu neurokemiju i neuroznanost s najnovijim otkrićima o ljudskom mikrobiomu, danas je moguće točno i pouzdano izučavati neraskidivu vezu između uma i tijela, uključujući pri tom brojne uloge mikroorganizma koji nastanjuju naše tijelo.
Ciljanim intervencijama moguće je raditi na održavanju i poboljšanju komunikacije između središnjeg živčanog sustava, mozga i „drugog mozga“ smještenog u probavnom traktu. Na taj način možemo utjecati na smanjenje umora, neraspoloženja, anksioznosti, ali i spriječiti i izliječiti pojedine simptome gastrointestinalnih poremećaja. To su u prvom redu sindrom propusnog crijeva, tegobe poput žgaravice i nadutosti te nepodnošljivost pojedinih prehrambenih sastojaka.