Ukoliko postoji velika vjerojatnost za duboku vensku trombozu ili plućnu emboliju, u obzir treba uzeti težinu kliničke slike COVID-19 bolesnika, procijeniti rizik od transmisije infekcije na druge osobe i zdravstvene djelatnike, a tek potom indicirati dijagnostičku obradu.
Uvod
Pandemija sama po sebi zbog preporuke socijalnog distanciranja i ograničene dostupnosti zdravstvene zaštite pacijentima bez COVID-19 kod kojih nastane tromboembolijski događaj može imati negativan utjecaj na zdravlje.
SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2) novi je koronavirus otkriven u Kini krajem 2019. godine, a riječ je o novom soju koronavirusa koji prije nije otkriven kod ljudi. COVID-19 je virusna bolest, koju uzrokuje SARS-CoV-2, od koje je do sada u svijetu prema izvještajima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u 215 zemalja oboljelo više od 6,500.000 ljudi, a umrlo više od 388 000 ljudi. COVID-19 ima višestruke negativne utjecaje na kardiovaskularne bolesti. Bolesnici s kardiovaskularnim komorbiditetima imaju povećani rizik od neželjenih događaja uzrokovanih COVID-19, a s druge strane, osobe bez kardiovaskularnih komorbiditeta imaju povećani rizik od kardiovaskularnih komplikacija tijekom bolesti.
COVID-19 pandemija višestruko utječe na prevenciju i liječenje tromboembolijskih događaja. COVID-19 predstavlja direktnu i indirektnu predispoziciju za tromboembolijske događaje ovisno o težini bolesti i pratećoj hipoksiji. Brojni izvještaji upućuju na poremećaje hemostaze, uključujući diseminiranu intravaskularnu koagulaciju (DIK), koji se javljaju kod bolesnika s COVID-19, a teški upalni odgovor, teška klinička slika i podležeći rizični čimbenici mogu predisponirati tromboembolijske događaje. Primjena antivirusnih lijekova za koje se vjeruje da mogu pridonijeti ublažavanju kliničke slike COVID-19 može uzrokovati interakciju s drugim lijekovima, a posebice s antitromboticima i antikoagulansima.
Patogeneza
IL-6 korelira s težinom bolesti i prokoagulantnim profilom bolesnika.
SARS-CoV-2 je RNA koronavirus koji ulazi u stanice čovjeka vežući se za receptor za angiotenzin konvertirajući enzim 2 (ACE2) koji najveću ekspresiju ima na alveolarnim stanicama u plućima, kardiomiocitima i vaskularnom endotelu. Trenutni epidemiološki podaci ukazuju da se virus relativno brzo i lako prenosi kapljičnim pute (kihanje i kašljanje). Zabrinjavajuće je da virus može preživjeti na površinama 24 ─ 72 h ovisno o površini što omogućuje i indirektan prijenos kontaminiranim rukama.
Prema dosadašnjim podacima, infekcija COVID-19 u 80% slučajeva uzrokuje blagu bolest i većina oboljelih se oporavi, 14% ima srednje tešku bolest, a 6% ima tešku kliničku sliku. Početni simptomi COVID-19 slični su drugim virusnim respiratornim sindromima, a uključuju povišenu tjelesnu temperaturu (>80%), opću slabost, umor, glavobolju, kašalj (>60%), otežano disanje, bolove u mišićima (>40%), te gubitak osjeta mirisa i okusa. Kao i druge koronavirusne infekcije kao što je SARS i MERS-CoV, COVID-19 može uzrokovati tešku kliničku sliku uključujući sindrom sistemskog upalnog odgovora (SIRS), sindrom akutnog respiratornog distresa (ARDS), multiorgansko zatajivanje, sepsu i septički šok. Premda su visoka životna dob i kronične bolesti (npr. kardiovaskularne bolesti, šećerna bolest, bolesti dišnih putova i maligne bolesti) rizični čimbenici za tešku kliničku sliku, mlađi i zdravi ljudi također imaju rizik za razvoj komplikacija.
U laboratorijskim nalazima bolesnika s COVID-19 bilježi se limfopenija, povećane vrijednosti laktat dehidrogenaze (LDH) i markera upale kao što su C reaktivni protein, D-dimeri, feritin i interleukin-6 (IL-6). IL-6 korelira s težinom bolesti i prokoagulantnim profilom bolesnika.
COVID-19 i parametri hemostaze
Virusna infekcija potiče sistemski upalni odgovor i uzrokuje neravnotežu između prokoagulantnih i antikoagulantnih mehanizama.
Preliminarni izvještaji o COVID-19 pandemiji pokazali su da se u laboratorijskim nalazima prati trombocitopenija (36,2%) i povišene vrijednosti D-dimera (46,4%), a učestalost znatno raste u teškim oblicima bolesti (trombocitopenija 57,7% i povišeni D-dimeri 59,6%). Bolesnici su i pod povećanim rizikom za razvoj diseminirane intravaskularne koagulacije (DIK). Povišeni D-dimeri i produkti razgradnje fibrina i produženje protrombinskog vremena povezani su s lošom prognozom.
Trombocitopenija i povišeni D-dimeri mogu se objasniti ekscesivnom aktivacijom koagulacijske kaskade i trombocita. Virusna infekcija potiče sistemski upalni odgovor i uzrokuje neravnotežu između prokoagulantnih i antikoagulantnih mehanizama. Uključeni su višestruki mehanizmi kao što je disfunkcija endotela, povišen von Willebrandov faktor, aktivacija Toll-like receptora (TLR) i aktivacija puta tkivnog faktora. Nakon aktivacije trombociti stupaju u interakciju s leukocitima u obrani organizma od patogena. Aktivacija i interakcija makrofaga, monocita, stanica endotela, trombocita i limfocita predstavlja ključnu ulogu u prokoagulantnim zbivanjima u organizmu koji je zahvaćen virusnom infekcijom.
COVID-19, markeri ozljede miokarda i tromboembolijski događaji
Povišene vrijednosti troponina povezane su s lošim ishodima COVID-19, međutim treba uzeti u obzir činjenicu da brojna stanja dovode do povišenja troponina kao što su nespecifična ozljeda miokarda, oštećenje bubrežne funkcije, miokarditis, plućna embolija te infarkt miokarda tip 1 i 2 i dr.
Stratifikacija rizika i intrahospitalna profilaksa
Hospitalizirani bolesnici s akutnim bolestima, uključujući i infekcije imaju povećani rizik od VTE-a.
Prema važećim smjernicama profilaktična primjena antikoagulansa smanjuje rizik od VTE (venska tromboembolija) događaja u akutnih bolesnika. Hospitalizirani COVID-19 bolesnici koji imaju zatajivanje respiratorne funkcije ili kronične bolesti (npr. aktivna maligna bolest ili srčano zatajivanje), nepokretni bolesnici i bolesnici u jedinicama intenzivnog liječenja trebali bi primati profilaksu za VTE osim u slučajevima postojećih kontraindikacija.
SZO preporuča svakodnevnu primjenu profilaktične doze niskomolekularnih heparina (LMWH) ili dva puta dnevno subkutanu primjenu nefrakcioniranog heparina ukoliko LMWH-ovi nisu dostupni.
VTE profilaksa nakon otpusta iz bolnice
Zbog nedostatka do sada dostupnih podataka farmakološka tromboprofilaksa trebala bi biti rezervirana samo za visokorizične bolesnike koji od ranije u anamnezi imaju VTE ili aktivnu malignu bolest ili su nepokretni.
Nakon otpusta iz bolnice profilaksa s LMWH-om ili direktnim oralnim antikoagulansima (DOAK) može smanjiti rizik od VTE-a, ali uz obaveznu procjenu rizika od krvarenja. Obzirom da još uvijek nema dostupnih podataka specifičnih za COVID-19 razumno je primijeniti individualizirani pristup svakom bolesniku stratificirajući rizik od VTE-a i rizik od krvarenja. U bolesnika s povišenim rizikom za VTE-om (nepokretnost, komorbiditeti kao što su aktivna maligna bolest i prema nekim autorima i povišeni D-dimeri > 2x od gornje granice normalnih vrijednosti) koji imaju nizak rizik od krvarenja razumno bi bilo razmotriti tromboprofilaksu do ukupnog trajanja od 45 dana.
Primjena tromboprofilakse kod bolesnika s blažom kliničkom slikom COVID-19 ili kod bolesnika bez COVID-19 koji se nalaze u kućnoj izolaciji nije preporučljiva.
Njima je potrebno preporučiti fizičku aktivnost u kućnim uvjetima.
Zbog nedostatka do sada dostupnih podataka farmakološka tromboprofilaksa trebala bi biti rezervirana samo za visokorizične bolesnike koji od ranije u anamnezi imaju VTE ili aktivnu malignu bolest ili su nepokretni.
Dijagnosticiranje VTE-a kod COVID-19 bolesnika
Povišeni D-dimeri čest su nalaz kod ovih bolesnika tako da pažnju prvenstveno treba usmjeriti na kliničke simptome tipične za duboku vensku trombozu, na prisutnost hipoksemije koja nije proporcionalna respiratornoj patologiji i na novonastalu disfunkciju desne klijetke te na od ranije prisutne rizične čimbenike za VTE. Ukoliko postoji velika vjerojatnost za duboku vensku trombozu ili plućnu emboliju, u obzir treba uzeti težinu kliničke slike COVID-19 bolesnika, procijeniti rizik od transmisije infekcije na druge osobe i zdravstvene djelatnike, a tek potom indicirati dijagnostičku obradu.
Terapija tromboembolijskih događaja kod COVID-19 bolesnika
LMWH i DOAK mogu biti prvi izbor jer se na taj način ograničava kontakt COVID-19 bolesnika i zdravstvenih djelatnika kao što je to slučaj kod primjene varfarina i monitoriranja INR-a.
Antikoagulantna terapija predstavlja osnovu liječenja tromboembolijskih događaja. Kod izbora lijeka u obzir treba uzeti bolesnikove komorbiditete kao što su disfunkcija bubrega i jetre, trombocitopenija i stanje gastrointestinalnog sustava te činjenicu da će se lijek najvjerojatnije mijenjati kod otpusta iz bolnice. Niskomolekularni heparini su prvi lijek izbora, ali također treba uzeti u obzir druge oralne antikoagulantne lijekove (DOAK) jer oni ne zahtijevaju učestalo monitoriranje koagulograma niti planiranje otpusta iz bolnice. Potencijalni rizik može biti kliničko pogoršanje i nedostatak antidota za DOAK.
Terapija tromboembolijskih događaja kod COVID-19 negativnih bolesnika
Glavni cilj liječenja bolesnika koji imaju tromboembolijski događaj, a ne boluju od COVID-19 treba biti izbor lijeka koji će omogućiti rani otpust iz bolnice, a nadalje smanjiti eventualni kontakt COVID-19 negativnog bolesnika, zdravstvenih djelatnika i bolesnikovo izlaganje SARS-CoV-2.
Javnozdravstveni izazov tromboembolijskih događaja
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i nacionalne zdravstvene organizacije prepoznale su ključnu ulogu javnog zdravstva u preporukama socijalnog distanciranja i samoizolacije koje su od izuzetne važnosti u smanjenju stope prijenosa virusa i smanjenja opterećenja zdravstvenog sustava.
Preporuke o ostanku kod kuće, smanjenje svakodnevne aktivnosti i sjedilački način života donose povećani rizik za venske tromboembolijske događaje. Liječnici trebaju biti svjesni ove činjenice osobito kod osoba starije životne dobi i visokorizičnih bolesnik, te je potrebno provoditi edukaciju bolesnika o fizičkim aktivnostima kod kuće. Osim toga, svakodnevna rutina je poremećena što može dovesti do promjena prehrambenih navika (npr. unos zelenog povrća koji je glavni izvor vitamina K u zapadnim zemljama). COVID-19 pandemija ima brojne ekonomske učinke i procjena Ujedinjenih naroda govori o 2 bilijuna američkih dolara svjetskih gubitaka. Ovi gubici utjecati će u budućnosti na dostupnost i liječenje svih bolesti uključujući i tromboembolijske događaje.
Zaključak
Potrebni su daljnji podaci o interakciji COVID-19 i tromboembolijskih događaja kroz prospektivne, multicentrične, multinacionalne studije koje bi nam dale nove činjenice o sličnostima i razlikama kliničke slike i ishoda kod COVID-19 bolesnika s VTE-om i bolesnika koji su COVID-19 negativni te što bolje mogućnosti liječenja.
- World Health Organization. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Situation report
- Clerkin KJ, Fried JA, Rakhelkar J, et al. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) and Cardiovascular Disease, Circultion. 2020 (Epub)
- Driggin E, Madhavan MV, Bikdeli B et al. Cardiovascular Considerations for Patients, Health Care Workers, and Health Systems During the Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Pandemic. J Am Coll Cardiol 2020.
- Madjid M, Safavi-Naeini P, Solomon SD, Vardeny O. Potential Effects of Coronaviruses on the Cardiovascular System: A Review. JAMA Cardiol 2020.
- Walls AC, Park YJ, Tortorici MA, Wall A, McGuire AT, Veesler D. Structure, Function,and Antigenicity of the SARS-CoV-2 Spike Glycoprotein. Cell 2020.
- van Doremalen N, Bushmaker T, Morris DH et al. Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1. N Engl J Med 2020.
- Guan WJ, Ni ZY, Hu Y et al. Clinical Characteristics of Coronavirus Disease 2019 in China. N Engl J Med 2020.
- Libby P, Simon DI. Inflammation and thrombosis: the clot thickens. Circulation 2001;103:1718-20.
- Lippi G, Favaloro EJ. D-dimer is associated with severity of coronavirus disease 2019 (COVID-19): a pooled analysis. Thromb Haemost In press.
- Han H, Yang L, Liu R et al. Prominent changes in blood coagulation of patients with SARS-CoV-2 infection. Clin Chem Lab Med 2020.
- Mehta P, McAuley DF, Brown M et al. COVID-19: consider cytokine storm syndromes and immunosuppression. Lancet 2020.
- Konstantinides SV, Meyer G, Becattini C et al. 2019 ESC Guidelines for the diagnosis and management of acute pulmonary embolism developed in collaboration with the European Respiratory Society (ERS). Eur Heart J 2020;41:543-603.
- Schunemann HJ, Cushman M, Burnett AE et al. American Society of Hematology 2018 guidelines for management of venous thromboembolism: prophylaxis for hospitalized and nonhospitalized medical patients. Blood Adv 2018;2:3198-3225.
- Wang T, Chen R, Liu C et al. Attention should be paid to venous thromboembolism prophylaxis in the management of COVID-19. Lancet Haematol 2020.
- National Institute for Health and Clinical Excellence. NICE clinical guideline 92: Venous thromboembolism: reducing the risk.http://www.1000livesplus.wales.nhs.uk/sitesplus/documents/1011/CG92NICEGuideline
- Spyropoulos AC, Lipardi C, Xu J et al. Modified IMPROVE VTE Risk Score and Elevated D-Dimer Identify a High Venous Thromboembolism Risk in Acutely Ill Medical Population for Extended Thromboprophylaxis. TH Open 2020;4:e59-e65.
- Cohen AT, Spiro TE, Spyropoulos AC et al. D-dimer as a predictor of venous thromboembolism in acutely ill, hospitalized patients: a subanalysis of the randomized controlled MAGELLAN trial. J Thromb Haemost 2014;12:479-87.
- Minet C, Potton L, Bonadona A et al. Venous thromboembolism in the ICU: main characteristics, diagnosis and thromboprophylaxis. Crit Care 2015;19:287-287.
- Aujesky D, Roy PM, Verschuren F et al. Outpatient versus inpatient treatment for patients with acute pulmonary embolism: an international, open-label, randomised, noninferiority trial. Lancet 2011;378:41-8.
- Kluge HHP. Every country needs to take boldest actions to stop COVID-19 [statement].Copenhagen, Denmark: World Health Organization, Regional Office for Europe, 2020.
- Engbers MJ, Blom JW, Cushman M, Rosendaal FR, van Hylckama Vlieg A. Functional Impairment and Risk of Venous Thrombosis in Older Adults. J Am Geriatr Soc 2017;65:2003-2008.
- World Health Organization Regional Office for Europe. Stay physically active during self-quarantine. World Health Organization, 2020.