Doc. dr. sc. Morana Brkljačić , dr. med.
02.03.2010.
Uz smirivanje simptoma, psihosocijalnu podršku bolesnicima i njegovim njegovateljima vrlo važna komponenta palijativne medicine/skrbi jesu i (bio)etički aspekti vezani uz kraj život. U nastavku su aktualne smjernice za kvalitetnu palijativnu skrb.
Bioetička edukacija za nevedene preduvjete u prethodnom članku, trebala bi se ostvariti (i u Hrvatskoj se djelomično i ostvaruje) kroz fakultetske programe u sklopu kolegija iz bioetike, medicinske etike ili pak kroz kolegije iz palijativne skrbi/medicine koji su u Hrvatskoj za sada u obliku izbornih kolegija na medicinskim fakultetima u Zagrebu, Osijeku i Rijeci ili pak pridruženi kolegijima onkologije, anesteziologije, obiteljske medicine. Za djelatnike centara za palijativnu skrb trebali bi se organizirati tečajevi pri Domu zdravlja ili na medicinskim fakultetima kao obavezni uvjet za rad u interdisciplinarnom timu palijativne/hospicijske skrbi. Ostvarenjem navedenog ispoštovala bi se sva četiri (bio)etička principa, a prvenstveno autonomija pacijenta kao doktrina kliničke bioetike.
Aktualne smjernice za kvalitetnu palijativnu skrb definirane od strane Nacionalne organizacije za hospicij i palijativnu skrb Sjedinjenih Američkih Država (National Hospice and Palliative Organisation):
1. Struktura i proces skrbi
2. Fizički aspekti skrbi
3. Psihološki i psihijatrijski aspekti skrbi
4. Socijalni aspekti skrbi
5. Duhovni, religijski i egzistencijski aspekti skrbi
6. Kulturni aspekti skrbi
7. Skrb za neizbježno umirućeg pacijenta
8. Etički i pravni aspekti skrbi
Smjernica 8.1 Izbor pacijenta
Kriteriji:
Smjernica 8.2 Program palijativne skrbi svjestan dotiče se i kompleksnih etičkih pitanja koja proizlaze iz skrbi za osobe s ozbiljnim degenerativnim bolestima.
Etičke zabrinutosti na koje se uobičajeno nailazi u palijativnoj skrbi najčešće se rješavaju primjenom etičkih principa kako bi se spriječile ili riješile etičke dileme uključujući: dobročinstvo, poštivanje autonomnosti pacijenta te pravo pacijenta na istinu. Procjenu sposobnosti pacijenta, povjerljivost podataka o pacijentu, dozvola i dopuštenje maloljetnim osobama da daju svoj pristanak te informirana suglasnost, usmjerenost na pravednost i neškodljivost spram pacijenta temelj su etičkog, odnosno kliničko bioetičkog pristupa svakom, a poglavito pacijentima ozbiljnih degenerativnih bolesti. Tim prepoznaje ulogu etičkih principa u vidu istinoljubivosti, priopćavanju podataka i informacija, ovlaštenju za donošenje odluka te odluku pacijenta za odbijanje terapije. Pažnju je potrebno posvetiti ulozi djece i adolescenata u donošenju odluka.
Kriteriji:
Smjernica 8.3 Program palijativne skrbi upućen je u pravne i regulatorne aspekte palijativne skrbi.
Kriteriji: Praktičari palijativne skrbi u zemljama u kojima je sustav palijativne skrbi razvijen upućeni su u pravna i regulatorna pitanja uključujući lokalne i državne statute i odredbe s obzirom na medicinsko donošenje odluka, direktive i planiranje skrbi unaprijed; uloge i odgovornosti donositelja odluka u ime pacijenta; ograničenja u procesu otklanjanja boli, pravne uvjete za primjenu kontroliranih tvari te proglašenje smrti; zahtjev za autopsiju i transplantaciju organa; te pridruženu dokumentaciju u medicinske zapise. Pacijentima i obitelji rutinski se daju savjeti o potrebi profesionalnog savjetovanja radi stvaranja ili obnavljanja oporuka o vlasništvu ili ugovora o skrbništvu.
1. Churchill LR. Beneficience. In: Reich WT, editor. Encyclopedia of Bioethics. Rev.ed. New York: Simon p. 243-247
2. Šegota I. Etičke teorije, načela i pravila. U: Šegota I. Etika sestrinstva. Zagreb: Pergamena d.o.o.Zagreb; Rijeka: Medicinski fakultet u Rijeci; 1997. str. 11
3. Šegota I. Informed consent. Bioetički svesci 2001; 20
4. URL: http://www.hospicij-hrvatska.hr/info
5. Šegota I. Što je bioetika? U: Šegota I. Nova medicinska etika (bioetika). Rijeka: Medicinski fakultet sveučilišta u Rijeci; 2000. str.16
6. Kinzbrunner BM, Weinreb NJ, Policzer JS., editors.
20 Common Problems in End-of-Life Care. United States of America: The McGraw 'Hill Companies, Inc.; 2002. p. 295-7
7. Worthington R. Intoduction to ethics at the end of life. In R. Worthington: Ethics and Palliative Care. Radcliffe Publishing Ltd. UK: p.3-4
8. Gomez D. In: Kinzbrunner BM, Weinreb NJ, Policzer JS., editors.
20 Common Problems in End-of-Life Care. United States of America: The McGraw ' Hill Companies, Inc.; 2002. p. 298-313
9. Frković A. Bioetika u kliničkoj praksi. Zagreb: Pergamena. 2006. p. 205
10. Meisel A., Snyder L., Quill T. Seven Legal Barriers to End of Life Care. Myths, Realities and Grains of Truth. Journal of American Medical Association 284:2495-2501
ADRESA ZA DOPISIVANJE
dr.sc. Morana Brkljačić Žagrović, dr.med.
Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci
Katedra za društvene znanosti
Braće Branchetta 20
51 000 Rijeka, HRVATSKA
tel: +385 (0)51 651 282
mob: +385 (0)91 547 85 13
e-mail: morana.brkljacic@medri.hr
morana_brkljacic@yahoo.co.uk