Mima Georgijeva, dr. med. specijalist kardiolog
10.01.2014.
Srce prosječno kuca 72 puta u minuti, 100 000 puta dnevno, 3 600 000 puta godišnje i 2,5 milijarde puta u životu. Prosječno teži oko 300 gr i pumpa 7 570 l krvi kroz 96 500 km krvnih žila dnevno. Svakoga dana srce stvara dovoljno energije da pokrene i vozi kamion 32 km. Tijekom jednog prosječnog ljudskog života to je ekvivalent vožnji do Mjeseca i natrag.
Po nekima – centar ljubavi, po drugima – sjedište duše, opjevavan tisućljećima, taj neumorni organ zauzima svakako centralno mjesto u našem tijelu. Čak ni mi, kardiolozi, ne inzistiramo baš uvijek na njegovoj osnovnoj funkciji: pumpanju krvi kroz organizam.
Manje-više neuspješni pokušaji izrade umjetnog srca pokazuju koliko je njegov prirodni dizajn neponovljiv i uspješan. Taj relativno mali organ održava svoju funkciju neprekidno, bez odmora, iz sekunde u sekundu, danima, godinama i desetljećima.
Iako se percipira kao kompliciran mišić koji pumpa krv, nije ni to prava istina o srcu, budući da se, prema najnovijim saznanjima, ono ponaša kao žlijezda s unutarnjim izlučivanjem hormona direktno u krv.
I još nešto: znajući njegovu važnost evolucija je „skrila“ srce u grudni koš, tako da sve priče o tome kako ja kad stisnem eto ovo tu, onda mi je lakše, zaboravite. Srce ne možemo napipati, pomaknuti niti ikako utjecati na njegov rad izvana, osim u hitnim slučajevima kada masiranje izvana može pomoći.
Kada ga ne osjećate, ono najbolje radi!
Srce svakako možemo oštetiti iznutra: pušenjem, neumjerenošću u jelu i piću, sjedilačkim načinom života i rada, visokim tlakom i stalnim stresom.
Prvo što treba znati jest da je srce mišić i što ga više vježbamo ono bolje radi; pitajte sportaše, ali i one koji redovito vježbaju ili samo one koji redovito hodaju.
Na žalost u takve pozitivne aktivnosti ne možemo uvrstiti kućanske poslove (glačanje…), kao ni ja trčim za djecom cijeli dan!!
Bicikliranje, trčanje, košarka, nogomet, obično hodanje, samo malo žustrije, izbjegavanje lifta jedanput dnevno – učinit će čuda za vaše srce.
Ali stalno, svakodnevno i do kraja života, redovita fizička aktivnost je blagodat za zdravlje srca, ali i cijelog organizma.
Još je jedna velika korist od fizičke aktivnosti.
Kod izvježbanog srca, unutar samog srčanog mišića, svaka krvna žila stvara svoje kolaterale, tj. alternativne putove koji dovode krv u srčani mišić, što naravno, spašava život kod infarkta.
Prvo što treba učiniti je EKG koji ne kaže ništa ako je sve u redu, ali ako nije, upućuje u prilično dobrom smjeru gdje i što tražiti. To je tzv. screening metoda za dalje.
Nakon toga, ako ste dobro i nema nikakvih smetnji, preporučuje se dobar internistički pregled gdje internist stavlja slušalicu stetoskopa na točno određene točke i pomno sluša vaše srce.
Iskusan kardiolog s tom jednostavnom spravom može saznati mnogo i ako dijagnosticira da je sve u redu, možete neko vrijeme biti bezbrižni.
Ali ako ima poteškoća: pritisak u prsima, bolovi, lupanje srca, „preskakanje“, tada se dijagnostika neće ograničiti samo na EKG, nego treba učiniti i tzv. Holter EKG (pretraga je dobila ime po dr. Holteru koji ju je prvi proveo).
Naime, radi se o EKG snimanju kroz razdoblje od 24 sata. Problemi koji se ne pojave i uoče u ordinaciji mogu se snimiti u bilo kojem razdoblju dana, s time da se pacijentu savjetuje da obavlja što raznovrsnije aktivnosti iz svog svakodnevnog života te vodi dnevnik aktivnosti, kao i smetnji koje osjeti kroz to vrijeme.
U odnosu na običan EKG ovdje se dobije neusporedivo više korisnih informacija.
Ergometrija ili test opterećenja. Ne brinite! Postoje tablice i pravila po kojima se svakom pacijentu prilagodi opterećenje i trajanje pretrage. I vjerojatno nećete trebati trčati i pretjerano se naprezati, dovoljno će biti malo odlučnije hodanje, no sigurno ćete se umoriti i uspuhati – pa to je test opterećenja!
Ispis ovakvog EKG snimanja daje puno podataka o tome kako se srce ponaša pri opterećenju jer glavna srčana bolest, ateroskleroza krvnih žila, pokazuje svoje zločesto lice u naporu, kada srce mora odgovarati novopostavljenim uvjetima jače opskrbe krvi cijelog organizma i tada nastupa nesrazmjer između ponude i potražnje. Zato test opterećenja.
Zatim UZV srca, ultrazvuk koji prodire u dubinu srčanog mišića i krvnih žila koje ga hrane, divan pogled u taj fascinantan organ. Tako vidimo kako srce izgleda, izmjerimo ga i izvažemo, promatramo kako radi te postoji li kakva „greška“.
Sve nabrojano možemo učiniti u sklopu sistematskog pregled, no ne znam ima li svrhe. Jer ako je dobar internistički pregled bio zadovoljavajući i ako nema drugih poteškoća – uživajte.
Ali nemojte ništa uzimati olako, jer puno toga može utjecati na srce: povišene masnoće, krvni tlak, debljina, pušenje....
Ako spadate u bilo koju rizičnu skupinu, dajte se detaljnije pregledati.
I nemojte se šaliti: ako imate povišen krvni tlak, uzimajte redovito propisanu terapiju, provjerite sa svojim kardiologom je li terapija adekvatna i jesu li propisane doze dovoljne, je li vaš krvni tlak tijekom svih 24 sata stalno u granicama normale. Ako nije onda nešto treba mijenjati.
Krvni tlak je najčešći čimbenik rizika za sve srčane bolesti, kao i za bolesti bubrega: ako je imalo povišen oštećuje tzv. ciljne organe.
Kolesterol smo već „pokrili“; neka bude u granicama normale, to je najsigurnije. Na ako nije tada ga redovito kontrolirati.