x
x

EKG nalaz kao biomarker za demenciju uz pomoć umjetne inteligencije

  21.02.2025.

Godišnja Međunarodna konferencija o moždanom udaru Američkog udruženja za srce/Američke udruge za moždani udar održana je od 5. do 7. veljače u Los Angelesu i privukla je sudionike iz cijelog svijeta. Konferencija je sadržavala prezentacije iz temeljne, kliničke i translacijske medicine, a pružila je uvid u prevenciju i liječenje moždanog udara.

EKG nalaz kao biomarker za demenciju uz pomoć umjetne inteligencije

U jednoj studiji Bernard Ofosuhene s UMass Chan Medical School u Worcesteru i suradnici potvrdili su povezanost između promjena na elektrokardiogramu (EKG) i kognitivnih sposobnosti. Istraživači pretpostavljaju da bi dob na EKG-u mogla posluži kao potencijalni biomarker za otkrivanje kognitivnog pada.

Autori su uključili 63.800 ispitanika u razdoblju od kolovoza 2023. do srpnja 2024. Radi se o bazi U.K. Biobank koja obuhvaća više od 500.000 volontera u Ujedinjenom Kraljevstvu uključenih u istraživanje između 2006. i 2010. Sudionici su prošli niz kognitivnih testova kako bi se mogla odredili dob i „starenje“ prema EKG-u.

Na temelju rezultata sudionici su podijeljeni u tri kategorije: normalno starenje; ubrzano EKG-starenje (stariji od svoje kronološke dobi); i usporeno EKG-starenje (mlađi od svoje kronološke dobi).

U usporedbi sa skupinom s normalnim starenjem, istraživači su otkrili da su sudionici u kategoriji usporenog EKG starenja imali bolje rezultate na šest od osam kognitivnih testova, dok su oni u kategoriji ubrzanog EKG starenja imali lošije rezultate na šest od osam kognitivnih testova.

U zaključku istraživači ističu kako u budućnosti umjetna inteligencija može koristiti nalaz EKG-a kao potencijalni dijagnostički alat za predikciju kognitivnog oštećenja. Uporaba EKG nalaza mogla bi dovesti do brze dijagnoze i rane intervencije u usporedbi s provođenjem probira kognitivnim testovima.