Izloženost zračenju i rizik od razvoja raka kod djece
David Čičić, dr. med.
27.06.2014.
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Circulation Američkog udruženja za srce (American Heart Association; AHA) pokazalo je da standardno rentgensko zračenje kod većine djece ne povećava životni rizik za razvoj raka.
Rezultati su pokazali da je kumulativna doza ionizirajućeg zračenja za prosječno dijete manja od godišnjeg pozadinskog zračenja u SAD-u. Prosječni pripisivi rizik za razvoj raka tijekom života bio je za 0.07% veći od osnovnog.
Iako bi ovi podaci mogli umiriti mnoge roditelje, ipak su djeca s kompleksnim srčanim greškama, koja su bila izložena znatno većim kumulativnim dozama zračenja, imala i znatno veći rizik za razvoj raka – 6.5% iznad osnovne granice. Budući da imaju veću vjerojatnost oboliti od raka dojke ili štitnjače, djevojčice su imale dva puta veći rizik za razvoj raka u odnosu na dječake.
Da bi proučili učinak rentgenskog zračenja kod djece, istraživači su pratili 337 djece, starosti do 6 godina i operiranih zbog srčane bolesti. Proučavana su djeca sa srčanim bolestima jer su češće izložena slikovnim pretragama od drugih skupina. Zabilježeno je 13 932 pregleda, uključujući klasični radiogram, kompjuteriziranu tomografiju (CT) i kateterizacija srca uz korištenje rentgena (fluoroskopija). Klasična radiografija činila je 92% svih pregleda, dok su CT i kateterizacija obuhvatili 81% kumulativne doze zračenja.