x
x

SZO izvješće o ispitivanjima i liječenju gljivičnih infekcija

  04.04.2025.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je svoja prva izvješća koja se bave kritičnim nedostatkom lijekova i dijagnostičkih alata za invazivne gljivične bolesti, pokazujući hitnu potrebu za inovativnim istraživanjem i razvojem (R&D) kako bi se popunili ti nedostaci.

SZO izvješće o ispitivanjima i liječenju gljivičnih infekcija

Gljivične bolesti sve su veća briga za javno zdravlje, s infekcijama koje postaju sve otpornije na liječenje, sa stopama smrtnosti koje dosežu čak 88%. Ove infekcije neproporcionalno utječu na teško bolesne pacijente i one s oslabljenim imunološkim sustavom, uključujući pojedince koji su podvrgnuti kemoterapiji, koji žive s HIV-om i koji su imali transplantaciju organa.

Izvješće SZO-a o lijekovima protiv gljivica ističe da su u proteklom desetljeću samo četiri nova lijeka protiv gljivica odobrila regulatorna tijela u Sjedinjenim Američkim Državama, Europskoj uniji ili Kini.

Trenutačno je u kliničkom razvoju devet lijekova protiv gljivica koji se koriste protiv gljivica koje najviše ugrožavaju zdravlje. Međutim, samo su tri kandidata u fazi 3, završnoj fazi kliničkog razvoja, što znači da se u sljedećem desetljeću očekuje nekoliko odobrenja. Dvadeset i dva lijeka su u pretkliničkom razvoju, što je nedovoljan broj za opskrbu kliničkog procesa s obzirom na stope odustajanja, rizike i izazove povezane s ranijim fazama razvoja.

Problemi s trenutnim antifungalnim tretmanima uključuju ozbiljne nuspojave, česte interakcije između lijekova, ograničene oblike doziranja i potrebu za produljenim boravkom u bolnici. Izvješće naglašava hitnu potrebu za sigurnijim lijekovima protiv gljivica.

Također su potrebni antifungalni lijekovi koji djeluju protiv širokog spektra teških infekcija uzrokovanih gljivičnim prioritetnim patogenima. Djeca su posebno nedovoljno opskrbljena s svega nekoliko kliničkih ispitivanja koja istražuju pedijatrijsko doziranje i formulacije primjerene dobi.

SZO preporučuje ulaganje u globalni nadzor, širenje financijskih poticaja za otkrivanje i razvoj lijekova, financiranje temeljnih istraživanja kako bi se pomoglo u identificiranju novih i neiskorištenih ciljeva na gljivama za lijekove i istraživanje tretmana koji djeluju tako što jačaju imunološki odgovor pacijenata.

Novo dijagnostičko izvješće pokazuje da iako postoje komercijalno dostupni testovi za gljivične prioritetne patogene, oni se oslanjaju na dobro opremljene laboratorije i obučeno osoblje, što znači da većina ljudi u zemljama s niskim i srednjim dohotkom (LMIC) nema koristi od njih.

Mnogo je izazova s ​​postojećom antifungalnom dijagnostikom; djeluju samo na ograničeni raspon gljivica, nedovoljno su precizni i potrebno je dugo vremena da se dobiju rezultati.