Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok obolijevanja na globalnoj razini, s prevalencijom koja je u stalnom porastu. Čimbenici rizika koji doprinose razvoju kardiovaskularnih bolesti uključuju povišene razine kolesterola, hipertenziju, šećernu bolest i sistemske upale. Smanjenje razine LDL kolesterola pokazalo se kao ključni cilj u prevenciji spomenutih stanja.
Biljni steroli i stanoli, poznati kao fitosteroli, dokazano su učinkoviti u smanjenju apsorpcije kolesterola u crijevima, što rezultira nižim razinama LDL kolesterola. Osim učinka na kolesterol, istraživanja pokazuju da fitosteroli mogu smanjiti sistemsku upalu koja ima ključnu ulogu u nastanku kardiovaskularnih bolesti.
Palmino ulje, dobiveno iz ploda uljne palme (Elaeis guineesis), jedno je od najčešće korištenih jestivih ulja u svijetu, posebno u Indoneziji. Zahvaljujući svojoj širokoj dostupnosti, visokoj zasićenosti i oksidativnoj stabilnosti, palmino ulje predstavlja potencijalno idealan medij za obogaćivanje biljnim sterolima. Zbog svog jedinstvenog sastava, palmino ulje može omogućiti bolju topljivost sterola i njihovu integraciju u prehranu. Unatoč širokoj upotrebi palminog ulja, malo je istraživanja provedeno o primjeni palminog ulja obogaćenog biljnim sterolima u regulaciji kardiovaskularnih bolesti. Stoga je cilj nedavno provedene, randomizirane, dvostruko slijepe, placebom kontrolirane studije bio procijeniti učinkovitost palminog ulja obogaćenog biljnim sterolima na smanjenje razine LDL kolesterola i pokazatelja sistemske upale kod osoba s povišenim razinama lipida.
Studija provedena u Indoneziji uključila je 100 sudionika, muškaraca i žena, dobi od 25 do 60 godina, s koncentracijom kolesterola u plazmi ≥200 mg/dL (5,17 mmol/L). Sudionici su nasumično raspoređeni u dvije skupine pri čemu su obje skupine tjedno dobivale po 2000 mL palminog ulja za pripremu obroka, koje je sadržavalo ili 52 mg/L fitosterola ili placebo. Prosječan dnevni unos biljnih sterola u intervencijskoj skupini iznosio je između 2,0 g i 2,6 g, s prosječnim unosom od 2,35 g dnevno. Tijekom trajanja studije prikupljeni su podaci o tjednoj konzumaciji hrane, indeksu tjelesne mase (ITM), sastavu tijela te su uzeti uzorci krvi za procjenu sastava lipida.
Skupina koja je primala palmino ulje obogaćeno biljnim sterolima pokazala je smanjenje razine ukupnog kolesterola s 216,07 ± 36,20 mg/dL na 208,5 ± 40,66 mg/dL, dok su se u kontrolnoj skupini razine ukupnog kolesterola povećale s 216,5 ± 31,20 mg/dL na 226,79 ± 36,79 mg/dL. Također, razine LDL kolesterola smanjile su se u intervencijskoj skupini s 141,84 ± 31,5 mg/dL na 132,17 ± 35,49 mg/dL, dok su se u kontrolnoj skupini povećale s 140,60 ± 31,5 mg/dL na 144,06 ± 33,16 mg/dL.
Zaključno, palmino ulje obogaćeno biljnim sterolima predstavlja učinkovitu prehrambenu strategiju za poboljšanje razine lipida. Potrebna su daljnja istraživanjima kako bi se potvrdila učinkovitost i sigurnost ovog prehrambenog proizvoda prije njegove široke primjene u prehrani.