Smjernice Europskog kardiološkog društva ističu kliničku važnost snižavanja LDL kolesterola po principu „što niže to bolje“ tj. bez definiranja donje granice LDL kolesterola. Smanjenjem LDL-K za 1 mmol/L smanjit ćemo relativan rizik od velikih KV događaja za 22%, smrti od koronarne bolesti za 23% i ukupnu petogodišnju smrtnost za 10%. Terapijskim opcijama možemo postići vrlo niske razine LDL-kolesterola no postaje upitno koliko nisko je i dalje dugoročno sigurno.
Smjernice za liječenje dislipidemija
Randomizirana kontrolirana ispitivanja pokazuju da je snižavanje serumskog LDL kolesterola (LDL-K) povezano sa značajnim smanjenjem velikih štetnih kardiovaskularnih događaja.
Liječenje dislipidemija temelj je prevencije kardiovaskularnih bolesti i njihovih posljedica. Randomizirana kontrolirana ispitivanja pokazuju da je snižavanje serumskog LDL kolesterola (LDL-K) povezano sa značajnim smanjenjem velikih štetnih kardiovaskularnih događaja, koji uključuju kombinaciju kardiovaskularne smrti, infarkta miokarda, moždanog udara, koronarne revaskularizacije te nestabilna angine. Europsko kardiološko društvo (ESC) u suradnji s Europskim društvom za aterosklerozu (EAS) u kolovozu 2019. g. objavilo je smjernice za liječenje dislipidemija. Glavna promjena je nastala kao posljedica rezultata dvaju velikih kliničkih istraživanja koja su u bolesnika s dokazanom aterosklerotskom kardiovaskularnom bolesti (ASKVB) i akutnim koronarnim sindromom (AKS) čvrsto dokazala korist od još izrazitijeg snižavanja vrijednost LDL-K dodatkom inhibitora proprotein konvertaze subtilizin/keksin tipa 9 (PCSK9i) intenzivnoj statinskoj terapiji. Pokazalo se da nema preniske koncentracije LDL-K, odnosno da svako sniženje LDL-K donosi kliničku korist i smanjuje rizik od KV događaja.
Procjena kardiovaskularnog rizika (KVR)
Osnova liječenja dislipidemije jest temeljem procjene ukupnog KVR-a. Nove su smjernice u kategoriju vrlo visokog rizika dodale osobe s obiteljskom hiperkolesterolemijom (OH) i dodatnim čimbenikom rizika ili s već razvijenim ASKVB-om. Prema novim smjernicama, u kategoriji osoba s vrlo visokim rizikom jesu bolesnici s:
1) ASKVB koja je dokazana klinički ili slikovnom metodom (nove su smjernice uključile CT koronarografiju);
2) šećernom bolešću dugoga trajanja (>20 godina) ili opterećenoj s još ≥3 dodatna velika čimbenika rizika, ili pak kompliciranoj oštećenjem ciljnih organa;
3) teškom kroničnom bolesti bubrega (eGFR <30 mL/min/1,73 m2); 4) obiteljskom hiperkolesterolemijom s dodatnim velikim čimbenikom rizika ili kompliciranom ASKVB.
U kategoriji osoba visokog rizika su bolesnici s:
1) izrazito povišenim barem jednim čimbenikom rizika (npr. ukupni kolesterol >8 mmol/L, LDL-K >4,9 mmol/L, arterijski tlak ≥180/110 mmHg);
2) šećernom bolesti trajanja ≥10 godina ili s dodatnim čimbenikom rizika;
3) kroničnom bolešću bubrega (eGFR 30–59 mL/min/1,73 m2); 4) obiteljskom hiperkolesterolemijom bez dodatnog čimbenika rizika ili dokazane ASKVB.
U kategoriji osoba umjerenog rizika mlađi su bolesnici sa šećernom bolesti (DM tip 1 <35 godina, DM tip 2 < 50 godina) trajanja <10 godina i bez dodatnih čimbenika rizika.
Kategoriju KVR naizgled zdravih osoba (muškaraca u dobi >40 i žena >50 godina ili u postmenopauzi) treba procijeniti s pomoću SCORE bodovnog sustava, koji na temelju podataka o dobi, spolu, pušenju, vrijednostima sistoličkoga tlaka i UK-a izračunava 10-godišnji kumulativni rizik za prvi fatalni kardiovaskularni događaj. Osobe s vrijednostima rizika ≥10 % ulaze u kategoriju vrlo visokog rizika, one s 5-9 % u kategoriju visokog rizika, s 1- 4 % u kategoriju umjerenog rizika, a s <1 % u kategoriju niskog rizika. Za izračunavanje rizika stanovnika Republike Hrvatske i dalje se koristimo SCORE tablicom za zemlje s visokim rizikom. Za razliku od smjernica iz 2016., novi SCORE sustav uključuje osobe dobi do 70 godina. Umjesto izračuna apsolutnog KVR-a u mlađih se osoba predlaže procjena relativnog KVR-a i tzv. dobi prema izračunanom riziku sa svrhom bolje predodžbe KV rizika, a time i motiviranja pojedinca na promjenu životnih navika. Nove smjernice preporučuju uporabu rezultata neinvazivnih slikovnih metoda, tj. nalaza aterosklerotskih plakova na ultrazvuku karotida i/ili femoralnih arterija i/ili pak koronarnoga kalcijskog zbroja >100 na CT koronarografiji za podizanje kategorije rizika u pojedinaca s niskim ili umjerenim KV rizikom, što može biti od važnosti pri donošenju odluke o uvođenju statina u terapiju.
Ciljne vrijednosti LDL kolesterola
Smjernice Europskog kardiološkog društva ističu kliničku važnost snižavanja LDL kolesterola po principu „što niže to bolje“ tj. bez definiranja donje granice LDL kolesterola.
Ovisno o procijenjenom KV riziku, preporučene su ciljne vrijednosti LDL-K, koje su prema zadnjim smjernicama iz 2019. godine snižene u odnosu na one iz 2016. godine. Smjernice Europskog kardiološkog društva ističu kliničku važnost snižavanja LDL kolesterola po principu „što niže to bolje“ tj. bez definiranja donje granice LDL kolesterola. U primarnoj i sekundarnoj prevenciji kod bolesnika s vrlo visokim rizikom preporučuje se sniženje vrijednosti LDL-kolesterola za >50% od početnih te postizanje vrijednosti LDL-kolesterola nižih od 1,4 mmol/L (razina preporuka IC i IA). Za bolesnike s aterosklerotskom KV bolesti, koji dožive drugi vaskularni događaj unutar dvije godine dok su uzimali maksimalno tolerirane doze statina, mogu se razmotriti ciljne vrijednosti LDL-kolesterola od < 1,0 mmol/L (razina preporuka IIb/B). Kod bolesnika s visokim rizikom, preporučuje se sniženje vrijednosti LDL-kolesterola za > 50% od početnih te postizanje ciljnih vrijednosti LDL-kolesterola od < 1,8 mmol/L (razina preporuka IA). Za osobe s umjerenim i niskim rizikom ciljne vrijednosti LDL-kolesterola su < 2,6 mmol/L i < 3,0 mmol/L (razina preporuka IIa/A i IIb/A). Poznata metaanaliza 26 randomiziranih kliničkih studija s ukupno 170 000 pacijenata pokazala je da smanjenjem LDL-K za 1 mmol/L smanjit ćemo relativan rizik od velikih KV događaja za 22%, smrti od koronarne bolesti za 23% i ukupnu petogodišnju smrtnost za 10%.
Novosti u smjernicama za liječenje dislipidemija
Nove smjernice veću važnost pridaju mjerenju non-HDL-K-a i ApoB-a radi procjene rizika u osoba s visokim trigliceridima, šećernom bolesti, pretilih ili u onih s vrlo niskim vrijednostima LDL-K-a. Novost je preporuka ESC-a za mjerenje Lp(a):
1) u odraslih osoba barem jednom u životu;
2) u osoba s obiteljskom anamnezom prerane KVB (muškarci <55 godine, žene <60 godina);
3) 3) u osoba na granici umjerenog i visokog KV rizika.
Lp(a) je vrsta LDL čestice čija je molekula apolipoproteina B povezana s molekulom apolipoproteina(a). Lp(a) lako prodire kroz endotel i zadržava se u arterijskoj stijenci uzrokujući aterosklerozu. Štetni učinak ove čestice dodatno je pojačan njezinim prokoagulantnim i proupalnim svojstvima. Smatra se da Lp(a) >430 nmol/L podiže rizik od ASKVB-a jednak riziku u osoba s heterozigotnom obiteljskom hiperkolesterolemijom. Nema jasnih preporuka o liječenju osoba s visokim Lp(a), ali se, unatoč intenzivnoj terapiji statinom i ezetimibom, preporučuje PCSK9i, a pojedini se bolesnici mogu liječiti aferezom. Kao sekundarni terapijski ciljevi lipidnog profila u osoba umjerenog do vrlo visokog rizika preporučeni su non-HDL-K i ApoB:
- non-HDL-K <2,2 mmol/L i ApoB <65 g/L za osobe s vrlo visokim rizikom;
- non-HDL-K <2,6 mmol/L i apoB <80 mg/dL za osobe visokog rizika;
- non-HDL-K <3,4 mmol/L i ApoB <100 mg/dL za osobe umjerenog rizika
Liječenje dislipidemija
Velika se važnost u liječenju dislipidemija pridaje promjenama životnoga stila, mediteranskoj prehrani, svakodnevnoj tjelesnoj aktivnosti, smanjenom unosu zasićenih masti, hrane i pića s dodanim šećerom, te potpunom izbjegavanju transmasti u prehrani.
Ovako visoko postavljeni terapijski ciljevi zahtijevaju intenzivnije terapijske mjere, a time i čestu potrebu kombiniranja hipolipemika. Učinak liječenja hipolipemicima treba se provjeriti nakon 1-3 mjeseca, odnosno u istom razmaku nakon intenziviranja liječenja sve dok ne postignemo terapijski cilj. Velika se važnost pridaje promjenama životnoga stila, mediteranskoj prehrani, osobito uporabi ekstradjevičanskoga maslinova ulja, svakodnevnoj tjelesnoj aktivnosti ≥30 min, smanjenom unosu zasićenih masti, hrane i pića s dodanim šećerom, te potpunom izbjegavanju transmasti u prehrani. Smanjen je očekivani učinak mršavljenja u pretilih osoba na smanjenje triglicerida u serumu. Smjernice savjetuju kaskadnu terapijsku strategiju koju počinjemo statinom visokog intenziteta. Ako nismo postigli ciljni LDL-K, pojačavamo je dodavanjem ezetimiba i na kraju PCSK9 inhibitora ili inklisirana kako bi se postigle ciljane vrijednosti u visokorizičnih skupina.
Statini.
Prema intenzitetu snižavanja LDL-a razlikujemo terapiju statinom visokog intenziteta (atorvastatin 40 - 80 mg, rosuvastatin 20 - 40 mg) koji postižu redukciju od oko 50% i terapiju umjerenog intenziteta kojom se postiže redukcija od oko 30%. Iako statini pokazuju pleiotropne učinke, primarno protuupalni na endotelu arterija, korist od njihove primjene prije svega ovisi o sniženju LDL-a. Uz to, statini neznatno snizuju Lp(a), blago podižu HDL-K (za 1-10%) i tek nešto bolje snizuju trigliceride uz intenzivnu terapiju (za 10-20 %).
Ezetimib
Smanjuje količinu kolesterola dostavljenog u jetru uz posljedično povećanje ekspresije LDL receptora, što dovodi do povećanog uklanjanja LDL-a iz krvi. Preporučuje se kao druga linija terapije u bolesnika kod kojih se ne postiže ciljne vrijednosti LDL-kolesterola na maksimalno tolerirajućim dozama statina ili kod kojih je statin kontraindiciran (razina preporuke IIa/B i IIa/C). Sinergističko djelovanje ezetimiba i statina reducira vrijednost LDL kolesterola, poboljšava endotelnu funkciju, ima protuupalni i antioksidativni učinak te tim mehanizmom dovodi do stabilizacije aterosklerotskog plaka.
PCSK9 inhibitori
PCSK9 inhibitori (alirokumab, evolokumab) su monoklonalna protutijela koja inhibiraju PCSK9 protein koji ima ulogu u razgradnji LDL receptora u hepatocitima. Preporučuju se u bolesnika s vrlo visokim rizikom u sekundarnoj prevenciji kardiovaskularnih događaja, kod kojih perzistiraju povišene vrijednosti LDL-kolesterola unatoč terapiji s maksimalno tolerirajućim dozama statina, u kombinaciji s ezetimibom ili u bolesnika s intolerancijom statina (razina preporuke IIb/C). Također su indicirani i u primarnoj prevenciji u bolesnika s obiteljskom hiperkolesterolemijom. Primjenjuju se subkutano te dodatno snižavaju LDL-K za oko 50-60%.
Inklisiran
Inklisiran je mala interferirajuća molekula RNA koja predstavlja novu generaciju lijekova koji ostvaruju učinak preko PCSK9. Inklisiran inhibira sintezu PCSK9 te tako postiže snižavanje razine LDL-kolesterola za do 50%, a njegov učinak traje do 6 mjeseci.
Najniže je najbolje?
Terapijskim opcijama možemo postići vrlo niske razine LDL-kolesterola te postaje upitno koliko nisko je i dalje dugoročno sigurno.
Terapijskim opcijama možemo postići vrlo niske razine LDL-kolesterola te postaje upitno koliko nisko je i dalje dugoročno sigurno. Dosadašnji dokazi podupiru nedostatak značajne korelacije između vrlo niskog LDL-K i glavnih nuspojava. Dok je nekoliko studija pokazalo povećanu stopu dijabetesa, hemoragijskog moždanog udara, hematurije, nesanice, hepatobilijarnih poremećaja i razvoja katarakte među pacijentima koji su postigli vrlo nizak LDL-K, većina studija nije pokazala značajnu povezanost. Je li ovo odstupanje rezultat zbunjujućih faktora, pristranosti pri odabiru, nuspojava povezanih s određenim lijekom, a ne zbog nižih razina LDL-K, neadekvatnih veličina uzorka ili nedovoljnog praćenja, tek treba razjasniti.
S obzirom na to da je kolesterol glavna komponenta membrane moždanih stanica, postojala je početna zabrinutost oko učinka intenzivnog snižavanja LDL-K na neurokognitivnu funkciju. No važno je napomenuti da regulacija kolesterola u mozgu primarno ovisi o lokalnoj de novo sintezi kolesterola u mozgu, a ne o razinama cirkulirajućeg kolesterola u plazmi. Stoga je malo vjerojatno da će sredstva za snižavanje lipida, koja smanjuju periferni LDL-K, imati značajan utjecaj na razine kolesterola u mozgu. Rezultati SPARCL istraživanja i statistički neznačajno povećanje rizika u IMPROVE-IT, FOURIER i Cholesterol Treatment Trialist metaanalizi moguće upućuju kako bi značajno snižavanje LDL-K-a moglo uzrokovati hemoragijski moždani udar u posebno ranjivoj podskupini bolesnika, osobito u žena i bolesnika s loše reguliranom arterijskom hipertenzijom. S obzirom na to da je hemoragijski moždani udar u usporedbi s ishemijskim moždanim udarom rijedak, zabrinutost zbog mogućega povećanog rizika za hemoragijski moždani udar ne smije zasjeniti dobrobit od primjene lijekova za snižavanje LDL-K-a i boljeg ishoda vaskularnih bolesti u bolesnika liječenih ovom terapijom. Hipoteza o povezanosti statina LDL-K i hemoragijskog moždanog udara zaslužuje provjeru u budućim istraživanjima prije donošenja zaključaka o uzročnoj povezanosti i ishodu.
Primjena statina povezana je s umjereno povećanom učestalošću novonastalih dijabetesa. Meta-analiza RCT-ova sa statinima uključujući 91140 sudionika pokazala je da je liječenje 255 bolesnika statinima tijekom 4 godine rezultiralo smanjenjem 5.4 velikih koronarnih događaja i 1 dodatni slučaj dijabetesa. Sveukupno, kardiovaskularna dobrobit nadmašuje povećani rizik za novonastali dijabetes i kliničku praksu u bolesnika s višestrukim kardiovaskularnim čimbenicima rizika.
Genetska stanja povezana s vrlo niskim LDL-K. Šest genetskih stanja (mutacije gubitka funkcije PCSK9, abetalipoproteinemia, obiteljska hipobetalipoproteinemia, obiteljska kombinirana hipolipidemija, retencijska bolest hilomikrona i Smith–Lemli–Opitzov sindrom) povezano je s vrlo niskim razinama LDL-K. Uvidom u ta genetska stanja opisano je stotine zdravih pacijenata koji su desetljećima živjeli na niskom LDL-K, bez ikakvih dokaza o neurokognitivnom oštećenju, većoj učestalosti dijabetesa, katarakte ili moždanog udara. Ove osobe doživljavaju značajno manje koronarnih događaja u usporedbi s kontrolnim skupinama.
Zaključak
Brojnim istraživanjima je dokazana linearna povezanost smanjivanja razine LDL-K i smanjivanja broja KV događaja. Terapijskim opcijama mogu se postići vrlo niske razine LDL-K te postaje upitno koliko nisko je i dalje sigurno. Dosadašnji podaci iz fiziologije i rijetkih genetskih bolesti ukazuju da važne funkcije poput proizvodnje steroidnih hormona, održavanja netaknute enterohepatične cirkulacije žučnih kiselina i zaštite funkcije neuronskih stanica nisu poremećene kao posljedice izuzetno niskog LDL-K. Moguća povezanost vrlo niskog LDL-K s povećanom učestalošću novonastalog dijabetesa i hemoragičnog moždanog udara zahtijeva daljnje ispitivanje. Rezultati kliničkih studija u kojima će se vrlo niske razine LDL-K održavati nekoliko godina, poput onih koji koriste inhibiciju PCSK9 ili inklisirana, bit će od velikog interesa u pogledu potencijala za daljnje smanjenje ateroskleroze kao i za ispitivanje mogućih nuspojava. Odgovor na pitanje „najniže je najbolje“ pokazat će, nadamo se, buduća istraživanja.
Literatura
- Mach F, Baigent C, Catapano AL, Koskinas KC, Casula M, Badimon L, et al; Authors/Task Force Members: 2019 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid modification to reduce cardiovascular risk: The Task Force for the management of dyslipidaemias of the European Society of Cardiology (ESC) and European Atherosclerosis Society (EAS). Eur Heart J. 2020 Jan 1;41(1):111-188. https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehz455
- Schwartz GG, Steg PG, Szarek M, Bhatt DL, Bittner VA, Diaz R, et al. Alirocumab and cardiovascular outcomes after acute coronary syndrome. N Engl J Med. 2018 Nov 29;379(22):20972107. https://doi.org/10.1056/NEJMoa1801174
- Cuende JI, Cuende N, Calaveras-Lagartos J. How to calculate vascular age with the SCORE project scales: a new method of cardiovascular risk evaluation. Eur Heart J. 2010 Oct;31(19):2351-2358. https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehq205
- Borén J, Williams KJ. The central role of arterial retention of cholesterol-rich apolipoprotein-B-containing lipoproteins in the pathogenesis of atherosclerosis: a triumph of simplicity. Curr Opin Lipidol. 2016 Oct;27(5):473-483. https://doi.org/10.1097/MOL.0000000000000330
- Cholesterol Treatment Trialists’ (CTT) Collaboration, Baigent C, Blackwell L, Emberson J, Holland LE, Reith C, Bhala N, et al. Efficacy and safety of more intensive lowering of LDL cholesterol: a meta-analysis of data from 170,000 participants in 26 randomised trials. Lancet. 2010 Nov 13;376(9753):1670-1681. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(10)61350-5
- Giugliano RP, Cannon CP, Blazing MA, Nicolau JC, Corbalán R, Špinar J, et al.; IMPROVE-IT (Improved Reduction of Outcomes: Vytorin Efficacy International Trial) Investigators. Benefit of Adding Ezetimibe to Statin Therapy on Cardiovascular Outcomes and Safety in Patients With Versus Without Diabetes Mellitus: Results From IMPROVE-IT (Improved Reduction of Outcomes: Vytorin Efficacy International Trial). Circulation. 2018 Apr 10;137(15):1571-1582. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.117.030950
- Banach M, Nikolic D, Rizzo M, Toth PP. IMPROVE-IT: what have we learned? Curr Opin Cardiol. 2016 Jul;31(4):426-33.
- Hackam DG, Hegele RA. Cholesterol Lowering and Prevention of Stroke. Stroke 2019;50(2):537−41. DOI: 10.1161/STROKEAHA.118.023167.
- AG Olsson et al. Can LDL cholesterol be too low? Possible risks of extremly low lewels. J Intern Med. 2017 Jun; doi.org/10.1111/joim.12614
- Sattar N, Preiss D, Murray HM et al. Statins and risk of incident diabetes: a collaborative meta-analysis of randomised statin trials. Lancet 2010; 375:735-742.
- Angelos D et al. How low is safe? European Heart Journal, Svezak 42, broj 22, 7. lipnja 2021., stranice 2154–2169, https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehaa1080