Oralni mikrobiom u trudnoći pokazuje razinu stresa i anksioznosti
17.12.2024.
Sastav oralnog mikrobioma tijekom trudnoće povezan je sa stresom i mentalnim zdravljem, objavljeno je u časopisu BMJ Mental Health.
Ann M. Alex sa Sveučilišta Michigan State u East Lansingu i suradnici istražili su osovinu usta-mozak-ponašanje koja je povezana s mentalnim zdravljem majke uz pomoć uzoraka sline. U istraživanju su korišteni uzorci sline od 224 trudnice u njihovom drugom tromjesečju. Ispitana je povezanost između podataka o oralomu i nedavnom ili kumulativnom stresu u trudnoći kod žena, osobinama i stanju anksioznosti, simptomima depresije i simptoma posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP).
Istraživači su identificirali veću oralnu alfa raznolikost u trudnica u skupinama sa simptomima izraženije anksioznosti ili depresije, što ukazuje na prisutnost više vrsta unutar uzoraka. Beta raznolikost razlikovala se u skupinama s visokim i niskim simptomima PTSP-a, odražavajući razlike u sastavu oralnog mikrobioma. Žene s visokim razinama stresa u odnosu one s niskim životnim stresom, anksioznošću, depresijom i PTSP-om imale su različitu količinu mikroba, a sastav se razlikovao prema simptomima.
Žene koje su nedavno proživjele intenzivniji stres imale su više Proteobacteria, do su žene s izraženim simptomima depresije imale obilnije prisutne Spirochaete. U skupinama s izraženom anksioznošću i depresijom, bile su zastupljenije bakterije iz roda filuma Firmicutes i manje iz roda Dialister. Bakterije iz roda Eikenella bile su povišene kod jače anksioznosti, depresije ili PTSP-a.
Brojni aspekti oralnog mikrobioma u trudnoći mogu se povezati sa životnim stresom i mentalnim zdravljem žena.