Razvoj protokola za savjetovanje kardiovaskularnih bolesnika o lijekovima
01.12.2024.
Razvoj protokola za savjetovanje kardiovaskularnih bolesnika o propisanoj terapiji prije otpusta iz bolnice, pilot projekt proveden u Bolnici Sv. Duh i prezentiran na Kongresu farmaceuta 2024.
Otpust iz bolnice kritična je točka u zdravstvenoj skrbi za bolesnika. Promjene u terapijskom režimu tijekom hospitalizacije su uobičajene i često praćene uvođenjem novih lijekova. Bolesnikovo nerazumijevanje promjena terapijskog režima može dovesti do terapijskih problema i rehospitalizacije (1).
Ljekarničke usluge usklađivanja terapije, savjetovanja bolesnika o propisanoj terapiji te upravljanja farmakoterapijom mogu znatno unaprijediti ishode liječenja prilikom transfera skrbi (2). Cilj ovog rada bio je razvoj i pilot provedba protokola za savjetovanje kardiovaskularnih bolesnika o propisanoj terapiji prije njihovog otpusta s bolničkog liječenja. Za razvoj protokola pretražena je relevantna literatura na temu savjetovanja pacijenata pri otpustu iz bolnice te su uzeti u obzir koncepti ljekarničke skrbi prema Cipolle i sur (3). Prije strukturiranog savjetovanja o propisanoj terapiji ispitanici su ispunjavali kratak upitnik o svom zdravstvenom stanju, medikacijskoj povijesti i poznavanju propisane terapije. U sklopu savjetovanja ispitaniku je uručen pisani letak koji sadrži ključne informacije o svakom lijeku u terapiji te su mu se te informacije usmeno izložile.
Pilot projekt se provodio od studenog 2023. do veljače 2024. godine u Kliničkoj bolnici „Sveti Duh“, na Zavodu za bolesti srca i krvnih žila. Nakon upoznavanja ispitanika s ispitivačem, svrhom i naravi istraživanja, svi ispitanici su dali svoj pismeni pristanak za sudjelovanje. U pilot je uključeno trideset ispitanika prosječne dobi od 63,55 ± 10,85 godina, s prosječno 11,07 ± 3,48 lijekova u terapiji pri otpustu iz bolnice. Najveća potreba za savjetovanjem pokazala se u ispitanika kojima je pri procesu hospitalizacije uključeno pet ili više novih lijekova te u onih gdje je postojeći terapijski režim bio vrlo kompleksan. Reakcije ispitanika na savjetovanje bile su vrlo pozitivne, a najveću korist su prepoznali u sistematizaciji svih informacija u jednu pisanu uputu. Dosadašnje iskustvo ispitivača pokazuje da postoji potreba za edukacijom pacijenata o propisanoj terapiji te da implementacija razvijenog protokola ima potencijala unaprijediti proces otpusta iz bolnice. U sklopu istraživanja planira se provesti i evaluacija razvijenog protokola.
N. Bišćan, V. Brezak Špoljar, A. Solomun, A. Šimić, M. Ortner Hadžiabdić
1. E. O’Mahony et. al., Int. J. Clin. Pharm. 45 (2023) 698.
2. J. Kristeller, Hosp. Pharm. 49 (2014) 215.
3. R. J. Cipolle et al., Pharmaceutical Care Practice: The Patient-Centered Approach to Medication Management, 3rd ed., The McGraw-Hill Companies, New York 2012