Primjena implantibilnog kardioverter defibrilatora nakon infarkta miokarda
David Čičić, dr. med.
08.07.2015.
Kardioverter defibrilator kod bolesnika s niskom ejekcijskom frakcijom nakon preboljelog infarkta mikarda.
Novo istraživanje objavljeno u časopisu JAMA pokazuje da je manje od 10% starijih osoba prikladnih za primjenu implantbilnog kardioverter defibrilatora (eng. implantable cardioverter defibrilator – ICD) liječeno tom metodom unutar godine dana od infarkta miokarda, unatoč tome što je ugradnja ICD uređaja povezana s manjom dvogodišnjom smrtnošću.
Među 10.381 bolesnika s ejekcijskom frakcijom 35% i manjom, stopa ugradnje ICD uređaja unutar godine dana od infarkta miokarda je iznosila 8.1%. Ugradnja ICD uređaja je bila povezana s manjom dvogodišnjom smrtnošću (15,3 događaja na 100 osoba-godina) u usporedbi s bolesnicima bez ugrađenog ICD uređaja (26,4 događaja na 100 osoba-godina).
Bolesnici s ugrađenim ICD uređajem su češće bili muškarci, dobi ispod prosjeka promatane populacije, češće su imali prethodne kirurške zahvate aortokoronarnog premoštenja, veća oštećenja miokarda, više vršne vrijednosti troponina, kardiogeni šok u bolnici i kardiološku kontrolu unutar dva tjedna nakon otpusta iz bolnice.
Potrebna su dodatna istraživanja koja će odrediti pristupe temeljene na dokazima za povećanje učestalosti ugradnje ICD uređaja kod prikladnih bolesnika.