Zollinger-Ellisonov sindrom
prof. dr. sc. Ante Bilić
prof. dr. sc. Dragan Jurčić
11.06.2014.
Radi se o tumoru ne-beta stanica gušterače koje produciraju gastrin, što dovodi do hipersekrecije želučane kiseline i peptične ulkusne bolesti. Ti tumori su biološki maligni u 60% slučajeva i najčešće zahvaćaju gušteraču, a mogu nastati i u želucu, dvanaesniku, slezeni i limfnim čvorovima.
Tumor varira u dimenzijama od 2 mm do 20 cm, a svega oko 10% bolesnika sa Zollinger-Ellisonovim sindromom ima resektabilnu leziju.
Klinička slika
Bol. Karakteristična je za peptičnu ulkusnu bolest, a prisutna je u velikog broja bolesnika. U oko dvije trećine bolesnika tumor je smješten u bulbarnom segmentu dvanaesnika, dok se kod ostalih nalazi u distalnom dijelu dvanaesnika, jejunumu ili na multiplim lokacijama.
Proljev. Posljedica je hipersekrecije želučane kiseline i javlja se u oko polovice bolesnika. Visoka koncentracija želučane kiseline može oštetiti jejunalnu sluznicu, inaktivirati pankreasne lipaze i precipitirati žučne soli dovodeći do dijareje. Visoka razina gastrina dovodi do inkompletne apsorpcije Na i vode u crijevu te pojačava motilitet što također pospješuje nastanak proljeva.
Endokrini poremećaji. U oko 1/5 bolesnika sa Zollinger-Ellisonovim sindromom razvijaju se različiti endokrini poremećaji kao što su: hiperparatireoidizam, te tumori hipofize, nadbubrežnih žlijezda, ovarija i štitnjače. U sklopu sindroma MEN I, koji pokazuje autosomno dominantni oblik nasljeđivanja, prisutni su tumori pankreasa, hipofize i paratireoidnih žlijezda.
Dijagnostika
Temelji se na sljedećim elementima:
a. Razina gastrina
Bolesnici sa Zollinger-Ellisonovim sindromom obično imaju povišene vrijednosti gastrina u bazalnim uvjetima, a nema porasta jedan sat nakon objeda. Razina gastrina raste nakon intravenske aplikacije 200 j. sekretina, a još izrazitije nakon i.v. infuzije kalcija.
b. Lučenje želučane kiseline
Lučenje želučane kiseline u ovih bolesnika kreće se u bazalnim uvjetima iznad 10 mEq/sat, a odnos bazalna vrijednost/najviša vrijednost veći je od 0,6.
c. Angiografija
S obzirom da su ovi tumori dobro vaskularizirani, angiografija može pomoći u postavljanju dijagnoze Zollinger-Ellisonova sindroma.
Liječenje
a. Kirurški zahvati
Totalna gastrektomija. To je tradicionalna terapija s 10 godišnjim preživljenjem od oko 50%. Većina bolesnika umire od posljedica metastatske bolesti.
b. Konzervativna terapija
Inhibitori protonske pumpe su lijekovi izbora kod ovih bolesnika.
Antagonisti H2 receptora u kombinaciji s antikolinergičnim lijekovima koriste se u kombinaciji s V+D procedurama.
Izvor: Peptična ulkusna bolest, Monografija za liječnike, Pliva 2013.