Ateroskleroza dokazana kod četiri drevna naroda
Lana Karačić, mag. pharm.
27.03.2013.
CT skeniranja mumija iz 4 različita geografska područja i razdoblja od 4000 godina pokazala su da je ateroskleroza bila učestalija kod drevnih naroda nego što se do sada smatralo. Proučene su mumije iz Egipta, Perua, jugozapadne Amerike i Aleutskih otoka, te je ateroskleroza identificirana u više od trećine njih. Time je uvećana mogućnost da ljudi imaju prirodne predispozicije za tu bolest.
Istraživači naglašavaju kako su ovi narodi imali različite načine života, prehranu, genetiku, živjeli u geografski udaljenim područjima tijekom velikog razdoblja ljudske povijesti. Može se zaključiti da su današnja saznanja o uzrocima ateroskleroze nepotpuna te da je ona sastavni dio ljudskog starenja.
S obzirom na promjene u strukturi kostiju, procjenjuje se da je tadašnja životna dob trajala oko 43 godine, te je u pozitivnoj korelaciji s pojavom ateroskleroze.
Svi su ti narodi živjeli u vremenima kada su infekcije bile najčešći uzrok smrti. Visoka razina kroničnih infekcija i upala mogla je promovirati upalne aspekte ateroskleroze te se povezuje sa ubrzanim razvojem bolesti primijećenim kod pacijenata s reumatoidnim artritisom i lupusom.
Zaključeno je da ateroskleroza nije povezana sa specifičnim načinom života ili prehranom, već je prirodna sastavnica ljudskog starenja.