x
x

Komunikacija s teško oboljelima, umirućima i njihovim obiteljima

  29.04.2025.

Komunikacija s teško oboljelima, umirućima i njihovim obiteljima ključna je za pružanje kvalitetne skrbi, očuvanje dostojanstva bolesnika i donošenje informiranih odluka.

Komunikacija s teško oboljelima, umirućima i njihovim obiteljima

Unatoč njenoj važnosti, zdravstveni djelatnici često nisu dovoljno educirani za ovu vrstu komunikacije. Tzv. SPIKES protokol pruža smjernice za postupno i empatično priopćavanje loših vijesti.

Ključni izazovi u komunikaciji uključuju održavanje nade uz istovremenu iskrenost, nošenje s emocijama bolesnika te vremenska ograničenja.

Aktivno slušanje i prepoznavanje emocija bolesnika ključni su za olakšavanje razgovora. Također, važno je uzeti u obzir kulturne razlike i omogućiti bolesnicima da izraze svoje strahove i želje.

Davanje istinitih informacija pomaže u smanjenju nesigurnosti i omogućuje planiranje budućnosti, dok lažna utjeha može dovesti do nepotrebne patnje. Učinkovita komunikacija omogućava bolesnicima da osjete da ih netko sluša i podržava, što poboljšava kvalitetu njihove skrbi.

SPIKES protokol

Prvi korak: priprema okruženja za razgovor (S, od engl. Setting up the intervju)

Drugi korak: procjena percepcije bolesnika (P, od engl. assessing the patient’s Perception)

Treći korak: poticanje bolesnika da pozove/dopusti kliničara da mu priopći vijest (I, od engl. Invitation to the clinician to deliver the news)

Četvrti korak: davanje znanja i informacija bolesniku (K, od engl. providing the Knowledge to the patient)

Peti korak: prepoznavanje bolesnikovih osjećaja i empatični odgovor (E, od engl. addressing the patient’s Emotions with empathic responses)

Šesti korak: izrada plana i sažetak – dogovor o daljnjim koracima (S, od engl. Strategy and summary)

Ivana Kukec