Žene i ovisnosti: stigma, telescoping, odgovor na traumu i usamljenost
10.12.2024.
Prosinac je mjesec borbe protiv ovisnosti, a u Klinici za psihijatriju Vrapče je, uz podršku Grada Zagreb, 6. prosinca 2024. održan simpozij pod nazivom ‘Žene i ovisnosti’, na kojem je sudjelovalo preko 100 stručnjaka iz područja medicine, socijalnog rada, pravosuđa i drugih relevantnih disciplina.
Simpozij “Žene i ovisnosti” obuhvatio je širok spektar tema koje su osvijetlile različite aspekte ovisnosti kod žena. Istaknuti su psihološki, društveni i biološki čimbenici koji utječu na razvoj ovisnosti, poput povezanosti graničnih poremećaja ličnosti i ovisnosti, utjecaja menopauze te izazova roditeljstva i trudnoće kod žena ovisnica.
Istaknuti su i specifični izazovi kada se radi o ovisnosti kod žena poput stigme i društvene osude koje često odvraćaju žene od traženja pomoći, fenomena bržeg razvoja i težine kliničke slike – fenomena telescoping-a te razvoja ovisnosti kao odgovora na traumu i usamljenost.
Epidemiološka istraživanja pokazuju kako se jaz između muškaraca i žena smanjio tijekom posljednjih desetljeća. Na Zavodu za liječenje ovisnosti Klinike za psihijatriju Vrapče u zadnjih je 10 godina liječeno više od 10.000 osoba, od čega je bilo više od 3.000 žena, a što već samim brojem ukazuje na značaj ove vrste rada sa specifičnom populacijom. Osim toga, u sklopu Zavoda djeluje odjel namijenjen isključivo ženama koje se bore s različitim vrstama ovisnosti.
Integrirani modeli i preventivne intervencije
Razmatrani su i specifični zdravstveni utjecaji bolesti ovisnosti na bolesti jetre i reproduktivno zdravlje, dok su forenzički i kriminološki aspekti pružili uvid u pravne i društvene dimenzije ove problematike.
Posebno je naglašena potreba za integriranim modelima skrbi koji istovremeno pružaju podršku majkama i njihovoj djeci kako bi se izbjeglo razdvajanje obitelji. Uz to, predstavljen je značaj preventivnih intervencija, poput edukacije u borbi protiv stigme i pružanju pomoći ženama koje zbog društvenih pritisaka često ne traže stručnu pomoć.
Istaknuto je i kako analize pokazuju da su intervencije usmjerene jačanju socijalnih i emocionalnih kompetencija ekonomski najisplativije te uz poboljšanje zdravstvenih ishoda smanjuju troškove u pravosudnom sustavu kroz smanjivanje stope kriminalnih aktivnosti kod mlađe populacije.
Predstavljen je i rad mobilnih timova Grada Zagreba, koji pružaju pomoć na terenu, uključujući i ženama s malom djecom koje zbog stigme rijetko traže pomoć.
Potreba za novim programima, edukacijama i istraživanjima
Simpozij je zaključen smjernicama za razvoj specifičnih pristupa koji uključuju holističku i interdisciplinarnu suradnju, osiguravajući sveobuhvatnu podršku ženama s ovisnošću i njihovim obiteljima. Sudionici su pozvali na daljnji razvoj specifičnih programa prevencije i liječenja te istaknuli važnost edukacije stručnjaka kako bi se smanjila stigma i povećala dostupnost usluga. Posebno je naglašena potreba za uključivanjem mladih istraživača u ovo područje.
Simpozij je pokazao kako intersektorska suradnja i inovativni modeli liječenja mogu unaprijediti skrb za žene s ovisnošću, pružajući im podršku u prevladavanju ovisnosti i traumi. Ovo događanje ne samo da je podiglo svijest o ovoj kompleksnoj problematici, već je otvorilo vrata za implementaciju novih pristupa u praksi.