Sindrom sustezanje od alkohola u primarnoj zdravstvenoj zaštiti
14.11.2024.
U velikoj kohorti odraslih bolesnika iz primarne zdravstvene zaštite, 1 od 43 hospitaliziranih odnosio se na sindrom sustezanja ili apsitinencije od alkohola, objavljeno je u časopisu JAMA Network.
Sindrom sustezanja od alkohola je potencijalno smrtonosna komplikacija poremećaja ovisnosti o alkoholu, no znanje o njegovoj epidemiologiji povezanoj s hospitalizacijom je ograničeno. U ovoj studiji istraživači su identificirali kohortu bolesnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti od oko ≈500 000 osoba pregledanih između 2018. i 2022. u zdravstvenom sustavu Kaiser Permanente Washington i odredili učestalost hospitalizacije koja uključuje odvikavanje od alkohola i povezane karakteristike bolesnika.
Gotovo 85% bolesnika je obrađeno prilikom posjeta primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a na pregledu su ispitani o konzumaciji alkohola pomoću standardiziranog upitnika (AUDIT-C). AUDIT-C upitnik je često upotrebljavan instrument u procjeni prekomjerne konzumacije alkohola (Test za identifikaciju poremećaja uzrokovanih alkoholizmom – AUDIT-C).
Sustezanje (odvikavanje) ili trenutna apstinencija od alkohola očituje se kao kontinuum, u rasponu od tremora do napadaja, halucinacija, i po život opasne nestabilnost autonomnog živčanog sustava u teškom sustezanju (delirium tremens). Dijagnoza se postavlja klinički.
Među ≈100 000 hospitaliziranih, odvikavanje od alkohola je bila primarna ili sekundarna dijagnoza u 2,3 % bolesnika. Učestalost bolničkog odvikavanja od alkohola kao udio hospitalizacija iz svih razloga bila je najveća među onima u dobi od 40 do 49 godina (6,7%). U bolesnika u dobi od 30 do 49 godina primarna dijagnoza odvikavanja od alkohola za hospitalizaciju bila je češća nego šećerna bolest tipa 2, hipertenzija, kronična opstruktivna plućna bolest ili zatajivanje srca. Među 12 000 bolesnika 23% hospitalizacija s visokorizičnom ili 44% s vrlo visokorizičnom konzumacijom alkohola uključivalo je odvikavanje od alkohola.
Odvikavanje od alkohola često se susreće među hospitaliziranim bolesnicima, bilo kao primarni razlog hospitalizacije ili kao komplicirajući čimbenik kod bolesnika koji su primljeni iz drugih razloga. Probirom za prekomjernu konzumaciju alkohola u primarnoj zdravstvenoj zaštiti mogu se identificirati oni koji su pod visokim rizikom. U.S. Preventive Services Task Forces preporučuje rutinski pregled na ovisnost o alkoholu i intervencije u slučaju štetne konzumacije alkohola (JAMA 2018.; 320:1899). Hospitalizacije su također važna prilika za intervencije, a one mogu uključivati motivacijske intervjue, povezivanje sa službama za ovisnost i lijekove za poremećaj ovisnosti o alkoholu (Ann Intern Med 2023.; 176:1137).