Intenzivniji pristup liječenju hipertenzije kod osoba sa šećernom bolesti tipa 2
04.12.2024.
Intenzivniji pristup liječenju visokog sistoličkog krvnog tlaka kod osoba sa šećernom bolesti tipa 2 doveo je do smanjenog rizika od srčanog i moždanog udara, zatajivanja srca i smrti zbog kardiovaskularnih bolesti u usporedbi sa standardnim pristupom liječenju, prezentirano je kongresu American Heart Association's Scientific Sessions 2024. sredinom studenoga 2024. u Chicagu.
Glavni nalazi studije:
- Za većinu osoba sa šećernom bolesti tipa 2 snižavanje sistoličkog krvnog tlaka na manje od 120 mm Hg smanjuje rizik od velikih kardiovaskularnih događaja. Ovi nalazi pružaju snažnu potporu za intenzivniji ciljani sistolički krvni tlak kod ove populacije bolesnika.
- Studija na gotovo 13 000 odraslih osoba sa šećernom bolesti tipa 2 i visokim sistoličkim krvnim tlakom procijenila učinak intenzivnije snižavanja tlaka na smanjenje rizika od velikih kardiovaskularnih događaja, uključujući nefatalne srčane udare, moždane udare i hospitalizaciju zbog zatajivanja srca, ili fatalni ishod zbog kardiovaskularne bolesti.
- U studiji Blood Pressure Control Target in Diabetes (BPROAD) u Kini, približno polovica ispitanika liječena je agresivnije kako bi se snizio sistoličk krvni tlak na manje od 120 mm Hg, dok je druga polovica liječena manje agresivno i cilj je bio snižavanje sistoličkog krvnog tlaka tlak na manje od 140 mm Hg.
- Tijekom razdoblja praćenja do pet godina ispitanici u intenzivnijem režimu imali su manji rizik od velikih kardiovaskularnih događaja.
Osoba koja živi sa šećernom bolesti tipa 2 ima dvostruko veću vjerojatnost da će imati visok krvni tlak nego osoba koja nema. Povišene razine šećera u krvi mogu uzrokovati oštećenje krvnih žila i poremetiti rad bubrega, što dovodi do povišenog krvnog tlaka. Procjenjuje se da gotovo tri četvrtine odraslih sa šećernom bolesti tipa 2 također ima visok krvni tlak, prema podacima američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti, a kada su razine krvnog tlaka stalno povišene, preporuča se promjena načina života i uzimanje lijekova. Ako se ne kontrolira, visoki krvni tlak može uzrokovati oštećenja tijekom vremena i povećati rizik od srčanog i moždanog udara, zatajivanja srca, te bolesti bubrega.
Cilj BPROAD studije bio je utvrditi je li intenzivan pristup sniženju sistoličkog krvnog tlaka do ciljne razine niže od 120 mm Hg učinkovitiji u smanjenju rizika od velikih kardiovaskularnih događaja, uključujući nefatalni moždani i srčani udar, liječenih ili hospitaliziranih zbog zatajivanja srca i kardiovaskularne smrti u odnosu na standardni pristup u kojem je cilj bio postići vrijednosti sistoličkog krvnog tlaka niže od 140 mm Hg.
Studija BPROAD uključila je 12.821 odraslu osobu na 145 lokacija u 25 provincija ili općina diljem Kine. Svi sudionici su imali šećernu bolest tipa 2, povišeni sistolički krvni tlak i povećani rizik od kardiovaskularnih bolesti. U ovoj studiji, kriterij za povišeni sistolički krvni tlak bio je ≥140 mm Hg bez antihipertenziva ili ≥130 mm Hg i uzimanje barem jednog antihipertenziva.
• Prosječna razina sistoličkog krvnog tlaka ispitanika tijekom četverogodišnjeg razdoblja iznosila je 120,6 mm Hg u skupini intenzivne terapije i 132,1 mm Hg u skupini standardne terapije.
• Ispitanici koji su bili u ispitivanoj grupi imali su 21% niži relativni rizik od velikih kardiovaskularnih događaja, u usporedbi s kontrolnom skupinom.
• Nefatalni moždani udar, nefatalni srčani udar, hospitalizacija ili liječenje zbog zatajenja srca ili kardiovaskularne smrti dogodili su se kod 393 ispitanika (1,65% godišnje) u ispitivanoj grupi te kod 492 ispitanika (2,09% godišnje) u kontrolnoj.
• Ozbiljne nuspojave kao što je hospitalizacija općenito su bile slične između dvije liječene skupine. Međutim, razine krvnog tlaka koje su bile preniske sa simptomima (simptomatska hipotenzija) i visoke razine kalija (hiperkalemija) javljale su se češće među ispitanicima u ispitivanoj, tj. skupini intenzivnog liječenja.
Rezultati studije su u skladu s drugom studijom bolesnika s hipertenzijom, ali bez dijabetesa, koja je otkrila značajno smanjenje od 27% u incidenciji kardiovaskularnih bolesti. Istraživači se nadaju da će buduće smjernice uzeti u obzir ove rezultate pri davanju preporuka za ciljne vrijednosti krvnog tlaka za osobe sa šećernom bolesti tipa 2. Buduća istraživanja mogla bi se usredotočiti na profiliranje bolesnika koji će imati najveću korist i najmanje nuspojava od intenzivnog liječenja krvnog tlaka.