x
x

Tjelesna aktivnost kao dobar alat za smanjenje postpartalne depresije

  11.11.2024.

Mogućnost razvoja postpartalne depresije može smanjiti i za 45 % kod žena koje su nakon poroda krenule s postporođajnom tjelesnom aktivnošću, objavljeno je u časopisu British Journal of Sports Medicine.

Tjelesna aktivnost kao dobar alat za smanjenje postpartalne depresije

Andy Deprato sa Sveučilišta Alberta u Edmontonu u Kanadi i njegovi suradnici proveli su sustavni pregled literature kako bi ispitali utjecaj tjelovježbe nakon poroda na razvoj depresivnih i anksioznih simptoma kod majke.

Na temelju 35 studija u koje je uključeno 4072 žena nakon poroda, istraživači su s umjereno pouzdanim dokazima otkrili da intervencije koje se temelje samo na tjelovježbi smanjuju težinu postporođajnih simptoma depresije (19 randomiziranih kontroliranih ispitivanja [RCT]; standardizirane srednje razlike [SMD]: −0,52; I2 = 86 %; umjerena veličina učinka) i simptome anksioznosti (dva RCT-a; SMD: -0,25; I2 = 0 %; mala veličina učinka) i izglede za postporođajnu depresiju (četiri RCT-a; omjer izgleda, 0,55; I2 = 0 %) u odnosu na ne vježbanje. Žene su nakon poroda trebale akumulirati najmanje 350 MET-minuta/tjedan tjelovježbe (npr. 80 minuta tjelovježbe umjerenog intenziteta kao što je brzo hodanje, aerobik u vodi, vožnja sobnog bicikla ili trening otpora) kako bi se postiglo barem umjereno smanjenje težine simptoma postporođajne depresije.

Autori su zaključili da njihovi rezultati mogu potaknuti žene na bavljenje tjelesnom aktivnošću nakon poroda kako bi se prevenirali ili smanjili simptomi depresije. Radi se o dostupnoj, prihvatljivoj i učinkovitoj intervenciji.

MET je mjera intenziteta tjelesne aktivnosti koja se temelji na potrošnji kisika. Jedan MET je definiran kao količina kisika koju osoba potroši po jedinici tjelesne mase tijekom 1 minute sjedeći u mirovanju, što je 3,5 mililitra kisika po kilogramu tjelesne mase u minuti ili 1 kilokalorija po kg tjelesne mase na sat.