Razvojem inovativnog „pametnog“ inzulina osobe sa šećernom bolešću tipa 1 ubuduće bi si možda mogli davati inzulin samo jednom tjedno.
Znanstvenici su razvili „sveti gral“ – inzulin koji reagira na promjenu razine šećera u krvi u stvarnom vremenu i mogao bi biti revolucija u liječenju milijuna ljudi sa šećernom bolešću tipa 1 diljem svijeta.
Za razliku od standardnih inzulina, „pametni“ inzulin miruje u tijelu i aktivira se samo kada je to potrebno. Znanstvenici u SAD-u, Australiji i Kini uspješno su dizajnirali nove inzuline koji oponašaju prirodnu reakciju tijela na promjenu razine šećera u krvi i reagiraju trenutno u stvarnom vremenu.
Novi inzulini koji reagiraju na glukozu (engl. glucose-responsive insulins, GRIs) postaju aktivni samo kada postoji određena količina šećera u krvi kako bi se spriječila hiperglikemija, odnosno postaju neaktivni kada razine padnu ispod određene točke, izbjegavajući hipoglikemiju. Stručnjaci smatraju kako bi oboljelima u budućnosti inzulin trebao samo jednom tjedno.
Dr. Tim Heise, potpredsjednik znanstvenog savjetodavnog odbora za nove inzuline Type 1 Diabetes Grand Challenge, rekao je da pametni inzulin može navijestiti novu eru u ratu protiv šećerne bolesti.
Četiri projekta usmjerena su na razvoj novih inzulina koji reagiraju na glukozu (GRI), a peti na razvoj novog ultrabrzog, kratkodjelujućeg inzulina. Čak i s najbržim inzulinima koji su sada dostupni, još uvijek postoji odgoda između primjene lijeka i trenutka kada počinje djelovati na glukozu u krvi. To može dovesti do porasta glukoze u krvi prije nego što inzulin uspije djelovati na njezino snižavanje. Brži inzulini također su potrebni za poboljšanje rada inzulinskih pumpi i tehnologije hibridne zatvorene petlje, sustava koji se oslanja na pohranjeni inzulin koji u stvarnom vremenu reagira na promjenu razine glukoze u krvi.
Šesti projekt fokusiran je na protein koji kombinira inzulin s drugim hormonom, glukagonom. Za razliku od inzulina, koji pomaže u uklanjanju glukoze iz krvi, glukagon stimulira jetru da otpusti više glukoze kada razine u krvi padnu. Uključivanje obaju hormona u jednu formulaciju moglo bi održavati razinu glukoze u krvi stabilnom, sprječavajući visoke i niske razine glukoze u krvi.
Dr. Elizabeth Robertson, direktorica istraživanja u Diabetes UK, rekla je da šest novih istraživačkih projekata imaju potencijal za revoluciju u liječenju šećerne bolesti tipa 1: „Podržavajući ove revolucionarne istraživačke projekte, cilj nam je razviti nove inzuline koji više oponašaju prirodne reakcije tijela na promjenu razine šećera u krvi. Ovo bi moglo značajno smanjiti svakodnevne izazove upravljanja dijabetesom tipa 1 i poboljšati fizičko i mentalno zdravlje onih koji žive s tim stanjem. Nadamo se da će ovo istraživanje dovesti do napretka u skrbi za osobe sa šećernom bolešću tipa 1 i promijeniti im život nabolje.“
Inzulin su 1921. godine otkrili Sir Frederick G. Banting, Charles Best i John Macleod. Ovo otkriće i brza klinička primjena inzulina učinkovito su transformirali šećernu bolest tipa 1 iz smrtonosne u kroničnu nezaraznu bolest. Inzulin je od tada spasio milijune života i smatra se jednim od najvećih medicinskih dostignuća svih vremena.