Pretilost u adolescenata
29.08.2024.
Pretilost pogađa otprilike 21% adolescenata u SAD-u i povezana je s inzulinskom rezistencijom, hipertenzijom, dislipidemijom, poremećajima spavanja, depresijom i problemima mišićno-koštanog sustava. Pretilost tijekom adolescencije također je povezana s povećanim rizikom od smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2 u odrasloj dobi.
Pretilost u adolescenata u dobi od 12 do 18 godina obično se definira kao indeks tjelesne mase (BMI) 95. ili višem percentilu prilagođenom dobi i spolu. Sveobuhvatno liječenje adolescenata uključuje terapiju promjene načina života, farmakoterapiju te metaboličku i barijatrijsku kirurgiju. Terapija promjene načina života, koja uključuje savjetovanje o prehrani, tjelesnoj aktivnosti i ponašanju, prva je linija liječenja; kao monoterapija, modifikacija životnog stila zahtijeva više od 26 kontaktnih sati tijekom 1 godine kako bi se izazvalo približno 3% srednje vrijednosti smanjenja BMI.
Noviji lijekovi protiv pretilosti, kao što su liraglutid, semaglutid i fentermin/topiramat, u kombinaciji s terapijom modifikacije životnog stila, mogu smanjiti prosječni BMI za približno 5% do 17% nakon 1 godine liječenja. Nuspojave su različite, ali ozbiljne nuspojave ovih novijih lijekova protiv pretilosti su rijetke.
Kirurgija (Roux-en-Y želučana premosnica i vertikalna rukavna gastrektomija) za tešku adolescentnu pretilost (BMI ≥120% od 95. percentila) smanjuje srednji BMI za približno 30% nakon 1 godine. Manje i veće perioperativne komplikacije, kao što su ponovna operacija i ponovni prijem u bolnicu zbog dehidracije, ima približno 15% odnosno 8% pacijenata.
Određivanje dugoročne trajnosti svih tretmana pretilosti zahtijeva buduća istraživanja.
Zaključno može se reći da je prevalencija pretilosti kod adolescenata otprilike 21% u SAD-u. Mogućnosti liječenja za adolescente s pretilošću uključuju terapiju promjene načina života, farmakoterapiju te metaboličku i barijatrijsku kirurgiju. Intenzivna terapija modifikacije životnog stila smanjuje BMI za približno 3% dok farmakoterapija dodana terapiji modifikacije životnog stila može postići smanjenje BMI u rasponu od 5% do 17%. Kirurgija je najučinkovitija intervencija za adolescente s teškom pretilošću i pokazalo se da postiže smanjenje BMI od približno 30%.