Mediteranska prehrana smanjuje rizik od gihta
13.01.2020.
Giht se često naziva “bolest bogatih” jer se najčešće razvija kao posljedica prehrane bogate mesom i prevelike konzumacije alkohola. Ipak, bolest zahvaća osobe iz različitih klasa, a najčešće muškarce između 40 i 50 godina.
Ova bolest je vrsta artritisa koji se javlja u slučaju nakupljanja mokraćne (urične) kiseline u krvi, tkivima i urinu. Mokraćna kiselina nastaje kao nusprodukt pri probavi određene hrane, stoga je giht vezan uz prehranu.
Pretilost je usko povezana s rizikom od gihta, a kako pokazuje studija objavljena 2012. godine u časopisu Arthritis Care & Research rizik za giht povećan je već i kod osoba koje imaju nekoliko kilograma viška. Stoga i ne čudi da bilježimo povećanje broja osoba s gihtom. Akutni napadi gihta često su rezultat i pretjeranog unosa alkohola kao i obilatog uživanja hrane bogate purinima (meso i riba). Također, bilo koja bolest koja utječe na funkciju bubrega i izlučivanje viška mokraćne kiselina može uzrokovati giht.
Saznajte kako promjenom životnog stila možete smanjiti rizik od gihta.
Osnovne prehrambene smjernice za oboljele od gihta
Prvi korak u borbi protiv gihta je gubitak suvišnih kilograma. Gubitkom kilograma smanjit će se razina mokraćne kiseline u krvi. Ipak, izbjegavaj suviše restriktivne dijete jer naglo ukidanje hrane ili gladovanje, duže od tri dana, može uzrokovati povećanje razine mokraćne kiseline u krvi i time isprovocirati napad.
Hrana koju zbog sadržaja purina moraju izbjegavati oboljeli od gihta uključuje:
- Iznutrice (jetra, bubrezi...)
- Sardine, inćune, haringe, lokarde
- dagnje
- Riblju ikru
- Crveno meso (svinjetina, govedina, janjetina, ovčetina)
- Meso guske i patke
- mesne juhe
Namirnice koje mogu smanjiti rizik od napadaja gihta
Prema istraživanju provedenom na Sveučilištu u Bostonu i objavljenom 2012. godine u časopisu Arthritis & Rheumatism, konzumacija trešanja može smanjiti rizik za pojavu napadaja gihta za 35%.
Osim trešanja blagotvoran učinak na giht može pružiti mediteranska prehrana i omega-3 masne kiseline.
U pomoć protiv gihta stižu i namirnice ili dodaci prehrani bogati vitaminom C.
Namirnice koje je poželjno izbjegavati
Donosimo znanstvene saznanja na temu gihta i namirnica koje je poželjno izbjegavati:
Napitci sa fruktozom i giht
Rajčice mogu izazvati napadaj gihta
Napici bogati fruktozom povezuju se s rizikom za razvoj gihta