Potporno liječenje onkoloških bolesnika u obiteljskoj medicini
26.06.2015.
Liječnik obiteljske medicine mora pravovremeno i ispravno dijagnosticirati uzroke simptoma, objasniti onkološkom bolesniku o čemu se radi i raspraviti s njim i s obitelji mogućnosti suzbijanja simptoma uz postavljanje realističnih ciljeva.
Liječnik obiteljske medicine prosječno godišnje ima u skrbi oko deset bolesnika za koje provodi palijativnu skrb. Simptomi koji se pojavljuju u takvih bolesnika su brojni i raznovrsni, a to su bol, gubitak apetita, mučnina i povraćanje, nesanica, umor, promijenjeno mentalno stanje, anoreksija i kaheksija, disfagija, dispepsija, proljev, opstipacija, otežano disanje, smetenost, dekubitus te ostali. Za uspješnost suzbijanja simptoma važan čimbenik je i stručna osposobljenost i senzibiliziranost liječnika za pravovremeno otkrivanje simptoma te osposobljenost obitelji za prepoznavanje novog simptoma.
Liječnik obiteljske medicine mora pravovremeno i ispravno dijagnosticirati uzroke simptoma, objasniti bolesniku o čemu se radi i raspraviti s njim i s obitelji mogućnosti suzbijanja simptoma uz postavljanje realističnih ciljeva. Dostupnim metodama može se postići zadovoljavajuća kontrola brojnih simptoma u većine bolesnika gotovo do kraja života.
Rajka Šimunović