Optimalan redoslijed namirnica za bolju kontrolu glukoze i inzulinskog odgovora
30.03.2025.
Postprandijalna glikemija, drugi je naziv za razinu glukoze u krvi nakon obroka koja igra ključnu ulogu u razvoju dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti. Kontrola razine glukoze nakon obroka je od iznimne važnosti za prevenciju i liječenje dijabetesa tipa 2.
Iako se vrsta i količina ugljikohidrata smatraju glavnim čimbenicima koji utječu na glikemijski i inzulinski odgovor, najnovija istraživanja otkrivaju da redoslijed konzumacije namirnica u obroku također ima značajnu ulogu.
Čimbenici koji utječu na glikemijski odgovor su: sastav obroka, vrsta konzumiranih ugljikohidrata, brzina pražnjenja želuca i metaboličke reakcije glukoze u jetri. Konzumacija ugljikohidrata na kraju obroka usporava njihovu apsorpciju i smanjuje brzinu pražnjenja želuca, što dovodi do stabilnijeg glikemijskog odgovora. Ova spoznaja otvara nove mogućnosti za terapijsko liječenje dijabetesa.
Brojne studije su pokazale da redoslijed konzumacije namirnica značajno utječe na razinu glukoze i inzulina u krvi, posebno kod osoba s dijabetesom tipa 2. Konzumacija proteina i povrća prije ugljikohidrata pokazala se kao učinkovita strategija za kontrolu razine glukoze i inzulina nakon obroka. Nedavna studija provedena na 18 zdravih odraslih sudionika dodatno je istražila ovaj fenomen. Uključeni sudionici konzumirali su testni obrok koji je sadržavao 54 g ugljikohidrata, 34 g proteina i 8 g masti. Testni obroci su se razlikovali u redoslijedu konzumiranja namirnica. Standardni miješani obrok uključivao je istovremenu konzumaciju ugljikohidrata, proteina i povrća. U intervencijskom obroku proteini i povrće su konzumirani prvi, a potom ugljikohidrati.
Interakcija vlakana, proteina i hormona u kontroli postprandijalne glikemije
Čini se da navedena kombinacija i redoslijed namirnica utječe na bolju glikemijsku kontrolu zbog povoljne interakcije između prehrambenih vlakana, proteina i hormona koja dovodi do:
• Sporijeg pražnjenja želuca: prehrambena vlakna iz povrća usporavaju pražnjenje želuca, što dovodi do sporije apsorpcije ugljikohidrata.
• Povećanog osjećaja sitosti: proteini potiču osjećaj sitosti, pri 25-30 grama proteina po obroku
• Poboljšanog otpuštanja probavnih hormona: konzumacija povrća i proteina prije ugljikohidrata poboljšava otpuštanje probavnih hormona poput GLP-1, koji pomažu u regulaciji razine glukoze u krvi.
Ovi rezultati sugeriraju da konzumiranje povrća i proteina prije ugljikohidrata može biti jednostavna i učinkovita strategija za smanjenje naglog porasta glukoze u krvi nakon obroka, bez pojačanog inzulinskog odgovora. Ova strategija također produljuje osjećaj sitosti i poboljšava kontrolu razine glukoze u krvi.