x
x

Kako odrastanje pred očima online publike utječe na djecu?

  20.02.2025.

Sharenting je pojam nastao spajanjem engleskih riječi share (dijeliti) i parenting (roditeljstvo), a označava sve prisutniji trend pretjeranog dijeljenja informacija, fotografija i priča o djeci na društvenim mrežama, bez njihova znanja i/ili svijesti o tome.

Kako odrastanje pred očima online publike utječe na djecu?

Istraživanje iz 2021. godine pokazalo je da više od 75 % roditelja objavljuje informacije o svojoj djeci. Dodatno, studije su otkrile da 27 % roditelja dijeli sadržaj neprimjeren za društvene mreže, dok 51 % objavljuje fotografije s osobnim informacijama, uključujući lokaciju. Djeca se tako sve češće rađaju s "digitalnim otiskom" i prije samog rođenja.

Koje su potencijalne opasnosti sharentinga?

Djeca koja su naviknuta na poziranje i potvrdu putem “lajkova” mogu razviti potrebu za stalnim vanjskim odobravanjem. Navedeno uz kontinuiranu negativnu usporedbu s drugima, može imati negativne učinke na njihovo samopouzdanje i samopoštovanje te dovesti do razvoja anksioznosti i depresije. Nadalje, istraživanja pokazuju da adolescenti uglavnom ne odobravaju praksu dijeljenja, posebice kada osjete da roditelji objavljuju sadržaj iz razloga kako bi upravljali dojmovima o sebi. Najčešća reakcija mladih na sharenting je osjećaj srama i nelagode, stoga sharenting može dovesti do narušavanja odnosa između roditelja i djeteta. Kada je riječ o formiranju identiteta, adolescencija je važna razvojna faza tijekom koje adolescenti imaju potrebu samostalno istraživati svoj identitet odnosno otkrivati tko su, što žele postati i koje je njihovo mjesto u svijetu, stoga postojanje “digitalnog otiska” od najranijih dana može utjecati na njihovu samopercepciju, biti u suprotnosti s njihovom slikom o sebi te imati negativan utjecaj na razvoj identiteta. Isto tako, dijeljenje privatnih informacija može dovesti do krađe fotografija (digital kidnapping) te stvaranja podrugljivih sadržaja, lažnih profila, pedofilske fotomontaže (morphing) i drugih oblika online nasilja (cyberbullying). Zabrinjavajući su rezultati istraživanja koji sugeriraju da će do 2030. godine gotovo dvije trećine slučajeva prijevara identiteta djece biti posljedica nepažljivog dijeljenja informacija na mreži.

Što možemo poduzeti?

Najvažnija je otvorena i iskrena komunikacija o online dijeljenju. Povezivanje i razgovor s djecom o njihovim osjećajima vezanima uz online prisutnost može pomoći u postavljanju zdravih granica i jačanju međusobnog povjerenja. Važno je i da roditelji budu svjesni vlastite motivacije prilikom objavljivanja sadržaja o svojoj djeci. Ako roditelj osjeća potrebu za stalnim dijeljenjem, možda bi trebao razmisliti što ga na to potiče. Neki roditelji dijele iz potrebe za potvrdom ili zbog osjećaja izolacije, dok se neki uključuju u sharenting jer svoj identitet pretežno oblikuju kroz prizmu roditeljstva. Postavljanjem pitanja o vlastitim razlozima i posljedicama dijeljenja, roditelj može donositi svjesnije i odgovornije odluke.

Za kraj, ako imate dvojbe vezano za objavljivanje, bolje je ne objaviti sadržaj. Umjesto toga, možete podijeliti krupni plan ruke ili stopala vašeg djeteta ili koristiti pseudonim ako objavljujete obiteljske anegdote. Roditeljstvo je izazovno putovanje, ali promišljenim odlukama možemo zaštititi privatnost i dobrobit svoje djece danas, poštujući odrasle osobe kakve će postati sutra.