Povodom obilježavanja ovogodišnjeg mjeseca borbe protiv ovisnosti održan je okrugli stol na temu prekomjernog korištenja digitalnih tehnologija pod naslovom : „Tko Vam kontrolira vrijeme?“.
Rasprava je ukazala na utjecaj prekomjernog korištenja ekrana na razvoj mozga, smanjene motoričke i jezične sposobnosti djece, češće pojave anksioznosti među djecom, kao i na potrebu emocionalnog i socijalnog opismenjavanja uz razvoj digitalne pismenosti.
Ovisnost o mobitelu predstavlja ovisnost novog doba, a možemo je definirati kao pretjerano korištenje interneta koje narušava fizičko i/ili psihičko zdravlje te uzrokuje poteškoće u socijalnom funkcioniranju, negativnih posljedica u svakodnevnom životu, poput smanjenog interesa za druge aktivnosti, poteškoća u školi ili na poslu, te problema u međuljudskim odnosima.
Cilj okruglog stola bio je objediniti dosadašnja znanja i iskustva te potaknuti na osmišljavanje dobre strategije za borbu protiv prekomjernog korištenja ekrana u najosjetljivijoj (dječjoj) dobi.
Multidisciplinarni tim panelista (prof. dr. sc. Goran Sedmak, pročelnik Odsjeka za razvojnu neuroznanost Hrvatskog instituta za istraživanje mozga na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Ana Kirin, diplomirana novinarka, glavna urednica portala medijskapismenost.hr, Sanda Puljiz Vidović, prof. psihologije i ravnateljica Centra za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica, Sanja Radić Bursač, socijalna pedagoginja s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta te Nina Petričević, dr. med. spec. školske medicine iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar) istaknuo je znanja vezano uz pretjeranu izloženost ekranima djece i mladih.
Prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović prezentirala je rezultate CRO-COSI istraživanja prema kojima jedna trećina djece (37,3% osmogodišnjaka) provodi dva i više sati dnevno ispred ekrana, ali u vidu zabave i igre (ne računajući vrijeme provedeno u učenju). Sam boravak pred ekranom dva i više sati dnevno nosi čak 23% veći rizik za debljinu.
Martina Markelić, prof. sociologije, predstavila je rezultate korištenja digitalnih tehnologija šesnaestogodišnjaka. Prema podacima gotovo svi mladi koriste društvene mreže (98,5 %) te 1,3% je izjavio da ne koriste društvene mreže. 40,2% mladih provodi 4 i više sati u komunikaciji putem društvenih medija radnim danom, a 52,5% njih vikendom. Također nam je zanimljiv podatak koje su najčešće korištene društvene mreže. Tako od 90,0 – 95,0% mladih navodi da najčešće koristi Instagram, Snapchat, Tik Tok i Whats Up. A ono što nam može biti biti zanimljivo je da je 89,0% mladih svoje profile otvorilo u dobi prije 13 godina.
Znanastveno – stručna zajednica ulaže mnogo napora u aktivnosti vezane uz ovu problematiku. Stručnjaci na Edukacijsko rehabilitacijskom fakultetu razvili su alate kojima pomažu mladima da se što kvalitetnije nose sa modernim tehnologijama.
Projektom Alati za moderno doba učenici u osnovnim školama uče vještine razumijevanja sebe, svijesti o sebi, vršnjačkih odnosa, vještine rješavanja problema, odupiranja vršnjačkom pritisku, medijske pismenosti i bontona u online, te kritičko razmišljanje.
Rasprava je ukazala na utjecaj prekomjernog korištenja ekrana na razvoj mozga, smanjene motoričke i jezične sposobnosti djece, češće pojave anksioznosti među djecom, kao i na potrebu emocionalnog i socijalnog opismenjavanja uz razvoj digitalne pismenosti.