x
x

Utjecaj prehrane trudnica na neurološki razvoj dojenčadi

  09.02.2025.

Na prenatalni razvoj mozga uvelike utječe prehrana majke tijekom trudnoće, što naglašava ključnu ulogu adekvatnog nutritivnog statusa trudnica u promicanju zdravog neurorazvoja.

Utjecaj prehrane trudnica na neurološki razvoj dojenčadi

Među nutrijentima od posebnog značaja, omega-6 (n-6) i omega-3 (n-3) dugolančane polinezasićene masne kiseline (LC-PUFA) ističu se zbog svoje uloge u različitim fiziološkim procesima, uključujući razvoj i funkciju mozga. Dokozaheksaenska masna kiselina (DHA) i arahidonska masna kiselina (ARA), kao ključni sastojci neuronskih membrana, sudjeluju u raznim prenatalnim procesima, poput formiranja i funkcioniranja sinapsi, oslobađanja neurotransmitera te regulacije cjelokupnog razvoja mozga.

Unatoč tome što je veliki broj dosadašnjih istraživanja bio usmjeren na učinke n-3 masnih kiselina, posebno DHA, na neurorazvoj dojenčadi, rezultati su često oprečni. Uz to, znanstvena pažnja rijetko je usmjerena na ulogu n-6 masnih kiselina i njihov odnos s n-3 LC-PUFA, unatoč njihovim fiziološki suprotnim učincima pri čemu n-6 potiče, dok n-3 smanjuje upalu. Posebno je važan omjer n-6/n-3 masnih kiselina u majčinom tijelu tijekom trudnoće, koji može utjecati na optimalan razvoj mozga i smanjiti rizik od neurorazvojnih poremećaja. Cilj nedavno provedene studije bio je istražiti povezanost između omjera n-6/n-3 masnih kiselina u prvom i trećem tromjesečju trudnoće te neurorazvoja dojenčadi u mediteranskoj regiji sjeverne Španjolske. Studija je uključila 336 trudnica koje su praćene od prvog tromjesečja trudnoće do postporođajnog razdoblja. Prikupljeni su uzorci krvi majke, sociodemografski i klinički podaci, životne navike te informacije o neurorazvoju dojenčadi. Koncentracije LC-PUFA u serumu majke određene su u 12.  i 36. tjednu trudnoće. Procjenjivani su omjeri n-6/n-3 masnih kiselina, ARA/DHA i ARA/EPA u serumu.

Viši omjeri n-6/n-3 masnih kiselina i ARA/DHA u trećem tromjesečju bili su povezani sa slabijim motoričkim razvojem dojenčadi. Spomenuta povezanost nije uočena u prvom tromjesečju niti za omjer ARA/EPA u trećem tromjesečju.

Viši omjeri n-6/n-3 masnih kiselina mogu nepovoljno utjecati na neurogenezu i sinaptičku aktivnost putem proupalnih mehanizama, kao što su povećana proizvodnja proupalnih eikosanoida i neuroupala, što može ometati kognitivni razvoj.
Znanstvenici zaključuju da je važno pratiti omjere n-6/n-3 masnih kiselina tijekom trudnoće kako bi se optimizirao motorički razvoj dojenčadi. Studija također ističe potrebu za daljnjim istraživanjima kako bi se potvrdili i proširili trenutni rezultati.

Izvor: Vitamini.hr