x
x

Ozljeda mozga može reaktivirati herpes virus i dovesti do neurodegeneracije

  10.01.2025.

Blaga traumatska ozljeda mozga (TBI) može reaktivirati latentni herpes simplex virus tipa 1 (HSV-1) u mozgu i pridonijeti neurodegeneraciji i razvoju patologije Alzheimerove bolesti (AD), pokazalo je novo istraživanje.

Ozljeda mozga može reaktivirati herpes virus i dovesti do neurodegeneracije

Koristeći trodimenzionalni (3D) model tkiva ljudskog mozga, istraživači su primijetili da se mirni HSV-1 može reaktivirati mehaničkim udarom koji oponaša potres mozga, što dovodi do znakova AD, uključujući neuroinflamaciju i proizvodnju amiloida beta i fosforiliranog tau (p- tau) i glioza fenotip koji se pogoršava ponovljenom ozljedom glave.

Ovo otvara pitanje mogu li antivirusni lijekovi ili protuupalni agensi biti korisni kao rani preventivni tretmani nakon traume glave kako bi se zaustavila aktivacija HSV-1 na samom mjestu i smanjio rizik od Alzheimerove bolesti?

TBI je glavni faktor rizika za AD i demenciju, ali putevi u mozgu koji vode od TBI do demencije su nepoznati.

HSV-1 nalazi se u preko 80% ljudi; Varicella zoster virus (VZV) nalazi se u oko 95%. Poznato je da oba virusa ulaze u mozak i leže uspavani u neuronima i glija stanicama. Prethodni dokazi pokazuju da HSV-1 u mozgu nositelja APOE-ε4 predstavlja veliki rizik za AD.

Prije nekoliko godina, tim je napravio 3D model ljudskog moždanog tkiva kako bi proučavao vezu između TBI, virusa i demencije. Model je širok 6 mm, u obliku je krafne, a izrađen je od spužvastog materijala proteina svile i kolagena zasićenog neuralnim matičnim stanicama. Stanice sazrijevaju u neurone, međusobno komuniciraju i tvore mrežu koja oponaša moždano okruženje.

U ranijoj studiji koristeći model mirno zaražen HSV-1, znanstvenici su otkrili da je naknadna izloženost VZV-u stvorila upalna stanja koja su dovela do reaktivacije HSV-1.

To ih je navelo da se zapitaju što bi se dogodilo da model moždanog tkiva podvrgnu fizičkom poremećaju sličnom potresu mozga. Bi li se HSV-1 probudio i pokrenuo proces neurodegeneracije? Kako bi istražili, ispitali su učinke jednog ili više kontroliranih udaraca u 3D model ljudskog moždanog tkiva u odsutnosti ili prisutnosti mirne infekcije HSV-1.

Nakon ponovljenih, blagih kontroliranih udaraca, istraživači su otkrili da latentno zaraženo 3D moždano tkivo prikazuje reaktivirani HSV-1 te proizvodnju i nakupljanje amiloida beta i p-tau — koji potiče neurodegeneraciju. Udarci su također aktivirali gliozu, koja je povezana s destruktivnom neuroinflamacijom.

Ti su učinci kolektivno povezani s AD-om, demencijom i kroničnom traumatskom encefalopatijom, istaknuli su, te su bili pojačani s dodatnom ozljedom, ali su bili odsutni u tkivu koje nije zaraženo HSV-1.

Ovi podaci upućuju na to da je HSV-1 u mozgu ključan u povećanju rizika od AD, kao što su sugerirale druge nedavne studije koje su koristile cerebralne organoide,” napisali su istraživači.