Vitamin E možda je najpoznatiji po jačanju zdravlja kože i očiju, kao i imunološke funkcije. Posljednjih su godina istraživači istraživali potencijalne dobrobiti vitamina E na gubitak koštane mase, osobito kod žena s osteoporozom povezanom s menopauzom.
Za osteoporozu, razlog za korištenje vitamina E temelji se na njegovoj antioksidativnoj aktivnosti, koja može ukloniti potencijalno štetne slobodne radikale. Istraživači su se zapitali može li vitamin E pomoći u održavanju integriteta koštanog matriksa i stimulirati formiranje kosti dok minimalizira resorpciju kosti, osobito u trabekularnoj kosti.
Vitamin E uglavnom se sastoji od dva izomera: alfa-tokoferola i gama-tokoferola. Alfa-tokoferol ima veće antioksidativno djelovanje i nalazi se u orašastim plodovima, sjemenkama, biljnim uljima, zelenom lisnatom povrću, obogaćenim žitaricama i dodacima vitamina E. Gama-tokoferol je poznat po svojim vrhunskim protuupalnim svojstvima i čini oko 70% ukupnog unosa vitamina E u tipičnoj američkoj prehrani, uglavnom potječući iz sojinih i drugih biljnih ulja.
Gubitak koštane mase u perimenopauzi u velikoj je mjeri uzrokovan padom spolnih hormona. Neke studije na životinjama sugerirale su pozitivan učinak vitamina E na kosti, dok su druge izvijestile da nema učinka.
Studije na ljudima također su proizvele proturječna izvješća o pozitivnoj, neutralnoj i negativnoj povezanosti vitamina E sa zdravljem kostiju. Na primjer, Women's Health Initiative ispitala je odnos između antioksidansa vitamina i minerala i zdravlja kostiju kod žena u postmenopauzi i nije pronašla značajnu povezanost između antioksidansa i mineralne gustoće kostiju.
Baza podataka Nacionalne ankete o zdravlju i prehrani (NHANES) pronašla je obrnutu povezanost između alfa-tokoferola i gustoće kostiju lumbalne kralježnice, što ukazuje na štetan učinak na kosti. Inverzne povezanosti također su zabilježene u određenim studijama žena u postmenopauzi.
Visoke doze alfa-tokoferola povezuju se s rizikom za oštećenje zdravlja kostiju kroz različite mehanizme, kao što je ometanje metabolizma vitamina K; kompetitivno vezanje za prijenosni protein alfa-tokoferola, inhibirajući ulazak korisnih izomera vitamina E, uključujući gama-tokoferol; i prooksidativne učinke koji oštećuju kosti. Stoga žene u postmenopauzi koje uzimaju dodatke vitamina E prvenstveno zbog visokih doza alfa-tokoferola mogu ometati zdravlje njihovih kostiju.
Podaci za gama-tokoferol više obećavaju. Neke studije pretpostavljaju da bi gama-tokoferol mogao razdvojiti koštanu pregradnju, što dovodi do povećanja stvaranja kosti bez utjecaja na resorpciju kosti. Nadalje, randomizirana kontrolirana studija miješanih tokoferola (umjesto alfa-tokoferola) naspram placeba izvijestila je o zaštitnom učinku ovog pripravka na ishode kostiju potiskivanjem resorpcije kosti. Ovo podiže važnost razmatranja specifičnih oblika vitamina E kada se procjenjuje njegova uloga u zdravlju kostiju.
Neki stručnjaci za prehranu zagovaraju dodatke vitamina E koji sadrže miješane tokoferole. Dok više podataka ne bude dostupno, preporučujemo da slijedite smjernice Instituta za medicinu za preporučeni dnevni unos (RDA) vitamina E. To ovisi o dobi, u rasponu od 4 do 11 mg/dan u dobi od 0 do 13 godina, i 15 mg/dan nakon toga.
Općenito, dokazi o utjecaju vitamina E na osteoporozu i rizik od prijeloma kuka u žena u perimenopauzi ostaju neuvjerljivi. Iako neke opservacijske i intervencijske studije sugeriraju potencijalne koristi, potrebno je više intervencijskih studija, posebno randomiziranih kontroliranih ispitivanja, kako bi se temeljitije istražili rizici i dobrobiti suplementacije vitaminom E i razine vitamina E u serumu na gustoću kostiju i rizik od prijeloma.