Obilježen dan sigurnijeg Interneta
Marija Škes, mag. educ. reh.
18.02.2025.
U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo 11. veljače 2025. održan je okrugli stol za medije povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, koji se obilježava svake godine drugog utorka u mjesecu veljači. Cilj događaja bio je istaknuti važnost sigurnog i zdravog digitalnog okruženja te predstaviti aktualne politike, programe i izazove u zaštiti djece i mladih na internetu.
Nužno je kontinuirano razvijati i implementirati strategije koje potiču sigurno korištenje tehnologije, smanjujući pritom potencijalne rizike i negativne posljedice internetskog okruženja.
U današnjem digitalnom dobu internet je postao neizostavni dio svakodnevnog života – od komunikacije i edukacije do zabave i poslovanja. Međutim, uz sve prednosti koje donosi prisutni su i mnogi izazovi, uključujući rizike poput problematične uporabe interneta ali i nasilja na internetu, prijevare, izloženost neprimjerenom sadržaju, posebno kod djece i mladih.
Događaj je otvorio Tomislav Benjak, dr. med., pomoćnik ravnatelja HZJZ-a, naglasivši ključnu ulogu javnozdravstvenih institucija u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih u digitalnom dobu. Željko Petković, pomoćnik ravnatelja HZJZ-a, predstavio je politike i aktivnosti zdravstvenog sustava usmjerene na osiguravanje sigurnog internetskog okruženja u Hrvatskoj i istaknuo važnost međusektorskog umrežavanja i suradnje u ovom području.
Dr. Rojnić Palavra iz Psihijatrijske bolnice Sveti Ivan osvrnula se na psihopatološka obilježja osoba koje dolaze u tretman radi problematične uporabe interneta, dok je gđa. Matijević iz Ministarstva unutarnjih poslova predstavila aktivnosti za smanjenje rizika u online okruženju s tehničkog aspekta, ali i programe koji se provode s djecom radi smanjenja učinaka štetnih online aktivnosti. Gđa Radat predstavila je aktivnosti Društva za socijalnu podršku koje su usmjerne na razvoj kompetencija stručnjaka u području modernih tehnologija.
Zaključci okruglog stola istakli su kako je odgovornost svih dionika – stručnjaka, odgajatelja, roditelja i donositelja odluka – osigurati zdravo, sigurno i podržavajuće digitalno okruženje. Nužno je kontinuirano razvijati i implementirati strategije koje potiču sigurno korištenje tehnologije, smanjujući pritom potencijalne rizike i negativne posljedice internetskog okruženja.