Klimatske promjene mogu biti povezane s rakom pluća kod nepušača
02.11.2024.
Učestalost raka pluća kod osoba koje nikad ne puše (LCINS) je u porastu, a stručnjaci smatraju da bi uzrok tome mogle biti klimatske promjene.
LCINS se histološki i epidemiološki razlikuje od karcinoma povezanih s pušenjem, javlja se gotovo uvijek kao adenokarcinom i uglavnom pogađa žene i osobe azijskog podrijetla, prema studiji objavljenoj u časopisu Nature Reviews Clinical Oncology u siječnju 2024. Procjenjuje se da su slučajevi LCINS-a peti po broju slučajeva čest uzrok smrti od raka diljem svijeta.
Tijekom plenarne sjednice na Svjetskom kongresu o raku pluća 2024. (engl. World Congress on Lung Cancer), stručnjaci su se pozabavili poznatim i navodnim uzrocima LCINS-a, uključujući posljedice klimatskih promjena, vaping-a, upotrebe kanabisa i učinaka izloženosti karcinogenima u zraku koji proizlaze iz vojnih sukoba. Ovi potencijalni krivci su različiti i ponekad međusobno povezani naglašavaju potrebu za kontinuiranim naglaskom na opasnostima za okoliš. Potrebno je fokusiranje na klimatske promjene – i poduzimanje mjera na individualnoj razini.
Klimatske promjene povezane su s katastrofama izazvanim klimom, kao što su intenzivniji uragani i češći šumski požari koji mogu izložiti stanovništvo karcinogenima iz okoliša.
U populacijskoj studiji objavljenoj u The Lancet Planetary Health, dugotrajna izloženost šumskim požarima povezana je s povećanim rizikom od raka pluća i tumora na mozgu. Pojedinci koji su bili izloženi šumskom požaru unutar 50 km od svojih stambenih lokacija u prethodnom desetljeću imaju 4,9% relativno veću učestalost raka pluća i 10% relativno veću učestalost tumora mozga.
Nemojmo zaboraviti ni to da je zdravstveni sustav jedna od industrija s najintenzivnijim emisijama u svijetu. Potrebno je zalagati se za ekološki odgovorne napore u zdravstvenim institucijama.