x
x

Prehrambene navike rekreativaca

  06.09.2024.

Područje znanosti o prehrani počelo je svoju evoluciju početkom 20. stoljeća, u početku se fokusirajući na utjecaj pojedinih komponenti hrane na ljudsko tijelo. S vremenom su znanstvenici prepoznali nužnost holističkog pristupa razumijevanju kvalitete prehrane i njezinih učinaka na zdravlje. Zaključeno je da cjelokupni obrasci prehrane, a ne izolirana konzumacija nutrijenata, daju točniju procjenu nutritivnog zdravlja.

Prehrambene navike rekreativaca

Prehrambene navike predstavljaju cjelokupni obrazac prehrane pojedinca, uključujući vrste i količine konzumirane hrane te učestalost konzumiranja. U kombinaciji s tjelesnom aktivnošću, pravilna prehrana čini kamen temeljac zdravog načina života, značajno smanjujući rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Ova studija, objavljena u Hrvatskom časopisu zdravstvenih znanosti ispituje tjelesnu aktivnost kod rekreativnih sportaša i istražuje njihove prehrambene navike.

Cilj: Tjelesna aktivnost važan je čimbenik očuvanja zdravlja, a u kombinaciji s uravnoteženom prehranom čini temelj zdravog načina života. Prehrana koja nije usklađena s pravilnim prehrambenim smjernicama i intenzitetom tjelesne aktivnosti može utjecati na funkcioniranje tijela, otežati oporavak nakon treninga i povećati rizik od ozljeda. 

Metode: Za određivanje tjelesne aktivnosti korišten je MET (eng. Metabolic Equivalent Task) minuta/tjedan. Podaci o prehrambenim navikama prikupljeni su pomoću upitnika o učestalosti unosa hrane (engl. Food frequency questionnaire, FFQ).

Rezultati: U istraživanju je sudjelovalo 62 ispitanika, kategoriziranih u skupine umjereno, intenzivno i vrlo intenzivno aktivnih rekreativaca. Unatoč prepoznavanju važnosti tjelesne aktivnosti rekreativci su pokazali neadekvatne prehrambene navike. Uočen je veći unos masti, kolesterola i zasićenih masnih kiselina, kao i manji unos ugljikohidrata od preporučenog. Unosi većine vitamina i nekih minerala premašili su preporučene. Značajne razlike između skupina primijećene su samo za unos folata i zasićenih masnih kiselina.

Zaključak: Edukacija o pravilnoj prehrani, pod vodstvom nutricionista, neophodna je kako bi rekreativci ispravili svoje nepravilne prehrambene navike. Nalazi ove studije mogu se primjeniti u sličnim socioekonomsko – kulturološkim regijama.