Kod djece povećan rizik od nasilja preko interneta
11.02.2021.
Vjerojatnost rizika od nasilja preko interneta povećava s obzirom da djeca sve duže vrijeme borave u virtualnom svijetu, upozoreno je u utorak na konferenciji u povodu Dana sigurnijeg interneta.
Broj ovisnika o internetu i računalnim igrama rapidno raste, a pandemija je dovela do povećanja broja sati koja djeca provode online: prema nekim istraživanjima oko šest sati dnevno.
Jedan od najistaknutijih rizika je nasilje među djecom putem interneta i mobilnog telefona, odnosno cyberbullying.
Svako četvrto dijete u Hrvatskoj je žrtva takvog oblika nasilja.
Sve je veći broj prijava povreda prava djece putem interneta i mobitela, pojavljuju se prijave koje se odnose na višestruko nasilje, a uočava se i sve niža dob djece.
Po podacima MUP-a, od 142 prijave zaprimljene tijekom 2019. godine, 91 se odnosi na prijavu žrtve ili žrtvi poznate osobe, a 51 na prijavu različitih neprimjerenih sadržaja na internetu.
Maloljetnici su počinitelji 44 kaznena djela putem računalnih sustava programa ili mreža, a sedam je takvih djela kod kazneno neodgovorne djece.
Istraživanja pokazuju da se 30% djece na internetu susrelo s neprimjerenim sadržajem.
Svako peto dijete tvrdi kako roditelji nikad ili gotovo nikad ne razgovaraju s njima o tome što rade na internetu, a djeca koja su imala neugodno iskustvo na internetu sklonija su ignoriranju roditeljskih savjeta.
Svako treće dijete je komuniciralo s nekim koga nije osobno upoznalo, a 14% djece srelo se s osobom s kojom su komunicirali online.
Dječaci su skloniji komunikaciji, polovica pripada u skupinu od 15 do 17 godina.
Samo 13% roditelja bilo je svjesno činjenice da njihova djeca komuniciraju na ovaj način.