Intenzivna ili standarnda regulacija krvnog tlaka kod intracerebralnog krvarenja
David Čičić, dr. med.
29.06.2016.
ATACH-II (Antihypertensive Treatment of Acute Cerebral Hemorrhage II) studija objavljena u časopisu New England Journal of Medicine je pokazala da intenzivno snižavanje krvnog tlaka nije bolje od standardne regulacije krvnog tlaka u akutnom hemoragijskom cerebrovaskularnom inzultu.
Prema riječima vodećeg autora, doktora Adnana I. Qureshija, rezultati ovog istraživanja ne podupiru tvrdnju da je akutna regulacija sistoličkog tlaka na vrijednosti 110-139 mm Hg učinkovitija u poboljšanju funkcionalnog ishoda u bolesnika s intracerebralnim krvarenjem u usporedbi sa standardnim ciljem redukcije sistoličkog tlaka na vrijednosti 140-179 mm Hg.
Autori su za potrebe istraživanja randomizirali bolesnike s intracerebralnim krvarenjem (volumen <60cm3) i bodovnom vrijednošću na Glasgowskoj skali kome ≥5 u skupinu intenzivne regulacije krvnog tlaka (sistolički tlak 110-139 mm Hg) i skupinu standardne regulacije krvnog tlaka (sistolički tlak 140-179 mm Hg). U svaku skupinu je uključeno 500 bolesnika. Srednja vrijednost sistoličkog tlaka pri dijagnozi je iznosila 200.6 mm Hg. Krvni tlak je reguliran u obje skupine intravenskom primjenom nikardipina unutar 4.5 sati od početka simptoma.
Nakon 3 mjeseca smrtni slučaj ili invaliditet kao primarni promatrani ishod nastupio je u 38.7% bolesnika iz intenzivne skupine i 37.7% bolesnika iz standardne skupine. Nije opažena razlika u učestalosti ozbiljnih nuspojava povezanih s liječenjem u prvih 72 sata od randomizacije. Nuspojave povezane s bubrežnom funkcijom su bile značajno češće u skupini bolesnika na intenzivnoj regulaciji tlaka u prvih 7 dana od randomizacije.