Konverzija supraventrikularne tahikardije u sinus ritam
David Čičić, dr. med.
02.11.2015.
Konverzija supraventrikularne tahikardije u sinus ritam poboljšana modifikacijom Valsalvinog manevra
Bolesnici sa supraventrikularnom tahikardijom liječeni modificirnim Valsalvinim manevrom imaju gotovo četiri puta veću vjerojatnost konverzije u sinus ritam u usporedbi s bolesnicima liječenim standardnim Valsalvinim manevrom, pokazuje novo istraživanje objavljeno u časopisu The Lancet.
Među 219 bolesnika koji su se prezentirali u hitnoj službi sa supraventrikularnom tahikardijom, modificirani manevar je rezultirao konverzijom u sinus ritam kod njih 93. Nasuprot tome, standardni manevar je rezultirao povratkom u sinus ritam kod svega 37 od 219 bolesnika sa supraventrikularnom tahikardijom.
Razlika u učestalosti ponovne uspostave sinus ritma (43% nasuprot 17%) se pokazala statistički značajnom te je smanjila potrebu za hitnim postupcima, kao na primjer primjenu adenozina.
Modificirani Valsalvin manevar se izvodi u istom poluležećem položaju kao i kod standardne procedure, uz zauzimanje ležećeg položaja s pasivno uzdignutim nogama pod kutom od 45 stupnjeva u trajanju od 15 sekundi neposredno nakon završetka Valsalvinog naprezanja. Prije ponovne procjene ritma bolesnik se vraća u poluležeći položaj u trajanju od 45 sekundi.