Hrvatska udruga za epilepsiju – Ljubičasti dan 2015.
Marija Škes, mag. educ. reh.
26.03.2015.
Ove godine u Hrvatskoj se obilježava jubilarni 6. Ljubičasti dan. Kao službeni međunarodni partneri “Purple day-a” Hrvatska udruga za epilepsiju i Referentni centar za epilepsiju Ministarstva zdravlja RH KBC-a Zagreb organizirat će niz aktivnosti. Ovogodišnje manifestacije su pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.
Bicikliraj za epilepsiju u Zagrebu
Javno okupljanje i povorka biciklista održat će se u centru Zagreba. Pozvani su svi građani koji na taj način žele pružiti podršku oboljelima od epilepsije, a povodom Ljubičastog dana, međunarodnog dana podrške osobama s epilepsijom. Organizatori akcije su Hrvatska udruga za epilepsiju, Referentni centar za epilepsiju Ministarstva zdravlja RH i Sindikat biciklista. Pokrovitelj ove manifestacije je Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Zagreb.
Okupljanje i kratki prigodni skup održat će se 28. ožujka 2015. s početkom u 12,00 sati na Rooseveltovom trgu, a zatim slijedi vožnja biciklom na koju su pozvani građani koji na taj način žele pružiti podršku oboljelima od epilepsije. Predloženo je kretanje sljedećom rutom: Roosveltov trg – Klaićeva ulica – Medulićeva ulica – Prilaz Gjure Deželića – Masarykova ulica – Teslina ulica – Praška ulica – Starčevićev Trg – Haulikova ulica – Svačićev Trg – Kumičićeva ulica – Mihanovićeva ulica – Ulica Grgura Ninskog – Petrinjska ulica – Boškovićeva ulica – Park Zrinjevac.
Kako pomoći osobi koja ima epileptički napadaj?
- Ne dozvolite da vas uhvati panika! Unatoč dramatičnosti velikih napadaja važno je sačuvati prisebnost i učiniti sve da se pomogne osobi koja ima napadaj.
- Mjerite vrijeme napadaja! Većina napadaja završi za 2 do 3 minute, a ako se radi o dužem trajanju napadaja uvijek je nužna hitna liječnička intervencija.
- Spriječite tjelesne ozljede, osobito glave! Najbolje je pod glavu staviti jastuk ili nekakav mekani predmet.
- Osobu koja ima napadaj postavite u bočni položaj! Radi održavanja prohodnosti dišnih putova.
- Ne pokušavajte stavljati predmete između zubi! Pogrešno je i može dovesti do dodatnih ozljeda.
- Ne pokušavajte napadaj prekinuti sputavanjem mišićnih kontrakcija!
- Dobro je da su u blizini samo osobe koje pružaju pomoć!
- Za vrijeme i nakon napadaja neka vaše djelovanje i način govora budu takvi da djeluju umirujuće!
- Ostanite uz osobu dok se u potpunosti ne oporavi!
- Nemojte davati osobama lijekove, hranu ili piće dok nisu u potpunosti budni!
Svakako pozovite hitnu medicinsku pomoć:
- ako epileptički napadaj traje dulje od 5 minuta;
- ako se javi drugi epileptički napadaj neposredno nakon što je prvi završio;
- ako osoba nakon napadaja ne dolazi k svijesti ili ne diše normalno;
- ako ne postoje podaci da osoba od ranije boluje od epilepsije;
- ako do epileptičkog napadaja dođe u vodi;
- ako je osoba trudna, ozlijeđena ili boluje od šećerne bolesti.
Pridružite se organiziranim akcijama, pružite podršku oboljelim osobama, educirajte se o epilepsiji i o tome kako pomoći ukoliko oboljela osoba ima epileptički napadaj jer „Širenjem znanja o epilepsiji, rušimo predrasude!
Autorica članka: Marija Škes, mag. educ. reh., voditeljica Odsjeka za zdrave stilove života, Odjel za promicanje zdravlja, Služba za javno zdravstvo