Bolesnica rođena 1946. god. padom na istoj razini 2013. godine zadobila je bimaleolarni prijelom lijevog gležnja te je liječena konzervativno. Upućena je na fizijatrijski pregled radi provođenja ambulantne rehabilitacije u Kliničku jedinicu za rehabilitaciju traumatoloških bolesnika KBC Sestre milosrdnice.
Navodi da se prijelom dogodio na malu traumu te da se liječi zbog arterijske hipertenzije. Od lijekova uzima ramipril, bisoprolol i Andol 100. Provodi nekoliko ciklusa fizikalne terapije i rehabilitacije te je u sklopu mjera sekundarne prevencije osteoporoze upućena na denzitometriju.
Dxa 8/2014 kralješnica -2,2, L1 -3,4, L2 -2,0, L3 -2,5, L4 -0,8, kuk -2,0 neck -2,5
Analizom denzitometrijskog nalaza utvrđeno je da gospođa ima osteoporozu jer su izmjerene T vrijednosti u području L1 -3,4, L3 -2,5 i vrata bedrene kosti -2,5. Također je uočeno da T vrijednost u području L4 iznosi -0,8 te značajno odstupa od ostalih vrijednosti. Upućena je na daljnju dijagnostičku obradu: RTG Th i l kralješnice i laboratorijsku obradu (SE, KKS, AP, AST, ALT, GGT, Ca i P u serumu, Ca 24h/urin, kreatinin, klirens kreatinina, PTH).
RTG th/l kralješnice uz procjenu loma po Genentu i Wu-u:
Torakalno se vidi održana fiziološka lordoza. Klinasto su deformirani trupovi Th7, Th9, Th11 i Th12 kralješka – blaža deformacija – 1. stupanj. Stražnja interkorporalna linija je održana.
L/S: kompresija trupa kralješka – umjerena deformacija – 2. stupanj trupa L4 kralješka. Bikonkavne deformacije trupova L3 i L5 kralješaka – blaga deformacija – 1. stupanj. Održana je fiziološka lordoza. „S“ skolioza koja je tek naznačeno dekstrokonveksna u visini torakolumbalnog prijelaza te sinistrokonveksna u visini L4-L5.
Svi laboratorijski parametri bili su u granicama referentnih vrijednosti.
Nadopunjena je anamneza: menarche s 15 godina, menopauza s 49 god., puši 52 godine cca 20 cigareta dnevno, konzumaciju alkohola negira, unos kalcija hranom cca 900 mg, umjerena tjelesna aktivnost, nije uzimala suplemente kalcija i D vitamina, niti je bila na HNL. Negira bolove u leđima. BMI 26,7.
- Ima li bolesnica tešku osteoporozu?
- Koje biste pretrage vi preporučili?
- Koje biste preporuke dali?
- Ako biste uveli liječenje, biste li se odlučili za anaboličko ili antiresorptivno liječenje?
- Provodi li se u Vašoj ustanovi sekundarna prevencije osteoporoze? Ako da, kako se provodi?