Doc. dr. sc. Sandra Kocijan Lovko, dr. med., specijalist psihijatar
25.09.2023.
Već je zadnjih nekoliko desetljeća uočen značajan porast slučajeva depresije, bolesti koja je funkcionalno onesposobljavajuća za pojedinca, karakterizirana sniženim raspoloženjem, gubitkom interesa i zadovoljstava u uobičajenim aktivnostima, te smanjenjem životne energije, a zahvaća više od 300 milijuna ljudi na svijetu. Upravo zahvaljujući antidepresivima njezino liječenje je postalo vrlo uspješno, no oni imaju povećan rizik za stupanje u klinički značajne interakcije s drugim lijekovima radi čega je važno dobro poznavanje farmakokinetskih i farmakodinamskih osobina antidepresiva.
Depresija je bolest koja nerijetko zahtijeva dugotrajnu uporabu antidepresiva i koja se često javlja u komorbiditetu s drugim tjelesnim bolestima, čime se povećava vjerojatnost interakcija lijekova, razvoja nuspojava i posljedično smanjene suradljivosti te u konačnici prekida liječenja. Prema NICE (engl. National Institute for Health and Care Excellence) smjernicama oko 20 % pacijenata s kroničnim tjelesnim bolestima također boluje i od depresije, odnosno brojne studije izvještavaju da je u oko 72 % pacijenata s depresijom prisutan kronični tjelesni komorbiditet. Najčešći komorbiditeti obuhvaćaju bolne sindrome, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, endokrine poremećaje, epilepsiju, druge neurološke i psihijatrijske poremećaje te maligne bolesti.
Iako su antidepresivi uspješni lijekovi za otklanjanje simptoma depresije, farmakoterapijski odgovor pojedinca će ovisiti o sljedećim parametrima:
Farmakodinamika je određena ciljnim mjestom djelovanja lijeka, najčešće receptorima. Prema farmakodinamici, odnosno djelovanju antidepresiva, dijelimo ih na:
S obzirom na to da velik broj antidepresiva djeluje na povećanje serotonina u CNS-u, poseban je oprez potreban uz istovremenu primjenu lijekova koji također povećavaju koncentraciju serotonina poput analgetika (tramadol, pentazocin, fentanil, metadon, meperidin), antibiotika linezolida, selektivnih agonista 5-HT receptora (triptana), amfetamina, antiemetika (metoklopramid, ondansetron) povećavajući rizik za nastanak serotoninskog sindroma. Pri tome najveći rizik za interakcije s drugim lijekovima ima fluvoksamin.
Farmakodinamske interakcije su one koje mijenjaju farmakološko djelovanje drugog lijeka kroz nastajanje novog, aditivnog, sinergističnog ili antagonističkog efekta.
Farmakokinetske interakcije antidepresiva i drugih lijekova uključuju interakcije koje ometaju eliminaciju lijeka interferirajući s jetrenim metabolizmom, bubrežnom ekskrecijom ili transcelularnim transportom. Upravo je poznavanje jetrenog metabolizma ključno za metabolizam većine lijekova, pri čemu šest enzima sustava citokroma P450 (CYP) metabolizira 90% lijekova, a najznačajniji su CYP2D6 i CYP3A4.
Antidepresivi se prilikom prvog prolaska kroz jetru većinom metaboliziraju pomoću CYP sustava, pri čemu mogu imati aktivne metabolite, osim u slučaju paroksetina i fluvoksamina. Jedino se tianeptin i sulpirid primarno metaboliziraju putem bubrega.
Ostali enzimi CYP sustava uključeni u metabolizam antidepresiva su 2C9, 1A2, 2C19, 2B6.
U tablici 1. dan je prikaz antidepresiva koji se metaboliziraju preko sustava CYP P450 koje inhibiraju ili su im supstrati.
U tablicama 2, 3, 4 i 5 je dan prikaz ostalih često korištenih lijekova u čiji su metabolizam uključeni CYP2D6, CYP3A4, CYP2C9 i CYP2C19.
Bolni sindromi
Istodobna primjena opioida i antidepresiva pokazuje najveći potencijal za interakcije. Inhibitori CYP 3A4 (fluvoksamin) i 2D6 (paroksetin, fluoksetin, sertralin, citalopram, duloksetin, bupropion) mogu uzrokovati značajan porast koncentracije i efekta fentanila, metadona, oksikodona, morfina i kodeina.
U slučaju primjene opioida, osobito tramadola i SIPPS-a ili serotoninsko - noradrenalinskih inhibitora postoji povećana mogućnost za razvoj serotoninskog sindroma.
Mnogi nesteroidni protuupalni lijekovi (ibuprofen, indometacin, diklofenak, celekoksib) se metaboliziraju preko CYP 3A4, 2C9 i 2D6 te posljedično mogu povećati koncentraciju antidepresiva koji se također metaboliziraju istim enzimima.
Poseban rizik koji se veže uz istodobno uzimanje SIPPS-a i nesteroidnih protuupalnih lijekova predstavlja gastrointestinalno krvarenje. Najveći potencijal za navedeno se povezuje s fluoksetinom, sertralinom i paroksetinom, a umjereni s venlafaksinom, fluvoksaminom i citalopramom.
Kardiovaskularne bolesti
Od antihipertenziva najveću mogućnost interakcija imaju beta - blokatori i blokatori kalcijevih kanala. Antidepresivi koji su potentni CYP2D6 inhibitori (paroksetin, fluoksetin, duloksetin i bupropion) mogu uz primjenu propranolola i metoprolola izazvati dodatno usporenje rada srca (bradikardiju). CYP 3A4 inhibitori (fluvoksamin, norfluoksetin) mogu uz primjenu blokatora kalcijevih kanala izazvati hipotenziju i bradikardiju. Slično je i sa paralelno primijenjenim statinima čiji metabolizam usporavaju 3A4 inhibitori povećavajući rizik za miopatiju.
Antikoagulansi novije generacije (rivaroksaban, apiksaban) su kontraindicirani s inhibitorima CYP3A4, a oprez i monitoriranje je potrebno i kod kombinacije varfarina i CYP 2C9 inhibitora.
Dijabetes
Istodobna primjena lijekova za liječenje dijabetesa (sulfonilureja, glibenklamid, glimepirid, tolbutamid i nateglinid) i SIPPS-a ili MAO inhibitora može dovesti do hipoglikemije koja se povezuje s CYP2C9 inhibicijom. Drugi pretpostavljeni mehanizam koji može dovesti do češće hipoglikemije je mogući porast inzulinske osjetljivosti nakon dugotrajne uporabe SIPPS-a radi čega se kod dijabetesa preporučuje liječenje depresije provoditi antidepresivima poput mirtazapina i reboksetina.
Neurološki i drugi psihijatrijski poremećaji
Karbamazepin, fenitoin, barbiturati, lamotrigin i topiramat su potentni induktori CYP enzima te potencijalno mogu smanjiti djelovanje tih enzima na antidepresive poput fluvoksamina, mirtazapina, bupropiona i fluoksetina. S druge strane, mnogi antidepresivi inhibirajući enzime sustava CYP P450 mogu dovesti do povećanja koncentracije antiepileptika, a najboljim izborom se smatraju serotoninsko - noradrenalinski antidepresivi zbog najmanjeg potencijala za farmakokinetičke interakcije. Antidepresivi koje treba izbjegavati kod oboljelih od epilepsije su bupropion i triciklici zbog smanjivanja epileptogenog praga.
Lijekovi koji se koriste za liječenje migrene, poput sumatriptana i zolmitriptana se ne preporučuju uz uzimanje MAO inhibitora jer se metaboliziraju putem monoaminooksidaze A. Eletriptan je kontraindiciran uz uzimanje CYP3A4 inhibitora.
Donepezil i galantamin koji se koriste za liječenje demencije se metaboliziraju putem CYP2D6 i 3A4 radi čega je potreban oprez pri istodobnom davanju potentnih inhibitora tih enzima, poput paroksetina koji mogu povećati izloženost tim lijekovima za 40% .
S obzirom na to da se antidepresivi često prepisuju uz antipsihotike u liječenju psihotične depresije ili depresivnih simptoma u psihoza, važno je poznavanje njihovih interakcija. Antipsihotici prve generacije, fenotijazini, su potentni inhibitori CYP2D6 radi čega su moguće farmakokinetske interakcije s paroksetinom i venlafaksinom. Kod istodobnog davanja klozapina i serotoninsko - noradrenalinskih AD potrebno je monitoriranje s obzirom na rizik za tahikardiju i/ili hipertenziju. Antipsihotici druge generacije, osim amisulpirida, se također metaboliziraju putem CYP P450 sustava. Studije ukazuju na porast koncentracije klozapina uz istodobno uzimanje fluvoksamina uslijed inhibicije CYP1A2 i 3A4.
Maligne bolesti
Antiemetici (npr.ondanzetron i ostali setroni), koji se često primjenjuju u malignim bolestima su 5HT3 antagonisti i supstrati su CYP2D6 i 3A4 radi čega im efekt može biti smanjen uslijed istodobne primjene s inhibitorima istih enzima .
Lijekovi koji se koriste u liječenju karcinoma dojke (ciklofosfamid i ifosfamid) su supstrati CYP3A4 i 2B6, dok je doksorubicin supstrat 3A4 i 2D6, pa su moguće interakcije s antidepresivima, inhibitorima tih enzima. Kod primjene tamoksifena (estrogenski antagonist koji se primjenjuje u hormon pozitivnih karcinoma dojke) treba izbjegavati potentne inhibitore CYP2D6, poput paroksetina koji se povezuje s povećanim rizikom od smrti uslijed karcinoma.
Irinotekan, lijek za liječenje kolorektalnog karcinoma se u jednom prikazu slučaja povezuje s potencijalno fatalnom rabdomiolizom kod istodobne primjene s citalopramom, a sumnja se i na mogućnost rabdomiolize kod escitaloprama, također supstrata CYP3A4.
Većina antidepresiva se metabolizira sustavom citokroma P450 radi čega je važno poznavanje mogućih farmakokinetskih interakcija. Antidepresivi koji su potentni inhibitori CYP2D6 i 3A4 putem kojih se metabolizira većina ostalih lijekova imaju najveći potencijal za interakcije. Poseban oprez je potreban u pacijenata s oštećenjem jetre i kod primjene lijekova s uskim terapijskim rasponom.