Doc. dr. sc. Maja Ortner Hadžiabdić, mag.pharm.
14.03.2018.
Niske doze acetilsalicilatne kiseline (ASK) zauzimaju vrlo važno mjesto u liječenju bolesnika s visokim kardiovaskularnim rizikom. Danas je mnogo dokaza dostupnih iz bazičnih istraživanja, observacijskih epidemioloških studija, i randomiziranih kliničkih ispitivanja koji jasno ukazuju na korist ASK u sekundarnoj prevenciji pri čemu je značajno smanjen rizik od kardijalnog događaja (1).
Najsnažniji dokazi o smanjenom riziku od novog kardijalnog događaja su nađeni za sljedeće skupine bolesnika koje imaju najveću korist od uzimanja ASK:
Tijekom razdoblja duljeg od čitavog stoljeća velik broj istraživanja se bavio dokazivanjem učinkovitosti ASK kod SŽ bolesti, što je kulminiralo 1998. godine istaknutom metaanalizom skupine autora Antithrombotic Trialists' (ATT) Collaboration, te njenim ponovljenim analizama od kojih je posljednja bila 2009. godine (2). Rezultati ATT Collaboration metaanalize koja je analizirala 195 randomiziranih kliničkih studija i uključila 135.000 visoko-rizičnih bolesnika nedvojbeno su pokazali povoljne učinke antitrombotske terapije, poglavito ASK, koja je dovela do značajnog smanjenja relativnog rizika (22%) od ponovnog vaskularnog događaja kao što su bili nefatalni infarkt miokarda, nefatalni moždani udar i vaskularna smrtnost (3). Također su jednoznačni dokazi koji idu u prilog uporabe ASK pri indiciranoj dvojnoj antiagregacijskoj terapiji koja uz ASK uključuje i P2Y-12 blokatore (4). Stoga danas sve kardiološke smjernice navode ASK kao važnu doživotnu terapiju u bolesnika s koronarnom bolesti srca (5-9).
Bez obzira na pojavu novijih antitrombocitnih lijekova koji su također pronašli važno mjesto u današnjoj farmakoterapiji, ASK u niskoj dozi je zbog svoje dostupnosti i visoke razine dokaza još uvijek ključna antitrombotska terapija za mnoge skupine bolesnika.
Međutim, usprkos postojanju snažnih dokaza i kliničkih smjernica koje podupiru korištenje nisko-dozne ASK, smatra se da je stvarna uporaba ASK suboptimalna (10), što predstavlja značajan javnozdravstveni problem (11). Postavlja se pitanje zbog čega jedna toliko dobro poznata, uz prihvatljivu cijenu lako dostupna na znanstvenim dokazima utemeljena terapija, ipak nije iskorištena u dovoljnoj mjeri. Kako bi odgovorili na to pitanje, u nastavku će biti detaljnije obrađena tema adherencije bolesnika pri kroničnoj primjeni ASK u sekundarnoj prevenciji
Danas je dobro poznata činjenica da se bolesnici često ne pridržavaju svoje kronične terapije što ima značajne posljedice za zdravstveni sustav i pojedinca. Ovisno o metodi mjerenja adherencije te specifičnostima proučavane populacije, udio bolesnika koji se ne pridržavaju svoje kronične terapije kreće se između 20% i 50%. U slučaju ASK nailazimo na slične podatke.
Metaanaliza koja je istraživala stupanj adherentnosti bolesnika u sekundarnoj prevenciji srčanožilnih (SŽ) bolesti, ukazala je na postojanje problema neadherentnosti za sve skupine lijekova, pri čemu je najniža adherencija bila za ASK (65%) i beta blokatore (62%), a nešto viša za ACE inhibitore, blokatore kalcijevih kanala i statine (70-76%) (12). Dakle 30-40% bolesnika se nije pridržavalo svoje kronične terapije u sekundarnoj prevenciji SŽ bolesti. Iako su u toj metaanalizi primijećene razlike između pojedinih skupina lijekova, one ipak nisu bile statistički značajne, te je zaključeno da je adherencija na ASK podjednaka onoj za druge skupine lijekova korištene u sekundarnoj prevenciji SŽ bolesti.
U drugom istraživanju, koje je uključilo 1114 bolesnika s različitim kliničkim manifestacijama vaskularne bolesti, adherencija na ASK je varirala od 43% do 83%. U bolesnika koji su preboljeli infarkt miokarda, za koje očekujemo da će zbog ozbiljnog medicinskog stanja biti adherentniji, ipak nalazimo da 10% do 20% njih prestaje primjenjivati ASK tijekom jedne (13-15) do tri godine (16). Studija koja je istraživala dugoročnu (desetogodišnju) adherenciju pronašla je nešto viši stupanj neadherencije za ASK koji je iznosio 40% (17).
Posljedice neadherentnosti u liječenju SŽ bolesti mogu biti vrlo ozbiljne o čemu svjedoče mnoga istraživanja. Nedavno publicirana kohortna studija provedena u Švedskoj na 601.527 bolesnika kojima je bila propisana ASK, pokazala je da se rizik od kardijalnog događaja povećao za 37% u onih koji su prekinuli uzimanje ASK bez opravdanog medicinskog razloga, pri čemu se opravdanim prekidom smatrala priprema za operativni zahvat ili pojava krvarenja (11). Drugim riječima to bi značilo da se jedan više kardijalni događaj u godini zbio u 1 od 74 bolesnika koji su isključili ASK iz svoje terapije. Nedaherencija na ASK je imala ozbiljnije posljedice ukoliko je ASK bila indiciran u sekundarnoj prevenciji; dodatni kardijalni događaj tijekom jedne godine se zbio u 1 od 36 bolesnika u sekundarnoj prevenciji naspram 1 od 146 bolesnika koji su prestali s terapijom ASK u primarnoj prevenciji. Povećanje rizika je primijećeno kratko nakon prekida terapije ASK te je ustanovljeno da ne postoji sigurnosno razdoblje u kojem prestanak uzimanja ASK ne bi imao posljedice. U ovom istraživanju, ispitanici su praćeni tijekom razdoblja od tri godine te je ustanovljeno da je jedan od šest bolesnika (oko 15%) prestao uzimati ASK bez opravdanog medicinskog razloga. Autori rada navode da bi posljedice neadherencije na ASK mogle biti i većih razmjera. Naime, u istraživanju je primijenjena indirektna metoda mjerenja adherencije - broj realiziranih recepata, te se zbog metodoloških ograničenja pretpostavlja da bi stvarna neadherencija mogla biti još veća, a sukladno tome i negativan utjecaj na zdravlje neadherentnih bolesnika.
Druga istraživanja su također imala za cilj procijeniti ozbiljnost problema neuzimanja ASK, iako u njihovom fokus nije bila isključivo ASK već cjelokupna terapija preporučena u liječenju SŽ bolesti. Tako su Beccera i suradnici pokazali da je neadherentnost u sekundarnoj prevenciji SŽ bolesti značajno utjecala na kliničke ishode; procijenjeno je da je porast adherencije za 10% spriječio 6,7% dodatnih kardijalnih događaja u razdoblju od 10 godina (18). Ho i suradnici su pokazali da je prestanak uzimanja ASK u skupini bolesnika koji su preboljeli infarkt miokarda, dva puta povećao rizik od smrtnosti (19). Prema metaanalizi autora Biondi-Zoccai i suradnika neadherentnost na ASK je tri puta povećala rizik od značajnog neželjenog kardijalnog događaja (20). Također je ustanovljeno da je srednje vrijeme u kojem se zbio neželjeni kardijalni događaj bilo 10,7 dana, što odražava vrijeme potrebno da se obnove trombociti (20). Ova činjenica može biti važna u svakodnevnoj praksi te bi trebalo izbjegavati prekid terapije ASK dulji od tjedan dana.
Neadherencija na kroničnu terapiju je složen, multifaktorialan problem. Poznato je da mnogo čimbenika utječe na bolesnikovo pridržavanje terapiji što je prikazano u tablici 1. Usprkos tome, do sada nije nađen niti jedan ključan čimbenik koji bi pomogao u predviđanju bolesnikove adherencije. Stoga je tijekom razgovora sa svakim bolesnikom važno razotkriti opseg nepridržavanja terapiji i razloge neadherecije. U tu svrhu mogu poslužiti validirani upitnici koji su korišteni u istraživanjima adherencije različitih populacija bolesnika. Među poznatijima je Moriskyeva ljestvica za mjerenje adherencije (21) koja se sastoji od četiri (kraća verzija) ili osam pitanja (dulja verzija). U svakodnevnom radu su od pomoći upitnici koji ne zahtijevaju mnogo vremena. Jedan od takvih instrumenata sadrži samo tri pitanja (22) te može biti pogodan za brzu procjenu adherencije tijekom izdavanja lijekova za recepturom.
Pitanja za procjenu adherencije |
1) Koliko ste uvjereni u važnost svoje propisane terapije? 2) Brine li Vas da će Vam propisani lijekovi učiniti više štete nego koristi? 3) Osjećate li financijsko opterećenje zbog troškova koje izdvajate za svoje lijekove? |
Pogledajmo sada koji čimbenici su važni za adherenciju ASK i kako utjecati na njih.
1) Bolesnikovo poimanje bolesti- bolesnici koji boluju od kronične bolesti koja nema nikakvih simptoma, ponekad svoje stanje ne smatraju ozbiljnim te negiraju potrebu za lijekovima. Takvim bolesnicima važno je objasniti rizike koje nosi njihovo stanje i ulogu lijeka. Primjerice potrebno je objasniti da nakon preboljelog infarkta miokarda postoji povećan rizik od ponovnog događaja i da propisana terapija ima ulogu spriječiti neželjeni događaj. Bolesnik koji bolje razumije svoje stanje/bolest, češće će biti adherentan.
2) Bolesnikovo poimanje terapije
3) Režim doziranja- Složeniji režim doziranja češće dovodi do neadherencije. Stoga je potrebno što je moguće više pojednostaviti režime doziranje propisivanjem kombiniranih pripravaka, onih koji ne zahtijevaju višednevno doziranje i po mogućnosti složiti sheme doziranja više lijekova istodobno. Ukoliko bolesnik treba primjenjivati svoje lijekove više puta u danu, veća je vjerojatnost da zaboravi. U slučaju ASK, bolesnicima je obično preporučeno uzimanje u podne, tj. nakon ručka da se izbjegnu nuspojave. Za sada nema čvrstih dokaza u koje doba dana bi se ASK trebala primjenjivati iako postoji studija na manjem broju ispitanika koja je utvrdila da bi uzimanje ASK navečer moglo biti učinkovitije (25). Zbog adherencije, najbolje bi bilo preporučiti vrijeme koje bolje odgovara bolesniku, a koje se veže uz veći obrok. Također treba razmišljati o mogućim interakcijama lijekova do kojih dolazi pri istodobnoj primjeni, a mogu se izbjeći razdvajanjem režima doziranja, primjerice NSAIL i nisko-dozna ASK (uzeti NSAIL 30-120 minuta nakon ASK ili barem 8 sati prije ASK (26).
4) Režim izdavanja lijeka (bezreceptini vs receptni) i cijena- Bolesnikova percepcija vrijednosti lijeka se često razlikuje za bezreceptni i receptni lijek te obično ovisi o cijeni lijeka (27, 28). Bolesnici mogu smatrati da će posljedice ne uzimanja lijeka propisanog na recept biti ozbiljnije nego pri neuzimanju lijeka u bezreceptnom režimu (27). Također se pokazalo da je placebo učinak lijeka bio jači u skupini bolesnika kojima je rečeno da su dobivali skuplji lijek nego u onih koji su mislili da dobivaju jeftiniji lijek (28). S obzirom da je ASK lijek koji se u Hrvatskoj kao i u mnogim drugim zemljama izdaje u bezreceptnom režimu, možemo očekivati da ga bolesnici ne smatraju posebno vrijednim. Zato je važno razgovarati s bolesnikom o svim njegovim dvojbama i uvjerenjima o terapiji koja mogu utjecati na adherenciju. Dodatno, neki bolesnici su više neadherentni za lijekove koje moraju plaćati. Ukoliko bolesnik ne smatra da mu je ASK prijeko potreban lijek bit će mu teško izdvojiti dodatna sredstva i radije će uzimati lijekove koje ne treba plaćati. Neki bolesnici se odlučuju uzimati ASK povremeno, a ne svakodnevno „kako bi uštedjeli“.
Tablica 1. Rizični čimbenici za neadherenciju
Čimbenici povezani s bolesnikovim osobitostima |
Čimbenici vezani uz lijek |
Čimbenici vezani uz bolest |
Čimbenici vezani za pružatelja zdravstvene usluge |
|
|
|
|
Brojnost i nezaobilazna vrijednost dokaza u smanjenju rizika od SŽ bolesti govori u prilog korištenja ASK. Nasuprot tome, neadherencija bolesnika koji su na kroničnoj terapiji ASK negativno utječe na kliničke ishode i od iznimnog je javnozdravstvenog značenja. Ukoliko naučimo prepoznati rizičnu populacije za neadherenciju ASK kao i prepreke za pravilnu primjenu ASK moguće je primijeniti odgovarajuće strategije za suzbijanje problema. Pri tome je najvažnija kvalitetna konzultacija zdravstvenog djelatnika s bolesnikom s ciljem povećanja bolesnikovog razumijevanja bolesti i terapije i rješavanja dvojbi u vezi uzimanja propisanih lijekova.