x
x

Mediteranska prehrana i tjelovježba jačaju zdravlje kostiju kod starijih osoba

  16.04.2025.

U usporedbi s konvencionalnom mediteranskom prehranom ad libitum, energetski ograničena mediteranska prehrana zajedno s tjelesnom aktivnošću pomogla je u očuvanju mineralne gustoće kostiju (BMD) tijekom gubitka težine kod starijih žena s metaboličkim sindromom, pokazujući najviše koristi na lumbalnoj razini tijekom 3-godišnjeg razdoblja.

Mediteranska prehrana i tjelovježba jačaju zdravlje kostiju kod starijih osoba

Pojedinci s pretilošću i starije odrasle osobe pokazuju povećanu osjetljivost na osteoporotične prijelome; stoga bi strategije mršavljenja trebale uzeti u obzir učinke prehrane i tjelesne aktivnosti na zdravlje kostiju.

Istraživači su proveli sekundarnu analizu ispitivanja PREDIMED-Plus kako bi procijenili učinke mediteranske prehrane smanjene potrošnje energije u kombinaciji s tjelesnom aktivnošću na BMD vezan uz dob, mineralni sadržaj kostiju (BMC) i nisku prevalenciju BMD-a u starijih osoba s metaboličkim sindromom i prekomjernom težinom ili pretilošću.

Studija je uključivala 924 osobe u dobi od 55 do 75 godina (49,1% žena) iz četiri centra u Španjolskoj nasumično raspoređenih u intervencijsku skupinu koja je slijedila mediteransku dijetu smanjene potrošnje energije i povećanu tjelesnu aktivnost ili kontrolnu skupinu koja je slijedila mediteransku dijetu ad libitum bez posebnih preporuka za tjelesnu aktivnost.

Sudionici su morali zadovoljiti najmanje tri kriterija za metabolički sindrom kako je definirala Međunarodna dijabetička federacija i druge organizacije: hipertenzija; visoki trigliceridi, niski lipoproteini ​​visoke gustoće i visoke razine glukoze natašte; i središnja pretilost.

BMD (mjeren na ukupnoj bedrenoj kosti, lumbalnoj kralježnici L1-L4 i femoralnom trohanteru) i ukupni BMC određeni su pomoću dvoenergetskih rendgenskih apsorpciometrijskih skenera na početku, nakon 1 godine i 3 godine.

Smanjenje ukupne tjelesne mase bilo je veće u intervencijskoj skupini nego u kontrolnoj skupini tijekom 3 godine, s razlikama između skupina od -2,8 kg nakon 1 godine i -2,2 kg nakon 3 godine.

Intervencijska skupina doživjela je povećanje BMD-a u lumbalnoj kralježnici u usporedbi s kontrolnom skupinom, s razlikom između skupina od 0,9 g/cm2 nakon 3 godine.

Zaštitni učinak intervencije na BMD primijećen je u žena, s razlikom između skupina od 1,8 g/cm2 nakon 3 godine; nisu primijećeni značajni učinci kod muškaraca.

Intervencija nije pokazala učinak na ukupni BMC, a prevalencija niske BMD ostala je nepromijenjena tijekom 3 godine.

"Ovi nalazi podupiru korištenje intervencija u načinu života za smanjenje tjelesne mase temeljenih na mediteranskoj prehrani sa smanjenom potrošnjom energije i promicanju tjelesne aktivnosti za starije žene s rizikom od poremećaja kostiju kao izvedivu strategiju za očuvanje učinaka mogućeg istodobnog gubitka tjelesne mase na smanjenje BMD-a povezano sa starenjem", napisali su autori.