Zašto mršavimo kad se zarazimo
15.04.2025.
Tim znanstvenika s Medicinskog fakulteta u Rijeci postigao je značajan znanstveni iskorak objavljen u prestižnom časopisu Nature Metabolism – otkrili su kako i zašto naše tijelo gubi na težini tijekom infekcija.
Istraživanje, koje je provedeno na mišjem modelu, pokazalo je da imunološki sustav koristi masno tkivo kao izvor energije za učinkovitiju borbu protiv virusa.
Kako navodi prof. Felix Wensveen, voditelj istraživačkog tima, imunološke stanice prodiru u masno tkivo i aktiviraju proces otpuštanja lipida u krv. To omogućuje B stanicama, ključnim akterima u obrani od infekcija, da imaju dovoljno energije za djelovanje. Kada se otpuštanje lipida umjetno zaustavi, pokazalo se da se koncentracija virusa u krvi značajno povećava.
Znanstveni tim sada usmjerava pozornost na gubitak tjelesne mase kod pacijenata s karcinomom, koji u završnim fazama bolesti dramatično gube i masno tkivo i mišićnu masu – čak i kada se hrane putem infuzije. Pretpostavka riječkih znanstvenika je da imunološki sustav tumore prepoznaje kao stalnu prijetnju i pokreće iste energetske mehanizme kao tijekom virusnih infekcija.
Istraživanja sugeriraju da bi upravo kontrola tih imunoloških procesa mogla u budućnosti pomoći u sprječavanju ekstremnog gubitka težine kod onkoloških pacijenata.
Najveći dio istraživanja proveden je na Zavodu za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci.
Ključne uloge imali su dr. sc. Mia Krapić, dr. sc. Inga Kavazović i profesor Felix Wensveen, uz podršku brojnih domaćih i međunarodnih stručnjaka, uključujući i timove s Sveučilišta u Münchenu i Sveučilišta u Amsterdamu.