x
x

Virus Marburg se širi u Ruandi

  05.10.2024.

Istraživači su u utrci s vremenom za primjenu cjepiva i terapije protiv smrtonosnog virusa koji se širi Ruandom. Od 30. rujna, ova središnja afrička država zabilježila je 27 slučajeva i 9 smrtnih slučajeva uzrokovanih virusom Marburg, vrlo smrtonosnim srodnikom virusa ebole koji također uzrokuje hemoragičnu groznicu, a većina slučajeva javlja se među zdravstvenim radnicima u glavnom gradu zemlje Kigaliju.

Virus Marburg se širi u Ruandi

Ne postoje odobrene terapije ili cjepiva protiv Marburg virusa. Ali ako se trenutna epidemija nastavi - većina epidemija je mala i brzo se obuzda - zdravstveni dužnosnici i istraživači nadaju se da će prikupiti vrijedne podatke o sigurnosti i potencijalnoj učinkovitosti cjepiva i tretmana.

Dana 30. rujna, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), bila je domaćin telekonferencije na kojoj su sudjelovali ruandski znanstvenici koje je vlada imenovala za provođenje potencijalnih ispitivanja cjepiva i tretmana te članovi konzorcija za cjepiva protiv virusa Marburg (MARVAC), neprofitnih organizacija i istraživača.

Ira Longini, biostatističar na Sveučilištu Florida u Gainesvilleu i član MARVAC-a, kaže da je, ako se epidemija u Ruandi nastavi, plan isprobati barem jedno cjepivo u strategiji poznatoj kao prstenasto cijepljenje. Pristup — koji je pokazao učinkovitost cjepiva protiv ebole u Gvineji tijekom epidemije u zapadnoj Africi 2014.–16. — uključuje imunizaciju kontakata zaražene osobe.

Etičko povjerenstvo WHO-a prethodno je odobrilo planove za ispitivanje cjepiva, kao i planove za tretmane kao što je antivirusni lijek remdesivir, koji je testiran protiv ebole i COVID-19, te tretmane monoklonskim antitijelima koji su se pokazali obećavajućim kod životinja. Glasnogovornik WHO-a rekao je da je sljedeći hitan korak da se ispitivanja odobre u Ruandi.

Nekoliko Marburg cjepiva je u različitim fazama razvoja. Predvodi cijepivo iz Institutom za cjepiva Sabin iz Washingtona, koji koristi modificirani adenovirus čimpanze za isporuku uputa stanicama za stvaranje proteina virusa Marburg. Ispitivanje koje je uključivalo 40 zdravih sudionika iz SAD-a pokazalo je da je cjepivo sigurno i da stvara imunološki odgovor protiv virusa kod većine ljudi, au tijeku je veće ispitivanje u Ugandi i Keniji.

Godine 2023. savjetodavno povjerenstvo WHO-a imenovalo je cjepivo Sabin najboljim kandidatom za testiranje tijekom izbijanja virusa Marburg. Nije poznato koliko je doza tog cjepiva trenutno dostupno.

Slično cjepivo, koje se razvija na Sveučilištu Oxford u Velikoj Britaniji, također je navedeno kao prioritet za testiranje tijekom epidemije u Marburgu.