Mogu li ledene kupke pomoći u oporavku mišića, poboljšati mentalno zdravlje, podržati funkciju imunološkog sustava i poboljšati sportsku izvedbu? Dokazi su na tankom ledu.
Poklonici hladne vode oduševljeni su njenim dobrobitima, tvrdeći da hladni tuševi, kupke i plivanje mogu ubrzati oporavak, umrtviti bol, spriječiti prehladu i poboljšati raspoloženje. Dakle, je li vrijeme da se odvažimo?
“Cryo” dolazi od grčke riječi krýos, što znači ledeno hladan. Stoga su "krioterapija" i "hladna terapija" međusobno zamjenjive — i opisuju nekoliko metoda za hlađenje tijela. To su:
Primjena leda: Stavljanje leda ili hladnog obloga na dio tijela.
Hladni tuševi: Stajanje pod mlazom hladne vode s isključenom vrućom vodom.
Uranjanje u hladnu vodu (CWI): uranjanje u vodu koja ima15 stupnjeva Celzijevih (60 stupnjeva Fahrenheita) ili hladnije.
Krioterapija cijelog tijela (WBC): Ulazak u komoru koja propušta ledeni zrako - nije potrebna voda.
Je li znanost o krioterapiji opravdana? Uglavnom ne. Za studiju objavljenu u časopisu Nature Scientific Reports, istraživači su zamolili sudionike studije da isprobaju metodu Wima Hofa* - koja uključuje izlaganje hladnoj vodi, vježbe disanja i meditaciju - tijekom 15 dana. Međutim, studija nije otkrila pozitivne promjene u krvnom tlaku, otkucajima srca, radu srca ili raspoloženju. Osim toga, dok se čini da drugi znanstveni dokazi ukazuju na neke prednosti krioterapije, većina istraživanja je preslaba da bi s pouzdanjem poduprla mnoge tvrdnje. Štoviše, također se mora uzeti u obzir duljina koju bi trebali prijeći za postizanje, u najboljem slučaju, skromnog blagotvornog učinka.
Ipak, pod pretpostavkom da se krioterapija koristi na siguran način, nema razloga da se ne može uživati u praksi ili osjećati da pruža određenu mjeru snage.
Evo kako znanost stoji na nekoliko tvrdnji o krioterapiji i različitim vrstama primjena:
Oblozi s ledom ili hladna poniranja i sportski oporavak
Dugo godina, ako se sportaš oporavljao od ozljede, stručnjaci su preporučivali odmor, led, kompresiju i elevaciju.
Led treba koristiti odmah nakon akutne ozljede. Tada može pomoći u smanjenju otekline i boli. Terapija hladnoćom može pomoći u smanjenju boli i bolova nakon napornih treninga ili tijekom razdoblja uzastopnih natjecanja. Međutim, kada se koristi dosljedno tijekom vremena, takva terapija može potencijalno štetiti učinku.
"Ako sportaš ima intenzivan dvotjedni period treninga ili trodnevni turnir i bori se s boli ili upalom, može se preporučiti dodavanje ledenih kupki nakon treninga ili tijekom dana",kaže dr. Andrew Jagim, specijalist sportske medicine s klinike Mayo. "No, savjetovao bih da ih ne koristite svaki dan tijekom cijele sezone ili ciklusa treninga jer istraživanja pokazuju da mogu spriječiti dugoročnu prilagodbu kod sportaša, osobito za snagu i rast mišića."
Hladni tuševi i imunitet
Priča se da je Thomas Jefferson svako jutro potapao stopala u hladnu vodu. U pismu koje je napisao liječniku, Jefferson je primijetio da je ta navika pomogla u sprječavanju prehlade.
Mnogi od današnjih pristalica hladne vode iznose slične tvrdnje. Teorija je da uranjanje u hladnoću i drugi kratkoročni stresori - koji se ponekad nazivaju "mikro stresori" - mogu pomoći u treniranju imunološkog sustava da postane otporniji i sposobniji se nositi s značajnijim stresorima poput ozljeda ili infekcija.
U jednoj od rijetkih studija koje su testirale ovu teoriju, istraživači su rasporedili 3018 uredskih radnika u nekoliko intervencijskih skupina. Neki su radnici služili kao kontrola i nisu mijenjali svoje jutarnje rutine. Drugi uredski radnici dodali su mlaz hladne vode od 30, 60 ili 90 sekundi na kraju svog uobičajenog jutarnjeg tuširanja. Nakon 60 dana, radnici koji su se tuširali hladnom vodom imali su 29 % manje bolovanja i prijavili su povećanu razinu energije.
Potrebno je mnogo više istraživanja kako bi se sa sigurnošću znalo koriste li hladni tuševi ili poniranja doista imunitetu. U međuvremenu, ako uživate u kratkim hladnim tuševima, malo je razloga da ih izbjegavate.
Krioterapija i bol
Zaleđivanje ograničava protok krvi, usporava živčane signale i smanjuje oticanje, a sve to može smanjiti jačinu boli.
Kao što je ranije spomenuto, leđenje odmah nakon ozljede može ponuditi kratkoročno olakšanje. Također je u redu posegnuti za oblogom leda kako biste ublažili privremenu nelagodu od glavobolje ili upale tetive. Međutim, za dugotrajno liječenje ozljeda, kao što su istegnuća mišića ili zglobova, kontinuirano zaleđivanje može odgoditi proces zacjeljivanja.
Ledene kupke i zdravlje metabolizma
Uobičajeno uranjanje u hladnu vodu može pomoći u smanjenju ili promjeni masnog tkiva, pokazalo je laboratorijsko istraživanje provedeno na glodavcima. Te bi promjene teoretski mogle dovesti do drugih zdravstvenih prednosti, uključujući smanjenje kolesterola i poboljšanje šećera u krvi. Međutim, samo zato što glodavci postanu malo mršaviji ne znači da će se ista stvar dogoditi i kod ljudi, ako se to primjenjuje.
Mentalne dobrobiti ledenih kupki
Iako su istraživanja tek u povojima, terapija hladnom vodom može pomoći u smanjenju umora i raspoloženja, vjerojatno poticanjem otpuštanja endorfina i noradrenalina u mozgu.
Na temelju jedne male studije na 33 odrasle osobe, petominutno uranjanje u hladnu vodu pojačalo je osjećaj budnosti i pažnje te smanjilo percipirani stres i tjeskobu.
U drugoj maloj studiji, kada su mladi odrasli uronili ruku u hladnu vodu na tri minute, osjećali su se manje pospano - unatoč tome što su se probudili usred noći - i mogli su riješiti matematičke probleme brže od sudionika studije koji su uronili ruku u toplu vodu.
Je li hladno poniranje opasno?
Znanstvenici znaju mnogo više o opasnostima niskih temperatura nego o dobrobitima.
Iznenadno uranjanje u hladnu vodu može izazvati reakciju hladnog šoka koja uzrokuje dahtanje i hiperventilaciju. Ako vam je glava pod vodom, ovo nevoljno dahtanje i poremećaj normalnih obrazaca ventilacije mogu dovesti do utapanja. Odgovor na hladni šok također ubrzava disanje, broj otkucaja srca i krvni tlak, a sve to može predstavljati zdravstveni rizik za ljude koji su osjetljivi na srčane probleme. Osim toga, kada ste izloženi ledenoj vodi i hladnim uvjetima okoline, možete razviti hipotermiju (opasno nisku tjelesnu temperaturu) ili ozebline.
Međutim, te se opasnosti uglavnom odnose na plivanje u otvorenim vodama i poniranje u prirodi.
*Nizozemski pustolovni sportaš Wimu Hofu — poznatom i kao "Ledeni čovjek" - ledene skokove uzdigao je u široko popularan zdravstveni i fitness trend.